19 odmian na 16 ha – jak będzie wyglądać Wielkopolskie Święto Soi?
Już wkrótce odbędzie się kolejna, już czwarta, edycja Wielkopolskiego Święta Soi. Przygotowania właśnie ruszyły. Organizacją imprezy zajmuje się Wielkopolska Izba Rolnicza. Każda edycja cieszyła się dużą popularnością wśród rolników i w tym roku powinno być podobnie.
Święto Soi ponownie odbędzie się w Skalmierzycach
Wielkopolskie Święto Soi odbywa się w ramach operacji KSOW „Nasze regionalne bogactwo na stoły”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to impreza ciesząca się popularnością w swojej branży, zarówno wśród rolników, badaczy soi i firm branżowych. Kluczem spotkania jest prezentacja poletek demonstracyjnych.
Podczas tegorocznej edycji Święta Soi można będzie spotkać się z:
- producentami nasion,
- producentami środków ochrony roślin,
- producentami sprzętu rolniczego.
Tak jak w poprzednich edycjach także tegoroczne spotkanie odbędzie się w Gospodarstwie Pana Jana Chlasty w Nowych Skalmierzycach, które znajdują się w powiecie ostrowskim.
Przygotowania do święta trwają od wczesnej wiosny
Podłoże poletek demonstracyjnych, których obszar w tym roku sumarycznie wynosi aż 16 ha, jest przygotowywane od wczesnej wiosny, chociaż siew soi ze względu na zimny kwiecień odbył się dopiero 28 dnia tego miesiąca. Dopiero wtedy gleba była odpowiednio nagrzana do wymagań temperaturowych soi ok. 10-12 stopni Celsjusza na głębokości 10 cm. Wysiano 19 odmian soi NON GMO.
Do manewrów polowych z soją ma w Gospodarstwie dojść w czerwcu, kiedy to nastąpi przegląd plantacji oraz pierwsza ocena stanu poszczególnych odmian. Na podsumowanie prac zakończonych obchodami Święta Soi trzeba poczekać do września, tuż przed zbiorem soi.
Wtedy to odbędą się pokazy prac polowych i konferencja. Każdy etap uprawy i jej przygotowania będzie starannie udokumentowany. Zatem wraz z WIR zachęcamy do śledzenia informacji na temat plantacji.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie informacji WIR
Zdjęcie: Pixabay
Najważniejsze tematy