Susza widziana okiem satelity
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza widziana okiem satelity

17.04.2020autor: Janusz Biernacki

Monitoring suszy rolniczej prowadzony dotychczas przez IUNG będzie w tym roku wspomagany przez Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii. Od kilku lat jednostka ta prowadzi także własne badania skali i natężenia suszy rolniczej w Polsce.

Centrum Teledetekcji IGiK w Warszawie monitoruje kondycję i warunki wzrostu roślin uprawnych w okresie wzrostu. Na bazie zdjęć satelitarnych Terra MODIS opracowane modele wykorzystują temperaturę powierzchni czynnej dla oszacowania natężenia suszy na obszarach rolniczych. System określa stan roślin za pomocą wskaźnika satelitarnej identyfikacji suszy rolniczej DISS (Drought Identification Satellite System). Jest on pochodną temperaturowego wskaźnika kondycji roślin TCI (Temperature Condition Index) oraz wskaźnika meteorologicznego opisującego warunki klimatyczne Polski – HTC (Hydrothermal Coefficient).

Mapa z ostatniego raportu przedstawia stan suszy od 6. do 13. kwietnia z rozdzielczością 1 km2. Wartości wskaźnika DISS podzielono na 5 zakresów:
  • susza ekstremalna (kolor czerwony)
  • susza (kolor pomarańczowy)
  • uwilgotnienie przeciętne (kolor jasnozielony)
  • uwilgotnienie dobre (kolor ciemnozielony)
  • uwilgotnienie wysokie (kolor ciemnoniebieski).
  • ND – nie dotyczy


r e k l a m a
Bezśnieżna i ciepła zima o umiarkowanych opadach deszczu w styczniu i dobrych w lutym oraz wiosna – o przeciętnych opadach w marcu i jak dotychczas skromnych w kwietniu – uniemożliwiają na większą skalę magazynowanie i retencję wody w glebie. Najnowsza mapa wskazuje na występowanie suszy na obszarach rolniczych we większości rejonów Polski. Co nie napawa optymizmem, susza na poziomie ekstremalnym dotknęła już znaczne obszary województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Pomoc suszowa 2019: Jedni dostaną całą kwotę, inni zaliczki

Co dalej z wypłatą pomocy suszowej dla rolników? Resort rolnictwa oferuje ofiarom zeszłorocznej suszy …zaliczki obiecanych rekompensat w wysokości 2,5 tys. zł i przyznaje, że w obecnej sytuacji nie ma pieniędzy na wypłaty całości pomocy. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Likwidacja szkód nie jest zagrożona – mimo koronawirusa

Wiosenne przymrozki uszkodziły przede wszystkim rzepak, skutkiem są popękane pędy oraz przemarznięte pąki i kwiaty. Uprawy wymagają szacowania i likwidacji szkód. Likwidacja na polu odbywa się przy szczególnych rygorach wynikających z koronawirusa informuje Michael Loesche, dyrektor oddziału VH Polska. Ma też pomysł, jak rozwiązać problem ubezpieczenia suszy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)