Ryzyko wypłukania azotu - jak podawać gnojowicę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ryzyko wypłukania azotu - jak podawać gnojowicę?

26.10.2023

Jak podawać gnojowicę, aby zminimalizować ryzyko strat w azocie?

Z artykułu dowiesz się

  • Dawka gnojowicy na glebę lekką.
  • Dawka gnojowicy na glebę bardzo lekką.
  • Jakiej wartości nie powinna przekraczać dawka azotu w nawozach naturalnych na rok? 

Jak podawać gnojowicę? 

Pytanie Czytelnika: Czy podanie gnojowicy wgłębnie na glebie lekkiej nie spowoduje wypłukania azotu?

Zobacz także: W jakich terminach można stosować nawozy organiczne jesienią? MRiRW wyjaśnia

Na glebie lekkiej, niezależnie od tego, czy nawóz naturalny płynny podajemy wgłębnie, czy powierzchniowo, ryzyko wypłukania azotu w głąb jest praktycznie jednakowe.

Gnojowica podawana wgłębnie. Fot. Sierszeńska

Natomiast przy powierzchniowym stosowaniu gnojowicy dokładamy ryzyko ulatniania się amoniaku oraz powodujemy uciążliwość odorową.

Co zatem robić? Przede wszystkim badać glebę i dobierać dawkę gnojowicy do zasobności w azot. Gdy okaże się, że mamy wczesną wiosną sumę azotu mineralnego ponad 80 kg/ha na glebie lekkiej lub ponad 60 kg/ha na bardzo lekkiej, dawka gnojowicy nie powinna dostarczać więcej niż 60–70 kg/ha N.

Jeśli jednak warstwa podorna jest zwięzła, można dać więcej gnojowicy bez ryzyka strat. Pamiętać jednak trzeba, że dawka N w nawozach naturalnych nie powinna przekraczać 170 kg/ha na rok.

Fot: Sierszeńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

150 tys. zł dofinasowania na maszyny do aplikacji nawozów, zbiorniki na gnojowicę i silosy

Od 25 października do 24 listopada 2023 r. będzie się można ubiegać o dofinansowanie „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Kto może wnioskować i na co można wydać środki?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nawożenie dolistne ozimin. Jakie dawki zastosować?

Nawożenie nalistne jesienią zawsze było rozpatrywane pod kątem poprawy zimotrwałości roślin. Można mieć wątpliwości, czy zabiegi te są konieczne, skoro w ostatnich latach mamy do czynienia z ciepłymi zimami. Zatem rośliny powinniśmy w ten sposób zabezpieczać już nie przed długotrwałymi okresami minusowych temperatur, ale przed gwałtownymi ich spadkami. W tym roku na początku stycznia w niektórych rejonach kraju temperatury sięgały +17–18°C, a w Warszawie 1 stycznia zanotowano +18,9°C! Nawożenie jesienne ma zapobiec negatywnym skutkom gwałtownego spadku z takiego poziomu do nawet tylko lekko minusowych temperatur.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)