Protest pod siedzibą Südzucker Polska - oczekiwania i opinie rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest pod siedzibą Südzucker Polska - oczekiwania i opinie rolników

31.01.2022autor: Tomasz Czubiński

Po niedawnych ustaleniach pomiędzy KSC, a plantatorami związanymi z krajowym producentem cukru, sytuacja rolników z południa Polski wydaje się najmniej korzystna. W ubiegłym tygodniu odbył się protest rolników, plantatorów buraka pod siedzibą spółki Südzucker Polska.

Z artykułu dowiesz się

Czego domagają się rolnicy - plantatorzy buraka
Jaka jest odpowiedź spółki Südzucker Polska
Znajdziesz link do filmu

Rolnicy związani są z konkretną cukrownią i tylko nieliczni mogą wybierać komu sprzedać buraki. Południe Polski, a konkretnie Dolny Śląsk, Opolszczyzna, część woj. świętokrzyskiego i Podkarpacia to rejony, na których umowy na dostawę surowca podpisuje się z koncernem Südzucker Polska. Rolnicy z tych terenów uważają, że mają najgorsze warunki w porównaniu z cukrowniami należącymi do innych spółek.

Plantatorzy Südzucker Polska podnoszą kilka postulatów. Są to:

  • podwyższenie cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych – do poziomu minimum 35 euro/t;
  • gwarantowanie ceny skupu buraków (zapewnienie minimalnego przychodu);
  • przejrzyste umowy kontraktacji;
  • wyższe premie za wczesne i późne dostawy;
  • szybsze rozliczenie i wypłata należności z tytułu dostarczonych buraków;
  • koszty logistyki ponoszone przez producenta cukru.

Zobacz film z wypowiedziami rolników – uczestników protestu.

Proponowaliśmy wypowiedź do kamery prezesowi Südzucker Polska. Zamiast tego otrzymaliśmy informację od Zarządu Südzucker Polska S.A. w odpowiedzi na petycję plantatorów buraków cukrowych, w którym czytamy:

Nadrzędnym celem konstrukcji umowy kontraktacyjnej oferowanej plantatorom buraka cukrowego w Südzucker Polska jest zabezpieczenie opłacalności uprawy buraka cukrowego. Taka sama konstrukcja jak i warunki umowy są stosowane względem wszystkich plantatorów Grupy Südzucker (m.in. w Niemczech, Francji, Belgi). Stawka za buraki wynikająca z umowy kontraktacyjnej zakłada ostateczne wyliczenie ceny po kampanii z uwzględnieniem wielu czynników, m.in.: kosztów uprawy, przebiegu okresu wegetacyjnego i kampanii, cen cukru, a co ważne również konkurencyjności uprawy buraków względem innych roślin. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji dynamicznego wzrostu cen alternatywnych upraw i dynamicznie wzrastających kosztów nawozów, energii i innych. Umowa uwzględnia zatem zmieniającą się sytuację na rynku i jej wpływ na opłacalność uprawy surowca jakim jest burak cukrowy.

Wszystkie postulaty plantatorów będą dokładnie przeanalizowane i żadne pytania nie pozostaną bez wyjaśnień i odpowiedzi. Rozumiemy zaniepokojenie plantatorów rosnącymi kosztami nawozów, gazu i energii. Wzrost cen energii oraz paliw ma bezpośredni wpływ również na koszty producentów cukru. Jesteśmy otwarci na dialog z plantatorami i rozmowy na temat istotnych czynników wpływających na opłacalność uprawy buraków cukrowych i rynek cukru, co też stale czynimy i będziemy kontynuować w przyszłości.

tcz

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protesty rolników: AgroUnia zapowiada blokadę Warszawy

Dzisiaj protesty rolników odbywają się niemal 50 miejscach w Polsce. Rolnicy domagają się od rządu natychmiastowych działań, które zatrzymają rosnące koszty produkcji rolniczej i drożyzny w sklepach Jeśli ich postulaty nie będą spełnione, zablokują stolicę.

czytaj więcej

Jest porozumienie! – w cukrowni Glinojeck, należącej do P&L Polska

W trafiającym właśnie do domów naszych Prenumeratorów, lutowym wydaniu top agarar Polska, piszemy o planowanych protestach plantatorów buraków cukrowych.

czytaj więcej

Rolnicy będą protestować pod cukrowniami Südzucker i Nordzucker

Rolnicy zrzeszeni w Krajowym Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zapowiadają strajk pod siedzibą Südzucker Polska i Nordzucker Polska. Protest rolników odbędzie się w poniedziałek 24 stycznia. Jakie są żądania rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)