Jest porozumienie! – w cukrowni Glinojeck, należącej do P&L Polska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest porozumienie! – w cukrowni Glinojeck, należącej do P&L Polska

28.01.2022autor: dr Juliusz Urban

W trafiającym właśnie do domów naszych Prenumeratorów, lutowym wydaniu top agarar Polska, piszemy o planowanych protestach plantatorów buraków cukrowych.

Warto więc zaktualizować informacje o zdarzenia, które nastąpiły już po złożeniu gazety do druku. Tuż przed datą zaplanowanego na dzień 24.01.2022 r. protestu pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego wspólnie z Zarządem KSC S.A. uzgodniły podwyższenie ceny buraków kontraktowanych na min 35 euro/t, a buraków nadwyżkowych na nie mniej niż 100 zł/t. Strony zdecydowały także o możliwości dalszych negocjacji warunków w zależności od rozwoju sytuacji na rynku cukru i ogólnej sytuacji w rolnictwie.

W związku z pozytywnym rozstrzygnięciem rozmów Rada Związków Plantatorów zdecydowała o odwołaniu akcji przed gmachem Ministerstwa. Odbyły się jednak protesty pod siedzibami innych przetwórców buraka cukrowego, o czym informowaliśmy już na naszej stronie.

Przedstawiciele plantatorów na tym jednak nie poprzestają w swoich działaniach!

W dniu wczorajszym (27 stycznia 2022 r.) Związki Plantatorów Buraka Cukrowego z rejonu kontraktacji cukrowni Glinojeck uzgodniły z Pfeifer & Langen Polska S.A. nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon.

Uzgodniono podwyższenie ceny buraków kontraktowanych, cena podstawowa wyniesie 34 euro/t, a buraki nadwyżkowe będą skupowane po 100 zł/t. Nowe zasady będą także obowiązywać w zakresie obliczania ceny w odniesieniu do zakładanego uzysku cukru, w tym zakresie uzgodniono brak zmniejszenia ceny w przypadku straty teoretycznej przekraczającej 2%. Strony doszły do porozumienia także w zakresie ekwiwalentu za wysłodki, który ma wynieść 3 €/t buraków.

Jak widzimy przy odrobinie dobrej woli można dojść do porozumienia. Obu stronom, plantatorom buraków cukrowych i przedstawicielom cukrowni gratulujemy skutecznych negocjacji i życzymy dalszej owocnej współpracy.

Juliusz Urban fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protest pod siedzibą Südzucker Polska - oczekiwania i opinie rolników

Po niedawnych ustaleniach pomiędzy KSC, a plantatorami związanymi z krajowym producentem cukru, sytuacja rolników z południa Polski wydaje się najmniej korzystna. W ubiegłym tygodniu odbył się protest rolników, plantatorów buraka pod siedzibą spółki Südzucker Polska.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Protesty plantatorów buraków cukrowych w Opalenicy, Chełmży i we Wrocławiu

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Plantatorzy buraków cukrowych, dostarczający surowiec do cukrowni należących do koncernów Südzucker Polska i Nordzucker Polska, zorganizowali dziś w samo południe protesty pod siedzibami obu koncernów. Rolnicy chcą przede wszystkim wyższych stawek za buraki cukrowe w kampanii 2022/2023.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)