Międzyplon pod okopowe - jaki wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Międzyplon pod okopowe - jaki wybrać?

18.09.2023

Pytanie Czytelnika: które międzyplony polecane są pod rośliny okopowe?

Przy ogólnym niedoborze obornika, masowym wywożeniu z pola resztek pożniwnych i intensywnej produkcji polowej pomocne w uprawie roślin okopowych, dla których duże znaczenia ma rozluźniona gleba, są m.in. mieszanki międzyplonowe.

Na słabszych glebach, nadających się pod ich uprawę, można wysiać np. mieszankę MP-8, zawierającą:
  • 68% gryki,
  • 16% rzodkwi oleistej i
  • po 8% facelii oraz gorczycy białej.

Są to rośliny wrażliwe na mróz, a po przyoraniu łatwo oddają pobrane składniki pokarmowe. Zaleca się ją wysiewać w ilości ok. 30 kg/ha. Dla tej grupy upraw polecana jest też mieszanka Pom20.Couv, rekomendowana także pod kukurydzę, warzywa korzeniowe oraz zboża. Termin jej siewu to początek sierpnia do połowy września, a dawka 15 kg/ha.

Międzyplon pod ziemniaki

W płodozmianie z ziemniakami polecana jest także mieszanka TerraLife Sola Rigol TR. Sieje się ją w ilości ok. 30 kg/ha, zwykle do końca sierpnia, ale przy łagodnych jesieniach możliwy jest także termin do połowy września. Zawiera do:
  • 25% roślin bobowatych,
  • do 50% krzyżowych oraz
  • owies szorstki,
  • len oleisty i olejarkę abisyńską (ramtil).

Z kolei międzyplon z rzodkwi Octopus ma właściwości nicieniobójcze, a jej norma wysiewu wynosi 25 kg/ha.

Mieszanka FitSoil Zima Plus, która składa się z gatunków zimujących oraz wrażliwych na mróz polecana jest natomiast pod kukurydzę, ziemniaki i słonecznik. Zawiera wybrane odmiany:

  • koniczyny inkarnatki (Kardinal),
  • facelii (Vega),
  • wyki ozimej (Beta) oraz rzodkwi japońskiej (Minowase).
Zalecany termin siewu przypada na początek sierpnia do 10 września, w dawce 15 kg/ha.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Jak wypadły 1. Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane na Opolszczyźnie?

Produkcja ziemniaka, a szczególnie jego rynek, jest wymagający i stawia wysoko poprzeczkę producentom. Przede wszystkim jest ona wyspecjalizowana i wymaga szczególnej dbałości nie tylko o wysokość plonu, ale i o jego jakość. Skąd pomysł na specjalistyczną branżową imprezę i jakie plany na przyszłość ma jej organizator – Stowarzyszenie Polski Ziemniak – w rozmowie z jego Prezesem – Kamilem Maniakiem.

czytaj więcej
Ziemniaki

Ziemniaki: wszystko w jednym miejscu

Branża ziemniaczana miała okazję spotkać się na Opolszczyźnie w miejscowości Gronowice na I Ogólnopolskich Targach Ziemniaczanych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Polski Ziemniak w dniach 30 i 31 sierpnia. Nasza redakcja objęła to wydarzenie patronatem medialnym.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)