"Kradzione" żniwa 2023 - rzepak i pszenica. Co o zbiorach mówią rolnicy? [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Kradzione" żniwa 2023 - rzepak i pszenica. Co o zbiorach mówią rolnicy? [FILM]

07.08.2023autor: Patrycja Bernat

Niektórzy gospodarze z okolic Namysłowa dali radę ukończyć żniwa, innym zapowiedź obfitych opadów je przerwała, co może poskutkować obniżeniem parametrów jakościowych. Co o tegorocznych zbiorach zbóż mówią rolnicy? Sprzedają, czy magazynują?

Żniwa na Opolszczyźnie idą pełną parą. Rolnicy uwijali się jak pszczoły w ulu, żeby zdążyć zebrać plony przed zapowiadanym deszczem. 

Żniwa pszenicy zaczęliśmy tydzień temu. Wywozimy ją na suszarnię, od 3 do 5 przyczep dziennie. W dzień koszenie, w nocy suszenie. Dzisiaj jest pierwszy dzień normalnych żniw. Można młócić i sypać prosto na zbiornik. Jakość jest zadowalająca, nie narzekam. Na te pola, na które poszła troszkę gorsza jakościowo pszenica, daliśmy azot na kłos i jak dzisiaj badałem, to jest wszystko tak, jak powinno być. Liczba opadania zaczyna już spadać we wcześniejszych pszenicach, ale jeszcze mieści się w granicach około 300 — mówi Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic.

Nie ma czasu myśleć o sprzedaży plonów

Rolnicy nie mają czasu na razie myśleć o sprzedaży, bo pogoda płata figle, trzeba się sprężyć, więc wielu rolników kosi nawet w nocy, jeśli parametry pozwalają. Jeżeli w gospodarstwie jest wystarczająco miejsca zboże jeszcze trochę poleży, zanim zostanie odwiezione na skup. Każdy ma nadzieję na lepsze ceny... 

— Deszcze, które są zapowiadane, na weekend (materiał nagrywany był przed nadejściem nawałnic) mogą negatywnie wpłynąć na liczbę opadania. Jeżeli chodzi o plon to ciężko powiedzieć ile wyniesie, ale narzekać nie można. Pierwsze transporty sprzedaliśmy koledze na pokarm dla ryb, a reszta na razie jest w magazynie. Nie ma czasu myśleć o sprzedaży, trzeba się spieszyć ze zbiorem. Potem zboże sprzedaję cały rok — dodał rolnik. 

Wielu rolników jest stale w gotowości, ale pojawiają się problemy, głównie pogodowe i z wilgotnością ziarna, gdy to już doschnie na pniu, zaraz deszcz komplikuje sytuację. 

r e k l a m a
Zobacz także: Ceny zbóż: pogodowy pat cenowy

– Kombajny są gotowe, czekamy na spadek wilgotności. Plony są, można powiedzieć rekordowe, przekraczają nawet 10 ton, rzepak średni, ale jakość dobra. Deszcz się przydał na kukurydzę i trochę odbiła. Jak dobrze pójdzie, to dzisiaj skończymy żniwa. W Turku żniwa zaczęły się trochę wcześniej. Jakość zboża po deszczach na pewno spadnie – Wiesław Kowalczyk, rolnik z Bukowia.

Więcej o „kradzionych” żniwach w naszym reportażu!


Tekst: Bernat Patrycja
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Pszenica oścista - dobra na dziki! Jakie odmiany ościste są dostępne na polskim rynku?

Selekcja odmian pszenicy w kierunku pozbawienia ich ości trwa od ponad 100 lat, a celem było ułatwienie ręcznego zbioru. Współcześnie ości nie są już problemem, a mają kilka zalet.

czytaj więcej
Aktualności

Kalendarz dożynek wojewódzkich w 2023 roku. Kiedy się odbędą?

Żniwa jeszcze się nie skończyły, ale wiele osób już myśli o tegorocznych dożynkach. Kiedy odbędą się dożynki, Kto na nich wystąpi?

czytaj więcej
Rzepak

Jesienna ochrona rzepaku najważniejsza [FILM]

Już wkrótce będziemy siali kolejne rzepaki i trzeba będzie pomyśleć nad ich ochroną. W tym zakresie swoje rozwiązania poleca firma Innvigo, a efekty działania programów ochrony można bydło zobaczyć podczas tegorocznych dni pola organizowanych przez firmę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)