Kiedy można ruszyć z azotem na zboża i rzepak? IMGW zdążył, Rada Ministrów śpi
Zapowiadana zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z tzw. programem azotanowym miała wg zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wejść w życie 1 lutego, czyli dziś. Tymczasem przepisu jeszcze nie ma.
Wyczekiwanym przez rolników nowym przepisem miały być elastyczne terminy nawożenia. Przypomnijmy, że pozwalać mają one wkrótce (po pojawieniu się nowego prawa) na stosowanie nawozów zawierających azot wcześniej niż 1 marca, czyli jeszcze w lutym. Prace nad zmianami, w tym konsultacje społeczne, co do których nie można mieć zarzutów, bo odbywały się wręcz wzorowo, zaczęły się już wczesną jesienią ubiegłego roku.
Elastyczne terminy – jak to rozumieć?
W uprawach ozimych i wieloletnich zastosowanie nawozu zawierającego azot (mineralny jednoskładnikowy, mineralny typu nitrofoska czy dwuskładnikowy (np. fosforan amonu), dolistny zawierający choćby ułamek procenta azotu, organiczny (np. kompost z roślin), naturalny pochodzenia zwierzęcego (obornik, gnojowica, pomiot itd.), poferment z biogazowni, osad ściekowy itp.) będzie można zastosować już pomiędzy 1 lutego, a ostatnim dniem lutego (później – w marcu kwietniu itd. także będzie można, gdyż jest to już sztywny termin) jeżeli średnia temperatura powietrza określona przez IMWG na terenie powiatu, na którym rolnik posiada większość gruntów przekroczy 3 st. C w ciągu pięciu następujących po sobie poprzedzających dzień stosowania nawozu dni.
Dla upraw jarych różnica polega tylko na kryterium temperaturowym – musi ona przekraczać 5 st. C.
Sprawę można wyjaśnić na przykładach:
Przykład 1
- 28 stycznia 6,2 st. C
- 29 stycznia 5,1 st. C
- 30 stycznia 5,2 st. C
- 31 stycznia 7,2 st. C
- 1 lutego 7,5 st. C
to rolnik, który ma większość gruntów swojego gospodarstwa na terenie tego powiatu będzie mógł zastosować azot 2 lutego w uprawach ozimych i jarych.
Przykład 2
- 29 stycznia 5,1 st. C
- 30 stycznia 4,2 st. C
- 31 stycznia 3,2 st. C
- 1 lutego 4,5 st. C
- 2 lutego 5,5 st. C
to rolnik, który ma większość gruntów swojego gospodarstwa na terenie tego powiatu będzie mógł zastosować azot 3 lutego tylko w uprawach ozimych (dla jarych nie został przekroczony próg 5 st. C).
Przykład 3
- 30 stycznia 4,2 st. C
- 31 stycznia 3,2 st. C
- 1 lutego 3,5 st. C
- 2 lutego 2,5 st. C
- 3 lutego 3,5 st. C
to rolnik 4 lutego nie może zastosować żadnego nawozu, ponieważ okres pięciu dni został przerwany spadkiem temperatury poniżej 3 st. C w dniu 2 lutego w ww. przykładzie.
Instytut zdążył
Średnia temperatura dobowa dla powiatu będzie określana i publikowana na stronie agrometeo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (agrometeo.imgw.pl). Co więcej IMGW już zdążył z opracowaniem takiej strony i jest ona na stronie jako nieczynna. Na agrometeo jest już zakładka o nazwie Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. Zatem naukowcy zdążyli, a władza jeszcze nie.
Na szczęście w tym roku opóźnienie nie ma większego wpływu na termin nawożenia. Mamy jak na luty ciepło, ale kryteria temperatury ponad 3 st. C nie są przekroczone. Przykładowo w Lublinie, w ciągu ostatnich pięciu dni, nie było to więcej niż 1 st. C.
Temperatura w Lublinie – źródło agrometeo IMGW
W tradycyjnie ciepłym rejonie Polski, na Dolnym Śląsku (Wrocław), dopiero od przedwczoraj temperatura skoczyła ponad 3 st. C.
Temperatura we Wrocławiu – źródło agrometeo IMGW
W polskim biegunie zimna, na północnym wschodzie, były temperatury ujemne i od dwóch dni mamy przekroczone nieco 0 st. C.
Temperatura w Suwałkach – źródło agrometeo IMGW
Jednak trend wzrostu temperatury i rozpoczynająca się wegetacja wskazują, że nowelizacja rozporządzenia będzie za chwile wyczekiwana przez rolników z niecierpliwością.
tcz
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy