Buraki i kukurydza bez metalaksylu-M
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Buraki i kukurydza bez metalaksylu-M

30.10.2020autor: Jacek Daleszyński

Kraje Unii Europejskiej jeszcze w maju tego roku zdecydowały o losie fungicydu metalaksyl-m. Co to dokładnie oznacza dla rolników?

Substancja ta będzie mogła być nadal stosowana  nalistnie, ale w zaprawach nasiennych już nie. Dotyczy to przede wszystkim buraka cukrowego i kukurydzy. Wysiew nasion zaprawionych metalaksylem–M będzie zabroniony od 1 czerwca 2021 r. W przypadku niemieckich rolników zaprawy Vibrance XL i Maxim XL będą mogły być stosowane do 31 października 2021 r. – tak zdecydował Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności.
Szczególnie zainteresowana jak najdłuższym stosowaniem metalaksylu-M jest Syngenta, która posiada go w kilku produktach. Firma planowała też wprowadzenie zaprawy trójskładnikowej zawierającej tą substancję także w rzepaku. Sama substancja jest ważnym ogniwem w zapobieganiu zgorzeli siewek powodowanych przez grzyby m.in. z rodzaju Pythium, które w buraku m.in. stanowią duże zagrożenie.

Brytyjczycy w lepszej sytuacji

Metalaksyl-M przy okazji decyzji krajów członkowskich UE jest też częstym tematem na Wyspach. Otóż tam również będzie ona zakazany, ale po Brexicie nie będą obowiązywać regulacje unijne, zatem przynajmniej w teorii tamtejsi rolnicy będą mieli możliwość ponownego stosowania wycofanych substancji.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny kukurydzy stabilne. Czy utrzymają się dłużej?

Pomimo zaawansowania zbioru kukurydzy na ziarno ceny nie spadają. W Polsce jest skupowana za 580–800 zł/t. Na giełdzie Matif w Paryżu jest wyceniana na 192–195 euro/t, za oceanem – na giełdzie w Chicago – na około 135 euro/t. Główny powód to spadek zbiorów u największych jej eksporterów i wzrost chińskiego importu.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)