Świnie tanieją, rolnicy zrozpaczeni!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Świnie tanieją, rolnicy zrozpaczeni!

18.06.2021autor: Anna Kurek

Początek lata, sezon grillowy w pełni, a stawki za żywiec wieprzowy w dół. Takiego scenariusza nikt się nie spodziewał. 

Niemiecka giełda spadła drastycznie w dół, aż o 9 eurocentów, do poziomu 1,48 euro/kg wbc, a w ślad za nią krajowe skupy.  Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy ceny w Polskich zakładach mięsnych spadły o kilkadziesiąt groszy i wczoraj zatrzymały się na średniej cenie 5,15 zł/kg żywca. W niektórych częściach kraju niewiele przekraczają 5 zł!. Za klasę E skupujący płacą średnio 6,36 zł/kg wbc. To blisko o 60 groszy mniej niż na początku czerwca!

Dzwoniący do naszej redakcji producenci wieprzowiny są zrozpaczeni. Jeszcze nie zdążyli odrobić strat po prawie roczne dekoniunkturze, a tu ponowne obniżki. 

To zmowa cenowa. Pod płaszczykiem ASF i COVID-19 okradają nas z naszych pieniędzy – zali się z jeden z naszych czytelników.

Sprawdzaj co tydzień w czwartek aktualne notowania i ceny tuczników na naszej stronie internetowej w zakładce RYNKI.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mniej antybiotyków i igieł

Antybiotyki wciąż pozostaną ważnym narzędziem w walce z chorobami, jednak musimy je stosować racjonalnie. Potrzebna jest zmiana świadomości oraz poprawa warunków utrzymania i bardziej dostosowane żywienie. Ważnym elementem w redukcji stosowania antybiotyków są szczepienia, a te wykonywane bez użycia igieł dodatkowo ograniczają stres i transmisję chorób.

czytaj więcej

Jakie czynniki zmniejszają ryzyko agresji wśród świń w czasie upałów?

W chowie wielkotowarowym często zdarzają się przypadki agresji i kanibalizmu, które mogą prowadzić do uszkodzeń ciała, stanów zapalnych, zmian martwiczych, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. Można temu zapobiegać poprzez zapewnienie właściwej obsady w kojcach, swobodnego dostępu do paszy i wody, odpowiednio zbilansowanej diety dostarczającej energii, włókna i składników mineralnych oraz mikroklimatu w chlewni.

czytaj więcej

Młode loszki lubią swoje towarzystwo

Rolnikom utrzymującym lochy najbardziej zależy na tym, by wyproszenia poszczególnych grup odbywały się w jak najbardziej zbliżonym terminie, gdyż ułatwia im to pracę i organizację produkcji. Okazuje się, że oprócz rodzenia się coraz bardziej licznych miotów prosiąt, wydłuża się także czas ciąży u loch.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)