Ferma 2020: złoty medal dla Agrifirm
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ferma 2020: złoty medal dla Agrifirm

15.02.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Złoty medal na targach Ferma w kategorii trzoda chlewna zdobył Agrifirm za koncepcję żywienie prosiąt bez tlenku cynku Aim For Zero.

Biegunka okołoodsadzeniowa u prosiąt to jeden z najtrudniejszych problemów, z którym spotykają się producenci świń. Najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą walki z biegunkami u prosiąt jest stosowanie wysokich dawek ZnO w paszy oraz antybiotykoterapia. Już wkrótce Unia Europejska zakaże stosowania ZnO.

Ważne jest więc poszukiwanie alternatyw. Należy skupić się na wspieraniu obciążonego czynnikami stresogennymi przewodu pokarmowego prosiąt, stymulować jego rozwój i wspierać funkcjonowanie w newralgicznym momencie. Można to robić zarówno poprzez paszę i dodatki, ale przede wszystkim poprzez prawidłowe zarządzanie i postępowanie ze zwierzętami.

Opracowana przez Agrifirm koncepcja Aim For Zero obejmuje żywienie prosiąt optymalnie zbilansowaną dawką (w tym przede wszystkim białka i wapnia) oraz prawidłowe zarządzaniem na fermie. Składniki mieszanki pełnoporcjowej dla prosiąt aktywnie wspierają rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej, działają zabójczo na bakterie chorobotwórcze, ograniczając ich namnażanie. Ponad to zawierają związki, których zadaniem jest wychwytywanie bakterii chorobotwórczych, blokowanie toksyn i wydalanie ich na zewnątrz organizmu.

Koncepcja Aim For Zero wspomaga powstawanie fizjologicznego pH w żołądku i dalszych odcinkach przewodu pokarmowego oraz zapobiega stanom zapalnym. W rezultacie zwierzęta są zdrowsze, a energia dostarczona wraz z paszą zostaje spożytkowana na rozwój i wzrost, a nie na walkę z atakującymi organizm patogenami. Pierwsza pasza dla prosiąt powinna składać się z najlepszych surowców, o najwyższych współczynnikach strawności, białka o wysokiej wartości biologicznej i niskim poziomie związków antyżywieniowych. Zaleca się by pasza ta miała jak najniższą pojemność buforową co oznacza, że poziomy białka ogólnego oraz wapnia muszą ulec redukcji. Nie istnieje bowiem złoty środek zapobiegający problemom. 

Ferma Świń i Drobiu
co roku ściąga do Łodzi blisko 30 tysięcy zwiedzających. W tegorocznej, już 22. edycji Fermy na ponad 15 tysiącach metrów kwadratowych swoją ofertę prezentuje ponad 250 wystawców z kraju oraz z zagranicy.
Impreza odbędbywa się wzorem lat poprzednich w Hali EXPO, MOSiR w Łodzi.
pjt
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Susza zahamuje wzrost produkcji mleka?

Kolejnego roku suszy - trzeciego z rzędu - obawiają się producenci mleka. Uważają, że susza jest jednym z najważniejszych powodów utrudniających rozwijanie produkcji mleka.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Superkrowa GMO? Bill Gates ma plan jak powstrzymać zmiany klimatyczne

Bill Gates zajmuje się projektem stworzenia krowy GMO, która miałaby powstrzymać zmiany klimatyczne na świecie. Zamierza stworzyć rasę krów, przystosowaną do trudnych warunków klimatycznych, a jednocześnie wydajną. 

czytaj więcej

Chlewnia ogrzewana powietrzem. Zasada działania wymiennika ciepła powietrze-powietrze

Skuteczność wymienników ciepła została przetestowana w praktyce. To inwestycja, która szybko się zwraca, szczególnie w czasach wysokich kosztów energii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)