Podatek od nabytej ziemi w drodze egzekucji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek od nabytej ziemi w drodze egzekucji

09.02.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym należą do najczęściej poruszanych zagadnień. Jednym z nich jest nabycie ziemi w drodze egzekucji. Czy w tej sytuacji jesteśmy zwolnieni od podatku rolnego?

Czytelnik pyta: Co z podatkiem rolnym za ziemię nabytą w drodze egzekucji

Czy nabycie ziemi w drodze egzekucji uprawnia do zwolnienia od podatku rolnego?

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym należą do zagadnień bardzo często poruszanych przez naszych Czytelników. Pisaliśmy o nich już wielokrotnie przy różnych okazjach. Wielość sytuacji i wątpliwości powstających przy okazji stosowania prawa wymaga jednak nieustannego sięgania do ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. DzU 2019.1892 ze zmianami).

Ekspert odpowiada: nabycie w drodze egzekucji nie jest zaliczane do umów sprzedaży

Zwolnieniem podatkowym objęte jest między innymi nabycie gruntów. To tam znajdziemy katalog zwolnień podatkowych oraz rodzajów ulg.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 punkt 4 ustawy zwolnieniu grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży.
Pobieżna lektura może skłaniać do wniosku, że nabycie w drodze egzekucji nie jest zaliczane do umów sprzedaży. Wątpliwości te jednak wyjaśniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 28 stycznia 2011 r. w spr. III SA/Po 720/10 stwierdzając, że umowę sprzedaży, o której mowa w art. 12 ust. 1 punkt 4 należy rozumieć szeroko i zaliczać do niej również nabycie w drodze licytacji publicznej.


Czytaj także: Pierwszeństwo do nabycia ziemi. Komu przysługuje?


fot. Envato.Elements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy matka czworga dzieci nie musi płacić podatku dochodowego?

Prowadzę gospodarstwo rolne, a żona pracuje w firmie prywatnej. Mamy troje dzieci, a za kilka miesięcy żona urodzi kolejne dziecko. Czy to prawda, że mając czworo dzieci, żona nie będzie musiała płacić podatku dochodowego od osób fizycznych?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Opodatkowanie pestycydów sfinansuje zintegrowaną ochronę roślin?

W Parlamencie Europejskim został zaproponowany tzw. krajowy „podatek oparty na ryzyku”. Miałby on być odprowadzany od pestycydów w celu sfinansowania zrównoważonej ochrony roślin. Jest to bezpośrednio związane z planami Unii Europejskiej co do ograniczenia stosowania środków ochrony roślin do roku 2030.

czytaj więcej
Porady prawne

Kto może prowadzić ciągnik rolniczy i na podstawie jakich dokumentów? Warto znać przepisy

Ciągnik rolniczy wykorzystywany jest do wielu prac, ale kto i kiedy może prowadzić ciągnik, czy to na polu, czy na terenie gospodarstwa. Jakie prawo jazdy obowiązuje na prowadzenie ciągnika rolniczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)