Kto może prowadzić ciągnik rolniczy i na podstawie jakich dokumentów? Warto znać przepisy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto może prowadzić ciągnik rolniczy i na podstawie jakich dokumentów? Warto znać przepisy

13.02.2023autor: Patrycja Bernat

Ciągnik rolniczy wykorzystywany jest do wielu prac, ale kto i kiedy może prowadzić ciągnik, czy to na polu, czy na terenie gospodarstwa. Jakie prawo jazdy obowiązuje na prowadzenie ciągnika rolniczego?

Prawo jazdy kategorii T czy B?

W czasie poruszania się ciągnikiem po drogach publicznych potrzebne jest prawo jazdy kategorii B. Dokument pozwoli poruszać się na terenie naszego kraju ciągnikiem, zespołem wraz z przyczepką do 750 kg dmc, a także pojazdem wolnobieżnym. Jeżeli rolnik będzie poruszał się z przyczepą, której masa przekracza 750 kg, wówczas powinien posiadać prawo jazdy kategorii B+E lub kat. T. Do egzaminu na kategorię T, może podejść już osoba, która ukończyła 16 lat. Najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem wieku minimalnego.

Na własnym polu bez OC i rejestracji?

Ciągnik rolniczy, którym poruszamy się na terenie gospodarstwa, drogach prywatnych i własnym polu musi posiadać ubezpieczenie OC, a także być zarejestrowany. Musi mieć również ważne badanie techniczne.

Jaka kara dla rolnika bez uprawnień do jazdy ciągnikiem?

  • Policja ma prawo ukarać rolnika poruszającego się ciągnikiem rolniczym, który nie posiada odpowiednich uprawnień. W tym przypadku kara wynieść może od 1500 do nawet 30 000 złotych.
  • Jeżeli ciągnikiem rolniczym porusza się osoba, która nie ukończyła 16 roku życia, nie poniesie ona żadnej kary, natomiast jego rodzice tak. Policja sporządza wtedy specjalną notatkę, która wysłana jest do sądu z wnioskiem o ukaranie osoby, która udostępniła pojazd osobie małoletniej.

Bernat Patrycja na podst. tygodnik-rolniczy.pl 
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

108 kontroli na jednym gospodarstwie. Gdzie są granice demokracji?

Odwiedziliśmy bodaj najbardziej kontrolowane gospodarstwo rolne w Polsce. Rodzina Paździorów w ciągu 3 lat przeszła 108 kontroli w swoim gospodarstwie. Każdy ma prawo składać zawiadomienia do instytucji państwowych i oczekiwać z ich strony reakcji. To istota demokracji, która ma jednak swoje granice. Co radzi w tej sytuacji prawnik? 

czytaj więcej
Ciągniki

Kradzież części nie powstrzymała zapału młodych mechaników

Odradzająca się po wojnie polska gospodarka potrzebowała wydajnego rolnictwa, dlatego już w lipcu 1946 r. inżynierowie rozpoczęli prace nad pierwszym polskim powojennym ciągnikiem – Ursusem C-45. Wzorem był niemiecki Lanz Bulldog z jednocylindrowym silnikiem o poj. 10,3 l i o mocy 45 KM. Po serii usprawnień masowa produkcja ruszyła w warszawskich zakładach już we wrześniu 1947 r., a w ciągu siedmiu lat z taśmy zjechało ponad 33 tys. egzemplarzy. Po modernizacji powstał Ursus C-451, którego 50 tys. egzemplarzy produkowano od 1954 do 1959 r. Wtedy dokumentację techniczną przekazano do fabryki w Gorzowie Wlkp., gdzie produkcja trwała do 1965 r. Warto podkreślić, że ok. 6 tys. ciągników C-451 i C-45 wyeksportowano do Brazylii, Chin i Korei.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Nowy pięcioskibowy pług Servo 4000 Plus marki Pöttinger. Jak spisuje się podczas pracy w polu?

Pöttinger zmienił oznaczenie dużych, zawieszanych pługów obracalnych na Servo 4000. Podczas orki jesiennej przyjrzeliśmy się, co oprócz nazwy jest w nim nowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)