Test brony mulczowej Agro-Masz BM 7,5 M [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test brony mulczowej Agro-Masz BM 7,5 M [FILM]

06.01.2023autor: Jan Beba

W naszym teście sześciu polskich bron mulczowych wzięła udział najszersza wersja BM marki Agro-Masz. Podobała nam się regulacja sekcji talerzy i zębów, ale znalazły się też minusy. Zobacz film z testu!

Agro-Masz ma szeroką ofertę bron mulczowych BM, skierowaną także dla małych i średnich gospodarstw. Dostępne są szerokości robocze: 3; 4,5; 6 oraz 7,5 m. Właśnie najszerszy model skierowany został do naszego porównania.

Rzeczywista szerokość robocza tego modelu wyniosła 740 cm. Na tej szerokości pracuje 60 podwójnych palców, rozmieszczonych w pięciu rzędach. Odległość między rzędami wynosi 45 cm. Palce mają długość 75 cm i grubość 1,6 cm. Testowana maszyna wyposażona była w przednią sekcję z wąskimi talerzami o średnicy 460 mm. Talerze z bezobsługowymi piastami zamocowane były indywidualnie na solidnych amortyzatorach sprężynowych.

Zaczepianie brony

Bronę BM zaczepiało się dość dobrze. U dołu mamy po dwie możliwości zaczepienia ramion TUZ, zarówno dla II, jak i III kategorii. Łącznik centralny montowany w dwóch pozycjach sztywnych na czas transportu dla II i III kategorii zaczepowej oraz do pracy w otworze fasolowym. Niestety, przestrzeń przy tym otworze okazała się zbyt krótka do swobodnej pracy sworznia i kopiowania nierówności terenu.

brona mulczowa agro-masz bm 7,5 m

Do transportu dwie sekcje układają się prostopadle do podłoża, dzięki czemu w środku mamy miejsce do montażu siewnika, a testowana brona właśnie była wyposażona w siewnik poplonów. Podobał nam się bardzo wygodny podest do obsługi siewnika. W efekcie szerokość transportowa wynosi 275 cm. Bezpieczeństwo w czasie transportu zapewniają zamki hydrauliczne przy siłownikach odpowiedzialnych za rozkładanie maszyny. Cieszy wyposażenie w oświetlenie drogowe z tablicami ostrzegawczymi.

Licząc napędzany hydraulicznie wentylator siewnika poplonów, do podczepienia jest aż osiem węży hydraulicznych. Producent przewidział jednak sześć miejsc do wygodnego odłożenia przewodów w czasie garażowania.

r e k l a m a

Regulacje brony

Nacisk talerzy na glebę, jak również zmianę kąta pracy palców sprężystych regulują siłowniki hydrauliczne, po jednym na sekcję. Producent zadbał o dobrze widoczną skalę zarówno do regulacji pracy zębów (od 35 do 85 stopni) oraz przedniej sekcji talerzowej w zakresie od 1 do 6. Brona ma 10 punktów smarowania, niestety bez oznaczenia.

Bronę można zamówić bez osprzętu lub z przednim pojedynczym lub podwójnym rzędem talerzy.

Plusy brony Agro-Masz BM 7,5 M

  • regulacja sekcji talerzy i zębów
  • obsługa siewnika
  • miejsce do odłożenia przewodów

Minusy brony Agro-Masz BM 7,5 M

  • wąska regulacja otworu łącznika centralnego
autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testy

Test brony mulczowej Unia Buzzard 9 [FILM]

Do naszego testu sześciu polskich bron mulczowych Unia wystawiła najszerszą maszynę w teście, ma aż 9 metrów! Plusy i minusy maszyny prezentujemy w filmie: koniecznie obejrzyj wideo z testu!

czytaj więcej
Testy

Test brony mulczowej Smela Ryś 7,7 [FILM]

W ramach naszego testu sześciu polskich bron mulczowych prezentujemy model Smela Ryś 7,7. To najmniej skomplikowana brona w naszym zestawieniu. Wyróżnia ją sposób składania do pozycji transportowej. Koniecznie obejrzyj wideo z testu!

czytaj więcej
Testy

Test brony mulczowej Krukowiak Gamma Plus 7,5 H [FILM]

Do naszego testu sześciu polskich bron mulczowych firma Krukowiak wystawiła szerszy model z serii Gamma Plus, który pracował na szerokości 740 cm. Plusy i minusy maszyny prezentujemy w filmie: koniecznie obejrzyj wideo z testu!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)