NASZ TEST: Metaltech WP 10
W redakcyjnym teście prześwietliliśmy 5 wozów paszowych z pionowym mieszadłem: Alima-Bis, Kongskilde, Metal-Fach, Metaltech oraz Sano. Poniżej szczegółowy opis paszowozu Metaltech.
Firma Metaltech z Mirosławca dostarczyła do porównania prosty paszowóz z mechanicznym sterowaniem i dwoma oknami wysypowymi. Już podczas pierwszego kontaktu z maszyną w oczy rzucił nam się sporych rozmiarów zbiornik. Do mieszadła przykręcono 9 długich na 55 cm ostrzy.
Wyniki pomiarów
Praca paszowozem WP 10 marki Metaltech trwała najdłużej, bo aż 34 min 34 s. Wszystko za sprawą najdłuższego czasu mieszania (po załadunku) – 11 min 56 s. Tak zdecydowali przedstawiciele producenta. Podczas tej próby ciągnik spalił 3,58 l ON - to także najwyższy wynik. Widać to także w przypadku zużycia paliwa na tonę przygotowywanej paszy, gdzie wynik 1,04 l/t jest najwyższy.
Tym paszowozem można jednak pracować efektywniej. Wystarczy skrócić czas mieszania na tyle, by nie stracić na jakości mieszanki. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki zużycia paliwa na godzinę mieszania: 8,01 l/h przy 413 obr./min, 12,06 l/h przy 540 obr./min, jak również na tono-godzinę mieszania. W tym zakresie uzyskano spalanie rzędu 2,34 l/th (413 obr./min) i 3,40 l/th (540 obr./min).
Pochwała należy się inżynierom z Mirosławca także za najniższe w teście zapotrzebowanie na moc ciągnika na WOM, które wyniosło 30,1 KM przy 413 i 41 KM przy 540 obr./min. Żeby nie było tak różowo, burę zgarniają projektanci zbiornika i mieszadła, bo po zakończonym zadawaniu paszy w zbiorniku pozostało aż 114,3 kg – to bezwzględnie najsłabszy rezultat!
Plusy i minusy
Dużą zaletą testowanego paszowozu jest duży i wygodny podest, do którego prowadzą wygodne schody. Hodowcy powinni też docenić prosty, ale dobrze działający układ sterowania funkcjami hydrauliki za pomocą dźwigni.
Nie mieliśmy problemów z zaczepieniem maszyny, naszym zdaniem producent mógłby poprawić lokalizację i zwiększyć możliwość regulacji terminalu wagi. Widoczność na prawe okno wysypowe bez zarzutu, ale na nieco cofnięte drugie okno gorsza.
W testowanym paszowozie z Mirosławca w przedniej części zbiornika spodobało nam się okno kontrolne, jak również możliwość hydraulicznej regulacji pozycji przeciwostrza z kabiny. Co ważne, sterowany hydraulicznie mechanizm był zabezpieczony kratą przed przypadkowym uderzeniem innych osób.
Wyposażenie i ceny
Model WP 10 jest najtańszą z testowanych maszyn. Do dyspozycji otrzymaliśmy standardową wersję wyposażenia, dostępną za 69 850 zł netto. Obejmuje ona m.in. dwa okna wysypowe, system wagowy, mechaniczne sterowanie hydrauliką, podest roboczy czy zestaw dziewięciu ostrzy z dwoma przeciwostrzami (w tym jedno obsługiwane hydraulicznie).
Jan Beba
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>
Najważniejsze tematy