NASZ TEST: Agregat uprawowy z Brodnicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

NASZ TEST: Agregat uprawowy z Brodnicy

04.03.2020autor: Jan Beba

Wiosną ubiegłego roku sprawdziliśmy atuty agregatu uprawowego Sigma firmy POM Brodnica o szerokości roboczej 4,5 m. Oto jak maszyna poradziła sobie z uprawą pod zasiew kukurydzy na mozaikowatych glebach w woj. kujawsko-pomorskim.

Podczas naszego testu agregat współpracował z ciągnikiem o mocy 120 KM, co w zupełności wystarczyło do wydajnej pracy. Przygotowując stanowisko pod kukurydzę uprawialiśmy glebę na głębokość ok. 8 cm, a prędkość robocza wynosiła od 8 do 12 km/h.

Trzeba przyznać, że efekt pracy był bardzo dobry. Na glebach lekkich i średnich wystarczał jeden przejazd, aby pole było wyrównane i doprawione pod zasiew. Między sąsiednimi przejazdami powstaje mały garb ziemi, jednak nie ma on wpływu na efekt końcowy pracy agregatu i siew.

Zaczepianie maszyny

Zaczepianie maszyny jest wygodne. Punkty zaczepowe są II i III kategorii, dzięki czemu z agregatem mogą współpracować mniejsze, jak i większe ciągniki. Łącznik górny można połączyć za pomocą jednego z czterech otworów, w tym jednego podłużnego. Maszyna na czas transportu składana jest hydraulicznie. Potrzebna jest tylko jedna para gniazd hydraulicznych dwustronnego działania. Na ramie jest wygodne miejsce do odłożenia przewodów, za co należy się plus.

Na czas transportu dwie boczne składane sekcje trzeba zabezpieczyć sworzniami. Niestety, dostęp do nich jest niepraktyczny i niebezpieczny – trzeba wejść pod uniesione do góry boczne sekcje narzędzia i uważać na głowę. Producent mógłby to poprawić. Na pochwałę zasługuje natomiast miejsce do odłożenia sworzni zabezpieczających. W obecnie produkowanych maszynach producent dodatkowo zastosował zamek hydrauliczny na siłowniku do rozkładania sekcji.

Trzy sekcje

Agregat składa się z trzech niezależnych sekcji o tej samej szerokości. Sekcje zawieszone są wahliwie do belki rurowej ramy głównej, co zapewnia bardzo dobre poprzeczne kopiowanie terenu przez każdą z nich. Z przodu maszyny znajduje się wał płaskownikowy o średnicy 380 mm, przymocowany na stałe do ramy. Nawet na bardzo lekkiej glebie nie zapychał się, właściwie kopiował teren, a na stanowiskach gliniastych dobrze rozbijał twarde bryły.

Paweł Pszonka

Więcej w marcowym wydaniu „top agrar Polska”

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testy

Niewielki siłacz, czyli ładowarka telskopowa Faresin 626 Classic

Niewielka, zwinna, oszczędna i silna – to niezaprzeczalne atuty testowanej ładowarki Faresin 626 Classic. Czy jednak wszystko jest takie idealne?

czytaj więcej
Testy

NASZ TEST: porównanie ciągników Deutz-Fahr Agrotron 6165

Biorące udział w naszym teście dwa ciągniki Deutz-Fahr Agrotron na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Jakie są zatem różnice oraz mocne i słabe strony zielonych ciągników?

czytaj więcej
Testy

NASZ TEST: Twardziel z Finlandii

Zwinne ładowarki zyskują coraz większą popularność w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą. Właśnie w takich warunkach sprawdziliśmy model Avant 635.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)