Nasz test: agregat UPH marki Agro-Tom
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nasz test: agregat UPH marki Agro-Tom

07.11.2019autor: Paweł Twardowski

Burak cukrowy czy kukurydza wymagają dokładnego przygotowania gleby przed siewem. Dlatego sprawdziliśmy, jak z tym zadaniem poradzi sobie agregat UPH marki Agro-Tom.

Oceniana przez nas maszyna to model UPH, o szerokości roboczej 4,5 m. Podczas testu sprzęt sprawdziliśmy w płytkiej uprawie, przygotowując glebę pod siew buraków cukrowych. Łącznie maszyna przepracowała ok. 70 ha, współpracując z ciągnikami o mocy 130 i 180 KM. Prędkość pracy agregatu wynosiła od 8,5 do 11,5 km/h, a głębokość uprawy to 5–6 cm. Trzeba przyznać, że jakość uprawy była bardzo dobra. Nawet na polach gliniastych wystarczył jeden przejazd by przygotować rolę do siewu.Testowany agregat to model w wersji półzawieszanej, ze składaną ramą. Maszyna wyposażona była w wózek jezdny z ogumieniem o rozmiarze 400/60-15,5 oraz dyszel z belką zaczepową.


Demontowalny dyszel

Istnieje także opcja demontażu dyszla oraz wózka jezdnego, dzięki czemu maszynę można przezbroić na wersję zawieszaną. W takiej konfiguracji sprzęt zajmuje mniej miejsca podczas garażowania. Sam wózek jest solidny, więc nawet podczas jazdy po nierównych polnych drogach maszyna jest stabilna. Podobało nam się także oświetlenie LED, które oferowane jest w standardzie.

r e k l a m a
Punkty zaczepowe na belce są III kategorii. Na uznanie zasługuje wygodna i solidna stopa podporowa. Współpracujący ciągnik musi mieć co najmniej 2 pary gniazd hydraulicznych. Jedna służy do rozkładania maszyny z pozycji transportowej w roboczą, druga do unoszenia konstrukcji na uwrociach. Na przewodach zamocowane są zamki hydrauliczne. Na maszynie producent przewidział wygodne miejsce do odłożenia przewodów hydraulicznych.

Rozpoczynając pracę należy rozłożyć maszynę, jednak w pierwszej kolejności musimy zdemontować zabezpieczenie chroniące agregat przed samoczynnym rozłożeniem się w czasie transportu. Samo zabezpieczenie jest solidne, a jego montaż i demontaż nie stwarza problemów. Na maszynie jest także miejsce do odłożenia blokady na czas pracy.

Po rozłożeniu maszyny należy zabezpieczyć za pomocą zamka hydraulicznego obwód hydrauliczny odpowiedzialny za składanie. Moim zdaniem lepsze byłyby zamki hydrauliczne zamocowane na siłownikach odpowiedzialnych za składanie, gdyż po wielogodzinnej pracy mimo zamkniętego obwodu agregat miał tendencję do samoczynnego składania. Producent informuje, że w nowych modelach wprowadził zmiany konstrukcyjne, które wyeliminowały ten problem.


Spulchniacze śladów

Pierwszym elementem roboczym maszyny są spulchniacze śladów. Takie wyposażenie dostępne jest tylko w maszynach półzawieszanych. Byliśmy bardzo zadowoleni z ich pracy, jednak do regulacji głębokości pracy konieczne jest użycie kluczy.
W testowanej maszynie podczas pracy doszło do wyciągnięcia się sprężyn zabezpieczających spulchniacze przed kamieniami i mimo maksymalnego ich napięcia sporadycznie zdarzało się, że sprężyna wypinała się z mocowania zęba. Jak zapewnia producent, winę za to ponosi dostawca sprężyn, które nie były należycie zahartowane. W obecnie dostępnych maszynach UPH ten problem nie występuje.

autor Paweł Twardowski

Paweł Twardowski

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testy

NASZ TEST: Twardziel z Finlandii

Zwinne ładowarki zyskują coraz większą popularność w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą. Właśnie w takich warunkach sprawdziliśmy model Avant 635.

czytaj więcej
Testy

Wygodny śrubokręt z napędem elektrycznym

Wielu z nas wie, jakie uciążliwe i monotonne jest całodniowe przykręcanie i odkręcanie wkrętów. Naprzeciw temu wyszedł niemiecki producent narzędzi ręcznych Wiha. Wkrętak, który dostarczono do redakcji, o nazwie speedE ma elektryczny napęd, który podczas przekręcenia przycisku na rękojeści w prawo bądź w lewo obracał bitem w zadaną stronę.

czytaj więcej
Testy

NASZ TEST: Pilarka spalinowa czy akumulatorowa?

Mieliśmy możliwość przetestowania dwóch pilarek firmy Stihl: spalinowej MS 171 o mocy 1,8 KM oraz akumulatorowej Stihl MSA.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)