Test profi: Zirkon i Solitair firmy Lemken
Zbadaliśmy, jak precyzyjny jest zestaw uprawowo-siewny Zirkon 12/600 KA i Solitair 25/600 KA firmy Lemken.
Sprzęt ma wiele możliwości dla każdego rodzaju gleby i uprawy, bo dzięki przedniemu łącznikowi siewnik pasuje do podwozi czterech półzawieszanych narzędzi uprawowych „KA”:
- brony wirnikowej Zirkon 12,
- kultywatora Kristall,
- krótkiej brony talerzowej Heliodor,
- krótkiej brony talerzowej Rubin 9 i 10.
Zestaw o szerokości 6 m
Tylny trzypunktowy układ zawieszenia pasuje nie tylko do belki wysiewającej, ale także do siewników punktowych, takich jak Azurit, które już współpracowały z siewnikiem Solitair 25. Do jesiennych siewów w 2018 r. zestaw testowy o szerokości 6 m został wyposażony w bronę wirnikową Zirkon 12/600 KA z trapezowym wałem zagęszczającym. Zestaw był połączony przez kulę K-80. Przed ruszeniem do pracy musieliśmy odkręcić osłonę wałka przekaźnika po stronie maszyny, ponieważ blacha kolidowała z tylnymi oponami ciągnika zanim w pełni skręciliśmy zestawem.
Wyjścia hydrauliczne
Oprócz ISOBUS ciągnik musi oferować pięć wyjść, nie licząc swobodnego spływu. Wtyczki są oznaczone, ale nie według kolorów. W przypadku podłączenia siewnika do kukurydzy, jego dmuchawa będzie potrzebowała szóstego zaworu sterującego. Nie stanowiło to jednak problemu dla naszego Axiona 930. Aby zaoszczędzić kolejną jednostkę sterującą, należy między składaniem kombinacji a opuszczeniem i podniesieniem belki wysiewającej otworzyć (jeszcze) 6/2-drogowy zawór na dyszlu – to jednio z niewielu rozwiązań, które wymagają poprawy!
Obsługa brony wirnikowej
Nie mieliśmy w zasadzie uwag krytycznych do pracy i obsługi brony wirnikowej. Przed Zirkonem 12 są dwie pary spulchniaczy, które wyrównują ślady kół ciągnika. Mają redlice skrzydełkowe, które dobrze sobie radzą z tym zadaniem. Na siatce 16 otworów wygodnie reguluje się głębokość pracy. Dopłata ok. 1100 euro jest warta zachodu, jeśli dzięki temu brona wirnikowa będzie mogła pracować nieco płycej.
Głębokość roboczą 24 wirników mogliśmy regulować hydraulicznie za pomocą naszego wyposażenia (dopłata nieco ponad 2100 euro). Przyda się to na uwrociu, w przeciwnym razie głębokość nie zostanie dopasowana. Do lepszego odczytu zadanej głębokości, skala na siłowniku hydraulicznym powinna być skierowana w stronę ciągnika.
Najlepsza klasa siewnika
Testowany przez nas siewnik miał 40 redlic z 15-cm rozstawem rzędów. Wraz z rozstawem redlic 15,5 cm belka wysiewająca pracowała zawsze bez zatorów, nawet podczas siewu w mulcz. W ofercie Lemkena jest również rozstaw rzędów 12,5 cm.
opr. jj
Cały artykuł znajdą Państwo w magazynie "profi" 4/2019 str. 20-24.
Jan Józefowicz
redaktor
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>
Najważniejsze tematy