Test profi: siewnik Väderstad Rapid A 600S
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test profi: siewnik Väderstad Rapid A 600S

18.01.2020autor: Arkadiusz Adamski

Siew bez próby kręconej, czy to możliwe? Tak, bo firma Väderstad w siewniku Rapid A 600S dokonała istotnej modernizacji. W naszym teście można przeczytać, jakie wrażenie zrobiła na nas ta maszyna.



W ostatnich latach konstruktorzy tej marki istotnie zmodyfikowali sprzęt. Należy do nich między innymi elektroniczne liczenie pojedynczych ziaren sprzętem o nazwie SeedEye. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna automatycznie dostosowuje dozowanie ziarna do żądanej wartości. Tak więc próba kręcona nie jest już (prawie) konieczna. Również masa tysiąca nasion nie ma znaczenia przed ruszeniem do siewu. Ale zacznijmy od początku, czyli przygotowania maszyny do pracy.

4 przyłącza i swobodny spływ

Rapid sprzęgany jest z ciągnikiem za pomocą dolnych ramion podnośnika, do wyboru w kategorii II lub III. Jeśli chodzi o przewody hydrauliczne, w sumie są cztery przyłącza z dwukierunkowym przepływem oleju, a także swobodny jego spływ z dmuchawy.

Życzylibyśmy sobie jednak, aby maszyna miała solidny uchwyt do odwieszania węży na czas parkowania. To samo dotyczy dwóch pneumatycznych przewodów hamulcowych, kabli elektrycznych i wtyczki ISOBUS. Złącze magistrali ISOBUS zapewnia przede wszystkim zasilanie, a także kontrolę opcjonalnego układu sterowania sekcjami.

Dowolny terminal ISOBUS

W przypadku maszyny bez SeedEye można obsługiwać ją za pośrednictwem dowolnego terminalu ISOBUS. Jeśli jednak siewnik ma inteligentny system liczenia nasion, w przypadku niektórych skrzynek kontrolnych szybkość przesyłania danych jest zbyt duża, więc trzeba skorzystać z rozwiązania firmy Väderstad.

Warto zwrócić uwagę na wiele udanych detali. Wśród nich jest kolorowa naklejka z dobrymi oznaczeniami i symbole  ± na wężach, których dawniej nam brakowało, teraz są standardem.

Na życzenie klienta bezpośrednio na dyszlu zamontowany jest wał oponowy. Składa się on z dwóch par kierowanych kół z oponami BKT 190/95-15.

Cały artykuł znajdziecie w magazynie "profi" 1/2020 od str. 58

opr. jj

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje na nawadnianie: poradnik w profi

W profi pokazujemy praktyczne rozwiązania, jak zbudować od podstaw sprawny system nawodnieniowy w gospodarstwie, pobór wody, stawy i sieć rozprowadzającą. Do tego stawki opłat za wodę i poradnik, jak przygotować pozwolenia wodnoprawne.

czytaj więcej

Raport profi: Horsch Maestro RX czyli jak AirSpeed strzela nasionami

Już na Agritechnice Horsch przedstawił nowy system pojedynkowania nasion AirSpeed dla serii siewników Maestro, który nadciśnieniowo separuje nasiona i oferuje ich szybki wysiew.

czytaj więcej

Vaderstad: o uważnej uprawie gleby pod Wrocławiem

Dzisiejsza doroczna konferencja Vaderstad pod Wrocławiem zwróciła uwagę na tematykę  rozważną budowę pojemności wodnej gleby.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)