SKY Metyhs - nowy agregat talerzowy. Jak sprawdza się w polu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

SKY Metyhs - nowy agregat talerzowy. Jak sprawdza się w polu?

09.09.2021autor: Tomasz Ślęzak

Francuska marka Sulky jest dobrze znana polskim rolnikom. Firma specjalizuje się w produkcji zawieszanych i przyczepianych rozsiewaczy do nawozów, siewników mechanicznych i pneumatycznych, a także bron wirnikowych. W grupie Sulky istnieje marka SKY, pod którą wytwarzane są maszyny służące do stosowania uproszczonych wariantów uprawy gleby. W naszym kraju zadebiutowała zupełnie nowa maszyna ze stajni SKY Agriculture – talerzowy agregat ścierniskowy Methys.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym wyróżnia się nowa brona talerzowa Methys?
  • Jak rolnicy oceniają prace nowego agregatu talerzowego od SKY Agriculture?

Uprawa i siew bez konieczności stosowania pługa

Francuska marka oferuje siewniki i maszyny do uprawy i siewu bez konieczności stosowania pługa. Urządzenia oznaczone nazwą Maxidrill przeznaczone są do siewu uproszczonego. Z kolei maszyny Easydrill wykonują siew bezpośredni. Producent zapewnia, że siewniki są dedykowane do siewu bezpośredniego, ale radzą sobie w uproszczeniach. Dzięki odpowiedniej konfiguracji można nimi wykonywać kilka wariantów uprawy bez konieczności stosowania orki. Siewniki SKY potrafią wysiewać nie tylko materiał siewny, ale także podczas jednego przejazdu są w stanie podać nawóz granulowany, mikrogranulaty lub mieszanki roślin okrywowych.

r e k l a m a
Marka SKY została utworzona w 2012 r. Korzysta z wieloletniego doświadczenia, dorobku i wiedzy firmy SULKY. SKY Agriculture jest kierowane przez Davida Guy, który jest rolnikiem oraz inżynierem agronomii, prowadzącym również 150-hektarowe gospodarstwo rolne w Conillais we Francji (Departament Loire-Atlantique), które specjalizuje się w siewie bezorkowym. Produkcja dla obydwu firm odbywa się w trzech zlokalizowanych na terenie Francji fabrykach.

Brona talerzowa Methys to zupełnie nowy produkt wprowadzony do oferty. Korzysta z rozwiązań, jakie wcześniej były wykorzystywane w maszynach do uprawy uproszczonej Maxidrill. SKY postanowiło zbudować specjalistyczny agregat ścierniskowy do precyzyjnej płytkiej pracy na głębokości kilku cm. Maszynę można jednak tak ustawić, że jest w stanie spulchniać ziemię na głębokości ponad 10 cm. Jej zadaniem ma być konserwacja gleby oraz zniszczenie chwastów, które wykazują odporność na dostępne herbicydy oraz przygotowanie pola do siewu.


Precyzyjny tandem

Opracowane zostały dwa warianty brony talerzowej TW 6000 i TW 8000 o szerokości roboczej odpowiednio sześciu i ośmiu metrów. W drugiej połowie sierpnia firma Soufflet Agro Polska, która w naszym kraju oferuje maszyny marki SKY zorganizowała cykl pokazów i prezentacji w gospodarstwach na terenie województwa dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. My mieliśmy okazję z bliska zobaczyć pracę brony TW 6000. Maszyna jest ciężka, a jej waga to 8,9 t. Elementy robocze stanowią dwa rzędy profilowanych talerzy o średnicy 520 mm. W wersji sześciometrowej montowanych jest 48 talerzy a ośmiometrowej 64. W talerzówce Methys stosowany jest także dogniatający wał oponowy. Talerze maszyny mogą pracować na głębokości od 3 do 11 cm.

Są one przystosowane do bardzo płytkiej pracy, gdyż jednocześnie są wklęsłe, faliste i karbowane. Są mocowane na elastomerach. Ustawienie głębokości nie odbywa się na zasadzie przestawienia wału względem ramy, ale poprzez przestawienie ramion talerzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwe niezależne ustawianie głębokości pracy danego rzędu talerzy.

Konstrukcja talerzówki jest modułowa. Na przodzie maszyny zastosowano dwa koła podporowe. Za nimi na ramie znajdują się dwa segmenty z profilowanymi talerzami. Ostatnią część maszyny stanowi wał oponowy. Taka konstrukcja powoduje, że wszystkie talerze zawsze równo i na takiej samej głębokości pracują w glebie. Maszyna jest zawieszana, do transportu służy wózek, który podczas pracy na polu może być podniesiony hydraulicznie. Producent zastosował dla zagwarantowania precyzji tandem kół z przodu i z tyłu.

  • Nowy ścierniskowy SKY Methys. Maszyna została już kupiona przez jedno z polskich gospodarstw. To pierwsze takie urządzenie w naszym kraju

Tylny wał oponowy składa się z trzech segmentów, które w zależności od kąta nachylenia terenu kopiują teren. Poszczególne elementy ramy zawsze zachowują swoją pozycję poziomą niezależnie od głębokości roboczej.

Wał ma zamontowane podwójne koła. Każda para jest przesunięta względem sąsiednich par.

Taki sposób montażu pozwala zaoszczędzić do 20% zapotrzebowania mocy w zależności od warunków polowych Wał może pracować w mokrych warunkach bez ryzyka blokowania. Wreszcie, wymiana koła w przypadku przebitej opony nie zajmie więcej niż kilka minut. Wystarczy odchylić daną parę kół i można odkręcać wybrane koło. Nasz rekord to 58 sekund w dwie osoby. Rozwiązanie to w talerzówce zostało przeniesione z agregatów MaxiDrill – mówi Łukasz Jakubowski z Soufflet Agro Polska.

Zaletą wału oponowego jest możliwość przejazdu w różnych warunkach, zarówno w glebie wilgotnej, jak i suchej. Gwarantować on ma dociśnięcie warstwy siewnej tak, aby zapewnić dobre warunki do kiełkowania międzyplonów bądź też chwastów. Wał opcjonalnie może być uzupełniony zagarniaczami.

Talerzówka jest maszyną solo. Można jednak wyposażyć ją w funkcję wysiewu nasion poplonów. Konstrukcyjnie została ona wyposażona w dwa płaskowniki, na których można zamontować głowicę rozdzielczą oraz przewody, które następnie kierowane są w stronę pracujących w glebie talerzy. Na maszynie można też zamontować niewielki zbiornik na nasiona. Siewnik do poplonów zostaje więc nadbudowany a wał oponowy dogniata w glebę nasiona.

Producent deklaruje, że nominalne zapotrzebowanie na moc to 220 KM dla wersji sześciometrowej i 310 KM dla ośmiometrowej. Maszyna pracuje z dużą prędkością. Optymalne podcięcie gleby i wymieszanie resztek pożniwnych przez specjalnie profilowane talerze uzyskiwane jest przy prędkości roboczej w zakresach 12–14 km/h.

autor Tomasz Ślęzak

Tomasz Ślęzak

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sportowy Peugeot RCZ wbił się w ciągnik z agregatem. Ucierpiało dziecko

Cztery osoby w tym dziecko poszkodowane w wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Jakubowo (woj. wielkopolskie). Sportowe auto wbiło się w agregat rolniczy. 4-letnie dziecko podróżujące ciągnikiem zostało zabrane do szpitala.

czytaj więcej

Agregat uprawowy talerzowo-zębowy

Zadaniem agregatów Amazone Ceus 3000-TX i 4000-TX jest płytkie, ale intensywne cięcie i kruszenie oraz głębokie spulchnianie i mieszanie.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)