Agregat uprawowy talerzowo-zębowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agregat uprawowy talerzowo-zębowy

16.07.2021autor: Jan Józefowicz

Zadaniem agregatów Amazone Ceus 3000-TX i 4000-TX jest płytkie, ale intensywne cięcie i kruszenie oraz głębokie spulchnianie i mieszanie.

Moc od 150 KM wzwyż 

Amazone ma dwa nowe typy zaczepianego agregatu uprawowego Ceus o szerokości roboczej 3 m i 4 m w wersji sztywnej. Dzięki temu sprzęt może być stosowany również w gospodarstwach, które mają ciągniki o mocy od 150 KM wzwyż. Nowy Ceus 3000-TX i Ceus 4000-TX wyposażono w środkowe podwozie. Producent wskazuje na ich wszechstronne możliwości podczas uprawy ścierniska i podglebia, a także głębokie spulchnianie i w uprawie przedsiewnej. 

Prędkość do 15 km/h

Dzięki połączeniu talerzy i zębów, Ceus intensywnie miesza glebę przy prędkości roboczej do 15 km/h. Słoma, ściernisko lub poplony są silnie rozdrabniane przez pole talerzy. W połączeniu ze znajdującym za nim polem zębów, nawet duża ilość materii organiczna jest równomiernie mieszana. Taki zestaw narzędzi agregatu Ceus pozwala na szybki rozkład materiału, bardzo dobre wschody i minimalne zagrożenie chorobami przy późnym siewie.

Wersja gładka i ząbkowana

Przednie pole ma duże talerze, które skutecznie rozbijają materię organiczną, pozostawiając rozdrobnioną strukturę gleby i optymalne warunki do siewu. Pola talerzy są dostępne w wersji gładkiej i ząbkowanej. Dzięki indywidualnemu zawieszeniu zapewniają wysoki prześwit i dobre dopasowanie do podłoża podczas intensywnej uprawy. Gumowe elementy sprężynujące zabezpieczają sprzęt przed kamieniami i nie wymagają konserwacji.

r e k l a m a

Wysoki prześwit

Przy rozstawie 40 cm pole zębów rozdrabnia nawet duże ilości materii organicznej, a wysoki prześwit ułatwia pracę. Zęby pozwalają na regulację nawet na głębokość do 30 cm. Podczas uprawy płytkiej czubek lemiesza pracuje w wilgotnej, ciężkiej glebie na głębokości nieznacznie przekraczającej głębokość roboczą zespołu brony talerzowej. Spulchnia to rolę i zmniejsza ryzyko zamulenia na tych glebach. 

Pola zębów mają różne redlice C-Mix. Wybór jest duży co zapewnia odpowiedni typ redlicy do każdego zastosowania. Dodatkowo oferowany jest system szybkiej wymiany C-Mix-Clip, który ułatwia wymianę czubków redlic. Celem wydłużenia żywotności dostępne są również redlice HD o wysokiej odporności na zużycie. 

Zabezpieczenie sprężynowe

Aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo pracy nawet w najtrudniejszych warunkach, zęby C-Mix Super są wyposażone w sprężynowe zabezpieczenie przed przeciążeniem. Opcjonalnie dla Ceus-TX można wybrać nowe zęby C-Mix Ultra z automatycznym zabezpieczeniem przed przeciążeniem za pomocą siłowników hydraulicznych. Siła zwalniająca może być regulowana bezstopniowo do 800 kg. Zapewnia to precyzyjne utrzymanie zadanej głębokości roboczej do 30 cm. System C-Mix-Ultra chroni kultywator przed ekstremalnymi obciążeniami, gdyż po zwolnieniu zęby wracają do pozycji roboczej, korzystając z amortyzacji. 

Pole zębów ma jednostkę wyrównującą z gładkimi lub zębatymi talerzami a nawet sprężystymi elementami wyrównującymi. Producent wyjaśnia, że w celu optymalnego podłączenia można indywidualnie regulować wysokość i nachylenie talerzy bocznych. Do późniejszego zagęszczania gleby można wybrać jedenaście zróżnicowanych wałów i różne zgarniacze.

Zagęszczanie roli

W szczególnie wilgotnych warunkach, np. wiosną, wał można zdemontować i pracować bez ponownego zagęszczania roli, aby spulchniona gleba mogła szybciej wyschnąć i ogrzać się. Na uwagę zasługuje wygodna, hydrauliczna regulacja głębokości pozwalająca dopasować sprzęt do warunków podłoża i jest dostępna opcjonalnie dla wszystkich narzędzi. 

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

SKY Metyhs - nowy agregat talerzowy. Jak sprawdza się w polu?

Francuska marka Sulky jest dobrze znana polskim rolnikom. Firma specjalizuje się w produkcji zawieszanych i przyczepianych rozsiewaczy do nawozów, siewników mechanicznych i pneumatycznych, a także bron wirnikowych. W grupie Sulky istnieje marka SKY, pod którą wytwarzane są maszyny służące do stosowania uproszczonych wariantów uprawy gleby. W naszym kraju zadebiutowała zupełnie nowa maszyna ze stajni SKY Agriculture – talerzowy agregat ścierniskowy Methys.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Jeden traktor do wielu zadań

Funkcjonalność traktorów ogrodowych Al-Ko sprawia, że są sprzętem wielozadaniowym, co pozwala im zastąpić w ogrodzie kosiarkę, pług, walec, a nawet siewnik.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)