Pierwsza na świecie autonomiczna ładowarka rolnicza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwsza na świecie autonomiczna ładowarka rolnicza

24.02.2023autor: Przemysław Staniszewski

Sama wykonuje prace załadunkowe i sama wymienia osprzęt. Tak pracuje Loadix - autonomiczna ładowarka rolnicza. Na razie maszyna jest w wersji prototypowej, ale pomyślnie przeszła już fazę testów w gospodarstwie rolnym. 

Z artykułu dowiesz się

  • Jak powstała koncepcja autonomicznej ładowarki rolniczej Loadix?
  • Co oferuje operatorowi autonomiczna ładowarka i jak jest wyposażona
  • Do jakich zadań można będzie ją wykorzystywać?

Autonomiczna ładowarka Loadix przeszła już fazę testów

Tak twierdzi Franck Mailleux, wiceprezes francuskiej grupy M-extend, do której należą m.in. specjalizujące się w produkcji ładowaczy czołowych firmy MX czy Manip i która poprzez start-up o nazwie ManuRob stoi za projektem tej innowacyjnej maszyny.

Koncepcja autonomicznej ładowarki zrodziła się w 2018 roku, po zebraniu opinii od rolników na temat zapotrzebowania na taki sprzęt i powstaniu start-upu o nazwie ManuRob zajmującego się w grupie M-extend robotyką i autonomicznymi rozwiązaniami. W 2019 roku projekt ładowarki ruszył z miejsca, po tym jak pomysłodawca nawiązał współpracę z zewnętrznymi dostawcami oprzyrządowana. Dwa lata później był gotowy prototyp, który został skierowany do testów wykonywanych m.in. na farmie mlecznej.

Jest to maszyna z napędem elektrycznym. Przy naładowanych akumulatorach jest w stanie pracować od 2 do 4 godzin. Wszystko zależy od charakteru wykonywanego zadania. Posiada dwa silniki elektryczne odpowiadające za układ roboczy i napędowy. Wszystkie koła ma skrętne, a prędkość, z jaką może się poruszać wynosi 7,2 km/h – informuje Pierre Germanaud, dyrektor start-up ManuRob.

r e k l a m a

Jak wyposażona jest pierwsza autonomiczna ładowarka rolnicza  Loadix?

Ładowarka Loadix waży 4,5 tony. Jest w stanie unieść 2000 kg, a zasięg pracy wysięgnika wynosi do 4 metrów. Maszyna jest tak zbudowana, że sama podjeżdża do miejsca, w którym ma doładowywane baterie. Samodzielnie może też wymieniać osprzęt, korzystając w tym celu z czujnika rozpoznającego łyżkę, widły, chwytak do bel czy chywtak do kiszonki. Do wykrywania przeszkód wykorzystuje skaner laserowy Lidar, którego zasada działania opiera się na wysyłaniu impulsów światła o określonej długości fali. Ulegają one rozproszeniu, po czym zmiany są rejestrowane. Na tej podstawie określany jest kształt otoczenia.

Korzystając z czujnika rozpoznaje dany osprzęt i jest w stanie sama go wymienić

  • Korzystając z czujnika rozpoznaje dany osprzęt i jest w stanie sama go wymienić

Ładowarka korzysta również z nawigacji GPS oraz kamer. Do jakich zadań można będzie ją wykorzystywać?

Żmudnych i czasochłonnych typu wybieranie obornika z obór lub pobieranie kiszonki z pryzmy i ładowanie jej do biogazowni. Sprawdzi się również przy dowożeniu paszy do zwierząt, a nawet sprzątania podwórza gospodarstwa. Czynności, które ma wykonać są programowane na smartfonie, a potem mogą być śledzone przez właściciela w czasie rzeczywistym – podaje Pierre Germanaud, dodając, że na dzisiaj nie ma jeszcze ustalonej daty wprowadzenia ładowarki Loadix do produkcji i sprzedaży.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: ManuRob

autor Przemysław Staniszewski

Przemysław Staniszewski

Redaktor w dziale technika rolnicza

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na ziemi dobrzyńskiej pamięć o Powstaniu Styczniowym wciąż żywa

W lutym 1863 roku został powołany blisko 400-osobowy oddział powstańców styczniowych formowany w majątkach w Zbójnie i Dulsku. Jego historia jest ściśle związana z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, gdzie znajdowało się swoiste ognisko powstania styczniowego na ziemi dobrzyńskiej. To właśnie w tym miejscu o. Stanisław Małachowski odebrał przysięgę oddziału zorganizowanego przez hrabiego Artura Sumińskiego.

czytaj więcej

400 KM mocy ma hybrydowy ciągnik Auga M1 na biometan. Kiedy trafi na pola? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Silnik Forda, kabina z Claasa i zasilanie biometanem. To wyróżnia ciągnik Agua M1 z Litwy. Producent twierdzi, że traktor jest w stanie pracować znacznie dłużej niż inne hybrydowe ciągniki. Czyli ile? Jaki ma być koszt eksploatacji tego ciągnika? Kiedy Agua M1 trafi do pracy na polach?

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)