Jak zamontować wspomaganie do Ursusa C-330 ?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zamontować wspomaganie do Ursusa C-330 ?

21.11.2019autor: Paweł Mikos

Ursus C-330 mimo upływu lat wciąż często jest używany w gospodarstwach rolnych. Są lekkie i zwinne, więc często wykorzystywane są w pracy w oborze z ładowaczem. Wówczas wybawieniem dla rolnika jest wspomaganie kierownicy. Jak je zamontować? 

Wspomaganie hydrauliczne do Ursusa C-330

Według Maksymiliana Barszcza z hurtowni rolniczej Agro–Bis, najlepszym rozwiązaniem dla Ursusa C-330 jest wspomaganie na bazie siłowników hydraulicznych umiejscowionymi między kołami. Jego zdaniem jest to najbardziej niezwodny i trwały układ wspomagania w „trzydziestce”. 

 

r e k l a m a

Jakie elementy ma wspomaganie do Ursusa C-330?

Do Ursusa C-330 Maksymilian Barszcz przedstawił dwie propozycje zamontowania wspomagania: z napędem z koła pasowego ze sprężarki z siłownikiem między kołami oraz drugiego z napędem z rozrządu również z siłownikiem między kołami. 

Pełny zestaw części potrzebnych za zamontowania w „trzydziestce” wspomagania z napędem z koła pasowego w miejsce sprężarki zawiera: 

  • siłownik hydrauliczny z przegubami, 
  • zbiornik na olej wraz z obejmą zbiornika, 
  • kolumnę kierowniczą wraz ze wspornikiem przykręcana na 6 śrub, 
  • przewody hydrauliczne wzmocnione 2SN, 
  • napęd pompy, 
  • pompę hydrauliczną, 
  • orbitrol, 
  • dźwignię zwrotnicy lewa i prawa, 
  • wspornik siłownika hydraulicznego, 
  • dźwignię gazu, 
  • 2 sztuki ogranicznika zwrotnicy, 
  • wzmocniony pasek klinowy,
  • złącza, śruby i obejmy. 

Kompletny zestaw wspomagania do Ursusa C-330 z napędem z koła pasowego w miejsce sprężarki oraz siłownikami między kołami to obecnie koszt niespełna 2680 złotych – mówi Maksymilian Barszcz z Agro–Bis. 

 

Jak zamontować wspomagania w Ursusie C-330?

Montaż wspomagania układu kierowniczego w „trzydziestce” należy rozpocząć od… demontażu. Najpierw ściągamy drążki kierownicze, odkręcamy deskę rozdzielczą i odczepiamy łączenie pedału gazu, aby wyjąć kolumnę kierowniczą. 

Kolejny etap do skręcenie w całość pompę oleju i połączenie jej z wężem doprowadzającym olej. Następnie pompę oleju mocujemy do korpusu ciągnika i napinamy pasek oraz montujemy zbiornik na olej i podłączamy do niego wąż. Następnie przychodzi czas na zamontowanie orbitrola i kierownicy. W tym celu w pierwszej kolejności należy założyć kolumnę kierownicy do podstawy, do której jest już podłączony orbitrol.

Poznaj tygodnik


Kolejny krok to zamontowanie dźwigni ręcznego sterowania gazem do kolumny kierowniczej. Całą kolumnę montujemy z powrotem do ciągnika i przykręcamy deskę rozdzielczą oraz podłączamy pedał gazu. 

Dalszy etap to zamontowanie siłownika. Po jego skręceniu mocuje się go do kół. Warto przy tym poprosić drugą osobę o pomoc i pamiętać, że koła powinny być wyprostowane. Wreszcie należy podłączyć samo wspomaganie. Aby to zrobić należy podłączyć przewody do orbitrola i następnie połączyć z pompą oleju, lewym i prawym przyłączem siłownika oraz zbiorniczkiem oleju. Później uzupełniamy zbiornik olejem i włączamy silnik, aby płyn został rozprowadzony po całym układzie. Kolejny krok to… zamknięcie maski i jazda ciągnikiem ze wspomaganiem. 

W przypadku wspomagania do Ursusa C-330 z napędem z rozrządu zestaw jest niemal identyczny z tą różnicą, że zamiast wzmocnionego paska klinowego jest tu wzmocniony wąż omijający pompę oraz dodatkowo jest płyta pośrednia z ułożyskowaniem i kołem rozrządu. Cena pełnego kompletu wspomagania do Ursusa C-330 z napędem z rozrządu wynosi 2786,16 zł 


Poniżej film z instrukcją montażu wspomagania do Ursusa C-330 

  

Paweł Mikos
Fot. Agro Bis

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągnik Ursus C-345 to nie Yeti. Naprawdę istnieje!

Ursus C-345, którego znaleźliśmy na greckiej wyspie, wywołał lawinę komentarzy na naszym profilu facebookowym. Dla jednych był to być może jedyny dowód na istnienie tego modelu, dla innych to tylko internetowa ściema albo jakaś samoróbka… Zatem, czy trzystaczterdziestkapiątka istniała naprawdę?

czytaj więcej

Wspomaganie dla Ursusa C-360. Jak założyć i ile to kosztuje?

Ursus C-360 choć od lat nie jest już produkowany, to często jest podstawowym lub pomocniczym ciągnikiem w wielu gospodarstwach rolnych. Rolnicy, żeby ułatwić sobie codzienną pracę często montują w nim wspomaganie kierownicy. Podpowiadamy jak przeprowadzić taki remont i ile to kosztuje.

czytaj więcej

Wyprzedaż w armii: ciągniki Ursus, przyczepy i quady za bezcen

Agencja Mienia Wojkowskiego wyprzedaje część sprzętu i maszyn, które były wykorzystywane przez żołnierzy. Wśród oferty AMW można znaleźć ciągnik Ursus C-360 lub Ursus 902. Są do kupienia też przyczepy rolnicze, kultywatory, samochody oraz quady.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)