Hale stalowe, łukowe i namiotowe. Które sprawdzą się w rolnictwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hale stalowe, łukowe i namiotowe. Które sprawdzą się w rolnictwie?

21.04.2021

Budowa nowych budynków inwentarskich to inwestycja wiążąca się z dużymi nakładami finansowymi. Jest nie tylko kosztowna, ale także czasochłonna. Między innymi dlatego polscy rolnicy wykazują duże zainteresowanie lekkimi konstrukcjami w postaci hal namiotowych, łukowych oraz wykonanymi ze stali. Rynkowa oferta jest ogromna.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety hal namiotowych?
  • Jakie firmy produkują hale na bele?
  • Kiedy wybrać halę łukową a kiedy stalową konstrukcję?

Jakie niemurowane budynki inwentarskie może wybrać rolnik?

Producenci i dystrybutorzy obiektów, które nie mają murowanych bram, jako ich zalety wymieniają szybkość stawiania, stosunkowo niską cenę oraz dużą wszechstronność. Konstrukcje te często nie potrzebują fundamentów ani posadzek. Mogą być wykorzystywane zarówno jako garaże i magazyny, jak i obiekty dla zwierząt. Łatwo je demontować i w razie potrzeby przestawić na terenie gospodarstwa.

r e k l a m a
W obiektach niemurowanych w oparciu o gotowe moduły poszczególni producenci są w stanie dostarczyć proste wiaty bez ścian na słomę, nawozy bądź maszyny. Hale stalowe mają jednak znacznie bardziej złożoną konstrukcję i budowę. Dzielone są przede wszystkim na te ze ścianami i dachem, które są izolowane oraz na tak zwane „zimne” bez izolacji. W tych pierwszych można instalować rozmaite wyposażenie i infrastrukturę. Dostępne technologie pozwalają w nich urządzić kurniki, obory, pieczarkarnie, przechowalnie ziemniaków a nawet sportowe hale do ujeżdżania koni. W tych drugich można wykonywać wszelkie zadania, które nie wymagają ogrzewanej przestrzeni. W rolnictwie są one wykorzystywane jako miejsce do realizacji kilku rodzajów zadań. Latem mogą służyć jako magazyny płaskie do najczęściej krótkoterminowego przechowywania zboża. Zimą zaś jest to komfortowy magazyn bądź garaż, w którym składowane są drogie rolnicze maszyny oraz wielkogabarytowe środki do produkcji rolnej.

W przypadku obiektów o ścianach niemurowanych można wyróżnić kilka rodzajów. Najprostsze to te, których pokrycie stanowi wytrzymały i odporny na działanie promieni UV materiał namiotowy. Jest on układany na odpowiednio dopracowanym stelażu. Jego montaż do podłoża bywa różnorodny. Mogą to być zwykłe kotwy umieszczane w gruncie, jak i betonowe słupki bądź fundamenty.

Jakie są zalety hal namiotowych?

Richel to francuska firma, która między innymi zajmuje się wytwarzaniem konstrukcji namiotowych dla rolnictwa i przemysłu. W Europie ta technologia znana jest pod nazwą Shelterall. Francuscy rolnicy od wielu lat korzystają z namiotowych obiektów. Są one znacznie tańsze od tradycyjnych, złożonych budynków murowanych. Nie ustępują im jednak funkcjonalnością, a do tego są odporne i wytrzymałe. Konstrukcja Shelterall jest niezwykle prosta i zaskakująco praktyczna. Budowa hal namiotowych opiera się na szkielecie nośnym, który jest wykonany na pojedynczych owalnych profilach OV90 lub OV130 (w zależności od modelu) ze stali ocynkowanej o wysokiej granicy sprężystości. Producent zapewnia, że są one dwa razy bardziej wytrzymałe niż rura φ60 ze zwykłej stali. W zależności od wielkości hali profile są ustawiane co 1 m lub 1,5 m. Montaż profili odbywa się przy zastosowaniu niewymagających spawania krzyżakowych elementów złącznych, a w przypadku szerokości powyżej 15 metrów na kratownicy.

Ewidentną zaletą łukowych hal namiotowych jest system kotwiczenia stalowego profilu. Hale można mocować do gruntu, betonu, asfaltu. Zakotwienie konstrukcji do podłoża jest szybkie i nie wymaga fundamentowania. W zależności od powierzchni hale są do gruntu montowane za pomocą stopy podporowej (dla terenu utwardzonego) oraz kotwy śrubowej lub kotwy chwytakowej (dla powierzchni luźnych).

Hale produkowane są we Francji. Sprowadzaniem ich do naszego kraju, montażem oraz serwisem zajmuje się śląska spółka Arbena. Prowadzi ona określone zapasy magazynowe. Popularne szerokości hal zwykle są dostępne. Dzięki temu w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji hala może być postawiona niemal natychmiast.

Mieliśmy klienta, który sprowadził z Niemiec drogą maszynę. Warunkiem gwarancji było jej przechowywanie w zamkniętym obiekcie. Zawiodła firma budowlana i nie zdążyła z wykonaniem murowanego budynku. Zwrócił się do nas o pomoc. Postawiliśmy halę namiotową w 3 dni – opowiada Bartłomiej Benisz, prezes zarządu spółki Arbena.

Hale są dostępne w sześciu wersjach szerokości: 4,5 m, 8 m, 9,3 m, 10 m, 12 m, 15 m. Ta ostatnia szerokość to nowość. Firma Shelterall zastosowała większy profil OV130, co pozwoliło zwiększyć szerokość hali namiotowej o trzy metry. Na szerszym profilu budowane są więc hale 12 i 15 m.

Arbena zapewnia, że technicznie długość hal limitowana jest tylko wielkością działki. Im jest ona większa tym koszt m2 zamkniętej powierzchni jest mniejszy. Hale tunelowe można wyposażyć w kilka rodzajów szczytów. Dostępne są proste rozwiązania takie jak szczyt pełny lub z bramą rolową. Producent przewidział także możliwość zastosowania siatki przeciwwiatrowej. Do bardziej skomplikowanych wariantów należy szczyt dla bramy unoszonej elektrycznie, szczyt typu drzwi serwisowe a nawet zastosowanie rozsuwanej bramy.

Dla kogo hale tunelowe?

Funkcjonalność hal tunelowych jest ogromna. Mogą one być wykorzystywane jako magazyny i budynki inwentarskie. Utrzymywane jest w nich bydło, kozy, owce i konie. Hale dają możliwość montowania w nich wyposażenia oraz doprowadzenia instalacji wodnej oraz elektrycznej.

Hale firmy Arbena mają możliwość ich ocieplenia poprzez zastosowanie warstw wełny mineralnej oraz użycie blachy zabezpieczającej wewnętrzną stronę poszycia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tunelowe hale łukowe oferowane przez firmę Arbena dzięki swoim wymiarom oraz nieobecności podpór pozwalają na aranżację stołu paszowego wraz z legowiskami w taki sposób, aby utrzymać swobodny ruch zwierząt i zapewnić im bezpieczeństwo oraz łatwy przejazd wozu paszowego. Hale tunelowe Shelterall można swobodnie integrować z najnowszą technologią stosowaną w hodowli bydła.

Atutem wiat rolniczych oferowanych przez firmę Arbena jest ich modułowość, w związku z tym można je w każdej chwili przedłużyć dokładając kolejne segmenty, co sprawia, że ich długość ograniczona jest tylko wielkością terenu. Kolejnym zaletą jest brak konieczności fundamentowania i możliwość posadowienia na dowolnym podłożu, w tym również na ścianach z bloków betonowych.


Hale namiotowe postawione przez firmę Arbena. Z lewej budynek, w którym utrzymywane jest bydło, z prawej magazyn na słomę. Obiekt dla zwierząt został postawiony na betonowej posadzce, dla słomy na gruncie
  • Hale namiotowe postawione przez firmę Arbena. Z lewej budynek, w którym utrzymywane jest bydło, z prawej magazyn na słomę. Obiekt dla zwierząt został postawiony na betonowej posadzce, dla słomy na gruncie
Hale tunelowe Shelterall znajdują zastosowanie do przechowywania balotów słomy i siana zarówno w dużych, zmechanizowanych gospodarstwach rolnych, jak i w tych mniejszych. Hale tunelowe z powodzeniem można użytkować jako garaże, czyli wiaty na urządzenia i maszyny rolnicze. Halę tunelową Shelterall typu garaż można zamknąć w szczycie membraną pokryciową, płytą z poliwęglanu lub blachą trapezową.

Najczęstsze zamawiane modele mają 10 m szerokości i 24 długości. Mogą zmagazynować 500 balotów słomy o wymiarach 120x120 cm.

Zamówień na takie hale jest wiele. Kiedy z magazynu wyjedzie 5–6 sztuk do rolników, od razu zamawiamy kolejne. Modelem numer dwa jest hala 10x21 lub 10x24 m. Przez hodowców bydła sporą popularnością cieszy się hala o wymiarach 12x30 m, która jest naszym trzecim najpopularniejszym modelem – wymienia Bartłomiej Benisz.

Rolnicy hale namiotowe kupują, ponieważ takie obiekty są znacznie tańsze od budynków murowanych. Firma notuje rosnące zainteresowanie halami namiotowymi polskich rolników. Kupują je z myślą o przechowywaniu drogich maszyn, które w hali nie są narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych. W całym kraju stawianiem hal zajmuje się pięć ekip montażowych. Zamówienia są przyjmowane przez sześcioosobową ekipę handlową. W związku z rosnącym zainteresowaniem rolników zostanie ona zwiększona. Arbena poszukuje handlowców na teren Lubelszczyzny oraz Wielkopolski.

Jakie firmy produkują hale na bele?

Firma Z.M. Progress Leszek Sawicki od 1995 roku zajmuje się produkcją lekkich konstrukcji stalowych przeznaczonych głównie dla rolnictwa oraz przemysłu. Jest właścicielem marki Hale na Bale.

Produkuje bezfundamentowe hale tunelowe. Ich szerokość może wynosić 8, 9, 10, 12, 15, 18 m. Konstrukcja jest segmentowa. Pozwala to w dowolnym momencie dokładać kolejne, przez co długość tunelu może być wydłużana. Wytrzymałość śniegowa w zależności od modelu hali wynosi do 120 kg/m2. Z kolei odporność na wiatr sięga do 90 km/h w przypadku powiewów ciągłych i do 140 km/h dla wiatru porywistego.

Hale na Bale mają konstrukcję nośną wykonaną z rury ocynkowanej ⌀ 60 mm x 2,0 mm2. Cała konstrukcja jest cynkowana ogniowo i obustronnie. Obiekty są kryte plandeką zbrojoną siatką o gramaturze 900 g/m2. Przykładowa hala o szerokości 8 m ma wysokość 4,3. Rozstaw wręg wynosi 1,5 m. Długość może być dowolna. Zależy od potrzeb rolnika i wielkości terenu, na którym Hala na Bale jest budowana.

Do podłoża wręgi są przytwierdzane kotwami o długości 1 m. Zaoczkowanie plandeki na początku i końcu obiektu daje możliwość jego przedłużenia w przyszłości. Niezależnie od modelu hali, każda z nich może być wyposażana w drzwi przesuwne, zwijane czy tradycyjne wahadłowe.

Progres zapewnia, że oparcie konstrukcji całorocznych hal magazynowych dla rolnictwa o kształt łuku pozwala znacznie zmniejszyć ilość zużytego do jej budowy materiału. Obniżane więc są koszty całej inwestycji już w momencie jej projektowania. Redukowany jest także ciężar całego obiektu, co za tym idzie, pozwala obniżyć koszty całej inwestycji już na etapie koncepcji projektowej. Pozytywnym efektem ubocznym jest redukcja ciężaru.

Progress do budowy używa komponentów stalowych o wysokiej czystości, które pokrywa dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi je przed korozją. Są one bowiem wystawione na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, wilgoci i promieniowania UV. Firma zapewnia, że może spełnić najbardziej rygorystyczne wymagania inwestorów, ponieważ jest producentem obiektów łukowych. Zajmuje się projektowaniem, prefabrykacją i montażem hal o różnym przeznaczeniu.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie nietypowe rozwiązanie w hali typu rybia ość zastosował rolnik, aby ułatwić dój?

Budowa nowej obory wymagała kompromisu. Mógł być to budynek węższy o 2 m niż wynikało z wstępnych założeń, ale blisko domu albo oddalony o kilkaset metrów, za to przestronniejszy. Mariusz Wyszyński wybrał pierwsze rozwiązanie i pomimo że musiał zburzyć jedne ze starszych gospodarskich zabudowań, nie żałuje tej decyzji.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Prezes banku jeździ Ursusem C360 [FOTO]

Tomasz Klimecki jest nie tylko rolnikiem, od 2005 roku pracuje również w Rejonowym Banku Spółdzielczym w Lututowie, a od dwóch lat jest jego prezesem. Jeszcze nie tak dawno w swoim rodzinnym gospodarstwie utrzymywał trzodę chlewną, ale załamanie na rynku wieprzowiny spowodowało, że dziś prowadzi już tylko produkcję roślinną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)