Claas Xerion na 4 gąsięnicach – ciągnik, który płynie po polu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas Xerion na 4 gąsięnicach – ciągnik, który płynie po polu

08.12.2019autor:

Dwa lata temu na targach Agritechnica Claas pokazał prototyp ciągnika Axion z gąsienicami na osi tylnej. Dziś maszyna ta jest już w produkcji seryjnej, a tegoroczną nowością jest Xerion, w którym gąsienice zastosowano na obu osiach.

Z artykułu dowiesz się

- Co nowego w gamie ciągników Claas Xerion?
- Axion Terra Trac i Xerion Trac TS - co to takiego?
- Po co stosować gąsienice zamiast kół?

Gąsienice przyszłością rolnictwa

Pomysł, aby Axiona serii 900 osadzić na gąsienicy, Class wcielił w życie, czyli do produkcji seryjnej. Maszyny te są w sprzedaży, a 2 egzemplarze są już w Polsce. Zastosowany system Terra Trac sprawdził się wcześniej znakomicie w kombajnach niemieckiego producenta.

r e k l a m a


Co daje zastosowanie gąsienic zamiast kół? Przede wszystkim dbałość o glebę i uprawy oraz poprawę właściwości trakcyjnych. Zwiększa się bowiem znacznie powierzchnia styku, przez co nacisk na m2 jest mniejszy. Nie do pominięcia jest również komfort jazdy – amortyzowana gąsienica doskonale tłumi drgania i nierówności terenu. Trudno nie zgodzić się z Claasem, że 15% więcej trakcji, 35% większa powierzchnia kontaktu z glebą i 50% mniejszy nacisk, to w sumie 100% korzyści. 



Tym się nie jedzie, to płynie!

Claas nie spoczął na laurach i opracował również rozwiązanie dla największych (i najcięższych) ciągników.
Szczytem technologii gąsienicowej jest Xerion osadzony na 4 gąsienicach. Tak, gąsienice zastosowano na obu osiach! Zaprojektowane zostały od podstaw i tym razem przyjęły trójkątny kształt. Xerion Trac TS miał swoją premierę na tegorocznej Agritechnice, ale redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” miała zaszczyt uczestniczyć w pokazach polowych nowych maszyn zorganizowanych dla kilku europejskich tytułów już jakiś czas temu. Wszyscy jednak zobowiązani byliśmy do czasu ich premiery nie ujawniać żadnych szczegółów.

Po co to wszystko? Uzyskujemy nieprawdopodobną poprawę trakcji. Wrażenia z pracy najpotężniejszym 530-konnym Xerionem 5000 w polu nie przypominają niczego, co można nazwać jazdą ciągnikiem. To nie jedzie, to sunie jak po maśle, nie dając odczuć kierowcy nierówności gruntu. I to – podkreślmy jeszcze raz – z mniejszym naciskiem na glebę, niż kołowy odpowiednik. A mówimy tu o ciągniku o masie własnej, bagatela, 24 ton! Oczywiście, są to najbardziej zaawansowane maszyny dla największych gospodarstw.




Xerion 4200 wjeżdża na miejsce 4000

Gąsienicowy układ jezdny Trac TS dostępny w modelach 5000 i 4500, to nie jedyne nowości w gamie Xeriona. W związku z normami emisji Stage V poważne zmiany konstrukcyjne zaszły w jednostkach napędowych - od jego mocowania, przez ilość czujników, po układ wydechowy. W najmocniejszych jednostkach nawet jeśli osiągane moce pozostały bez zmian (530 KM w Xerionie 500 i 490 KM w Xerionie 4500), wzrósł maksymalny moment obrotowy. Natomiast model 4000 został zastąpiony przez 4200, w którym zwiększono moc z 435 do 462 KM.

Niższe koszty eksploatacji nowych Xerionów, to efekt wydłużonych okresów między przeglądami i serwisami alejowymi, ale także niższego zużycia paliwa (obniżonego nawet o 28% do 4,7 l/h). To z kolei udało się osiągnąć m.in. redukując prędkość biegu jałowego z 800 do 730 obr/min., a redukowana jest ona automatycznie po zaciągnięciu hamulca postojowego.

Zmiany nie ominęły kabiny: nowe fotele (w tym opcjonalny klimatyzowany skórzany) są jeszcze wygodniejsze i zintegrowane z wielofunkcyjnym podłokietnikiem. Udoskonalono też mechanizm obrotowy siedziska. Widząc przed sobą nowego Xeriona rozpoznamy go od razu po nowych tylnych światłach i panelu sterowania.


Oskar Miroszka

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

18-tonowy kombajn Claas Lexion spala tylko 9 litrów na hektar

Nowy kombajn Claas Lexion 6800 waży niemal 18 ton i ma ponad 460 KM mocy. Pomimo tego, w warunkach polowych spalił aż o 6 litrów paliwa na hektar mniej niż kombajn Lexion 670. Jakie rozwiązania wprowadzono do Claas Lexion 6800?

czytaj więcej

Maszyna Roku 2020 – kombajn Claas Lexion 8000 i 7000

Kombajn zbożowy Claas Lexion 8000 i 7000 zdobyły tytuł Maszyny Roku 2020. Ta maszyna rolnicza został też nagrodzony medalem targów Agrictechnica za innowacje. Jakie rozwiązania zostały docenione w nowej serii kombajnów Claasa?

czytaj więcej

Na co zwrócić uwagę konserwując prasę zwijającą po sezonie?

Odpowiednio wyczyszczona i zakonserwowana prasa zwijająca powinna znacznie dłużej służyć bez żadnych awarii. Okres zimowy to dobry czas na wykonanie przeglądu prasy rolującej. Należy nie tylko porządnie wyczyścić maszynę rolniczą, ale także przejrzeć łańcuchy, łożyska czy sprzęgło rotora. O czym jeszcze należy pamiętać?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)