Ciągnik perełka: odrestaurowany Ursus C-330 o mocy 47 KM [FOTO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciągnik perełka: odrestaurowany Ursus C-330 o mocy 47 KM [FOTO]

15.08.2021autor: Łukasz Łuniewski

Leszek Kruszewski, rolnik spod Wysokiego Mazowieckiego kupił Ursusa C-330M. Ciągnik zyskał wiele nowych rozwiązań, w tym nowym układem kierowniczym. Największa zmiana to instalacja silnika o mocy 47 KM z MF-255. Także wygląd trzydziestki zachwyca. Co dokładnie zmieniło się w Ursusie i ile kosztował remont?

Remonty kultowych Ursusów C-330 w celu przywrócenia im ponownego blasku stają się bardzo popularne. Rolnicy, którzy decydują się na ten krok są wielkimi pasjonatami techniki rolniczej. Niejednokrotnie spędzają setki godzin doprowadzając swoje modele do idealnego stanu. Podobnie było w przypadku Leszka Kruszewskiego, który poświęcił ponad pół roku, aby dopracować swój projekt do perfekcji.

r e k l a m a

Ursus C-330M z przebiegiem 2000 mth idealnym ciągnikiem do remontu? 

Rolnik w ubiegłym roku odnalazł na aukcji internetowej Ursusa C-330M. Wybrany model wymagał kompleksowego remontu, jednakże proponowana cena była atrakcyjna.

– Drobnych napraw i przeglądu wymagały podzespoły takie jak skrzynia biegów, silnik oraz zwolnice. Generalnie należało wymienić uszczelniacze oraz oczyścić elementy robocze ciągnika. Na szczęście trzydziestka nie była mocno zużyta, gdyż przepracowała niecałe 2000 mth – wspomina rolnik.

Pomimo sporej listy usterek Leszek Kruszewski postanowił kupić i wyremontować Ursusa. Po pewnym czasie zrodziła się idea wykorzystania w remontowanym ciągniku trzycylindrowej 2,5-litrowej jednostki napędowej pochodzącej od MF-255 dysponującej mocą 47 koni, która od kilku miesięcy zalegała w garażu rolnika. Takie rozwiązanie pozwoliło na znaczne zwiększenie mocy oraz momentu obrotowego remontowanego ciągnika. Za takim rozwiązaniem przemawiało to, że typowa trzydziestka – w opinii pana Leszka – posiadała niewystarczającą dynamikę, potrzebną zwłaszcza w ciężkich pracach polowych oraz transporcie.

Najtrudniejszym zadaniem było połączenie silnika ze skrzynią biegów. W tym celu rolnik wykonał specjalny łącznik tzw. kryzę, którą pomógł mu dorobić znajomy mechanik. Skrzynia biegów pozostała oryginalna, gdyż zdaniem rolnika bardzo dobrze współgra z nową jednostką napędową. Z kolei większy zapas momentu obrotowego pozwala wykonywać te same prace polowe znacznie szybciej gdyż na wyższych zakresach przełożeń.

Kilka ulepszeń, w tym w układzie kierowniczym trzydziestki

Większa moc spowodowała konieczność wymiany m.in. układu kierowniczego. Leszek Kruszewski postanowił zastosować sprawdzone rozwiązanie występujące w Ursusie C-360. Dzięki większej kolumnie kierowniczej oraz lepszemu przełożeniu, skręcenie kołami nie wymaga dużej siły, nawet podczas postoju ciągnika. Kolejną niezbędną modyfikacją było zastąpienie fabrycznej przedniej osi rozwiązaniem z Ursusa C-360. Wymagało to przerobienia wspornika, na którym zamontowana jest jednostka napędowa. Wykonano to w taki sposób, aby kontrakcja umożliwiała przykręcenie fabrycznego silnika MF-255. Dodatkową trudność powodował fakt zmodyfikowania przedniej osi, w celu skrócenia długości całego ciągnika. Taki zabieg pozwolił, bez większych problemów zastosować oryginalną odrestaurowaną maskę ciągnika. Finalnie unowocześniony model jest jedynie o 4 cm dłuższy niż standardowy Ursus C-330M, jednak na pierwszy rzut oka trudno zauważyć różnicę.

Po zmianach Ursus C-330M ma lepsze osiągi, a spalanie pozostało bez zmian

Rolnik jest zadowolony z efektów swoich prac oraz modyfikacji. Ciągnik wykorzystany jest do wszystkich prac polowych, począwszy od orki, siew, po transport. Po wielogodzinnych testach Leszek Kruszewski zauważył znaczną poprawę osiągów traktora, natomiast spalanie paliwa pozostało na zbliżonym poziomie jak w fabrycznym Ursusie C-330M.

– Dostępność części zamiennych do starych Ursusów jest ogromna. Jednak jakość tych materiałów bardzo słaba. Ciężko znaleźć elementy, które są wykonane porządnie, gdyż większość importowana jest z Chin – wspomina rolnik.

Największym problemem było znalezienie części do Ursusa o odpowiedniej jakości 

Przy renowacji ciągnika gospodarz stawiał przede wszystkim na oryginalne materiały krajowej produkcji. W tym celu poszukiwał części ze starych zapasów, zdobył m.in. oryginalne siedzenie Grammera, czyli takie, jakie było montowane na linii montażowej.

– Starałem się znaleźć jak najwięcej części wyprodukowanych w Polsce, gdyż chciałem wykorzystać najlepsze podzespoły. Zajęło to mnóstwo czasu oraz poświęcenia, jednak dla efektu końcowego było warto – dodaje gospodarz.

Ile kosztował remont kapitalny Ursus C-330?

Dobór odpowiedniego koloru lakieru również nie był prostym zadaniem. Dedykowane gotowe farby, nie odzwierciedlały wg pana Leszka fabrycznego odcienia C-330M. Rolnik postanowił dorobić odpowiedni kolor w specjalistycznym zakładzie lakierniczym. Pracownicy wzorując się na fabrycznej części pochodzącej z modelu C-330M, odtworzyli oryginalną barwę lakieru, którą rolnik użył do pomalowania błotników oraz maski ciągnika.

W celu poprawienia wyglądu oraz przede wszystkim komfortu pracy w traktorze rolnik zastosował fabrycznie nową kabinę Koja KCR-330. Konstrukcja kabiny zdaniem rolnika jest bardzo prosta, a zarazem najbliższa oryginału. W standardzie posiada oświetlenia robocze. Fabryczne "trzydziestki" posiadały rozmiar opon 12,4–28. Jednak rolnik w celu poprawy przyczepności zastosował szersze o rozmiarze 13,6–28. Dodatkowo, z lewej strony ciągnika widoczne są drobne modyfikacje np. montaż nowego kompresora, który często przydaje się na polu zwłaszcza podczas przebicia opony. Dopasowanie wszystkich elementów pod maską wymagało niezwykłej precyzji, aby inne podzespoły nie kolidowały zarówno z alternatorem oraz kompresorem, jednak po wielu próbach udało się znaleźć odpowiednie miejsce na te elementy.

Kompleksowy remont pochłonął już ponad 20 tysięcy złotych, jednak w opinii rolnika dla końcowego efektu warto było wydać każdą złotówkę.

Łukasz Łuniewski

autor Łukasz Łuniewski

Łukasz Łuniewski

współpracownik "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Wysokiego Mazowieckiego

współpracownik "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Wysokiego Mazowieckiego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

2 kompletnie rozbite ciągniki. Wypadki Ursusów pod Grójcem i Kraśnikiem

Dwa rozbite Ursusy i trzy osoby w szpitalu. To bilans wypadków z udziałem ciągników rolniczych, do których doszło na terenie województw mazowieckiego oraz lubelskiego. W obu przypadkach winnym okazali się być… traktorzyści.

czytaj więcej

Festiwal Starych Ciągników w Wilkowicach 2021 – jakie atrakcje nas czekają?

W sobotę i niedzielę w Wilkowicach pod Lesznem odbędzie się XIX edycja Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka. Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć niemal 300 zabytkowych maszyn rolniczych, w tym 230 ciągników. Jaki jest program imprezy i jak można kupić bilety?

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)