Automatyczne kombajny z Rosji o 25% wydajniejszy niż tradycyjne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Automatyczne kombajny z Rosji o 25% wydajniejszy niż tradycyjne

21.06.2020

Rolnictwo precyzyjne wkracza także do rosyjskich gospodarstw rolnych. Wkrótce ponad 10 tys. kombajnów zostanie wyposażonych w system C-Pilot, który ma ułatwiać żniwa i ograniczać błędy kombajnisty. Ile ma kosztować taki system i jak działa?

Z artykułu dowiesz się

Jak działa i z czego składa się system automatycznego sterowania kombajnami C-Pilot?
Ile kosztuje ten system?
Jakie korzyści ma dawać C-Pilot?

Automatyczny system sterowania kombajnem – ile to kosztuje?

Rosyjskie firmy EkoNiva oraz Cognitive Pilot w ciągu najbliższych trzech lat chcą wyposażyć 10 tys. kombajnów w systemy automatycznego sterowania. EkoNiva to przedsiębiorstwo rolne, które łącznie uprawia 630 tys. hektarów ziemi, a Cognitive Pilot to spółka zajmująca się produkcją oprogramowania i systemów autonomicznego sterowania. Rosyjskie firmy zamierzają zautomatyzować pracę co dziesiątego rosyjskiego kombajnu.

Jak informuje serwis „Future Farming”, EkoNiva zajmie się wdrożeniem, promocją oraz sprzedażą systemu Cognitive Agro Pilot, w skrócie zwanego C-Pilot. Koszt tego systemu to około 9000 dolarów, czyli około 36 tys. złotych.

 

r e k l a m a

Jak działa system automatycznego sterowania kombajnem?

System C-Pilot składać się będzie z jednej kamery, której obraz będzie analizowany przez oprogramowanie zainstalowane na kombajnie w „bloku kontrolnym z neuroprocesorem do autonomicznej jazdy” – jak tłumaczą Rosjanie.

Oprogramowanie sterować będzie orbitrolem podłączonym do kierownicy. Cały układ uzupełnią czujniki skrętu kół. Do dyspozycji kombajnisty będzie ciekłokrystaliczny wyświetlacz z systemem Android. Pozwoli to na omijanie przeszkód, utrzymywanie krawędzi cięcia z dokładnością do 20 centymetrów. Rosjanie mają również nadzieję, że C-Pilot pozwoli zmniejszyć straty ziarna od 8 do 13%, znacząco obniżyć starty wynikające z uszkodzeń kombajnów, zmniejszyć wpływ czynnika ludzkiego na zbiór ziarna oraz obniżyć zużycie paliwa o 5%.

Oprócz EkoNivy C-Pilote zainteresował się kolejny rolniczy holding – RusAgro, uprawiający ponad 660 tys. ha. Przed sezonem 2020/21 zamierza ona wyposażyć w autonomiczny system 242 kombajny.

 

Kombajn bardziej efektywny niż sterowany tylko przez kombajnistę

Czy tego typu urządzenia przyjmą się w innych krajach, w tym w Polsce? Na dużych areałach pewnie tak. Jednak wart podkreślenia jest fakt, że zarówno dostawcy autonomicznych systemów w Rosji, jak i ich użytkownicy zwracają uwagę na to jak istotne jest wyeliminowanie najważniejszego czynnika ryzyka, jakim jest w tamtym warunkach kombajnista. Lepiej, żeby nowoczesne, wydajne i kosztowne maszyny były prowadzone na polu nie tylko przez kombajnistę, ale przez autonomiczny system. Zdaje się, że w Rosji ten drugi zasługuje na większe zaufanie ze strony właściciela kombajnu niż człowiek.

 

Paweł Kuroczycki
Fot. Congnitive Pilot

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Top 15 ciągników – duże zmiany w czołówce rankingu traktorów

W maju br. zarejestrowanych zostało 919 nowych traktorów. To najlepszy tegoroczny wynik, ale zarazem najwyższy odnotowany w maju w ciągu ostatnich pięciu lat. W odwrocie znajduje się natomiast rynek ciągników używanych, których sprzedaż spadła o 15 procent.

czytaj więcej

John Deere 8RX pierwszym klasycznym ciągnikiem na gąsienicach. Jakie są jego atuty?

Seria ciągników John Deere 8RX zadebiutowała podczas zeszłorocznej edycji targów Agritechnica w Hanowerze. Jeden z modeli tej gamy został sprowadzony do naszego kraju. Maszyna była prezentowana przez John Deere Polska podczas targów w Poznaniu i Ostródzie. Następnie trafiła do dealera – firmy Agro Siec Maszyny. Na przełomie kwietnia i maja przeprowadziła ona kilka indywidualnych pokazów w gospodarstwach zlokalizowanych w centralnej i północnej Polsce.

czytaj więcej

Nowy 460-konny ciągnik Belarus 4522 ma 15 ton, kamery i GPS

Na zeszłorocznej Agritechnice w Hanowerze Mińska Fabryka Traktorów zaprezentowała nowy design dla swoich ciągników. Teraz sukcesywnie wprowadza go w kolejnych modelach. Nowe „szaty” przyjął już nawet najmocniejszy, bo ponad 460-konny Belarus 4522, którego przedpremierowy pokaz odbył się 8 maja na placu przy białoruskiej fabryce traktorów. Okazją było przypadające dzień później święto narodowe na Białorusi, czyli Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie MTZ podał, że traktorów Belarus 4522 powstało już kilkanaście, z których część jest testowana w okolicach Mińska i Witebska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)