Majowy zbiór szpinaku u Krzysztofa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Majowy zbiór szpinaku u Krzysztofa

31.05.2022autor: Patrycja Bernat

25 maja 2022 r. od wczesnych godzin porannych towarzyszymy gospodarzowi, Krzysztofowi Skibińskiemu z Brudni w powiecie inowrocławskim podczas zbioru szpinaku.  

W tym roku Krzysztof zbiera odmianę Seychelles, która charakteryzuje się wysoką odpornością na mączniaka rzekomego szpinaku, powodowanego przez Peronospora farinosa sp. spinaciae. Zbiór odbywa się w ilości 2,3 jednostki/ha (ok. 15 kg).


fot. Krzysztof Skibiński

Szpinak posiany został 28 marca, siewnikiem Kuhn Sitera na powierzchni 10 ha.

Specjalistyczny kombajn do zbioru warzyw liściowych de pietri fr 148, pracujący na plantacji Skibińskich jest własnością firmy Warpol, współpracę z którą gospodarz bardzo sobie ceni.

Kombajn jest wyposażony w 4-cylindrowy silnik John Deere z turbodoładowaniem o mocy 100 KM. Ma hydrostatyczną przekładnię napędu na cztery koła, sterowaną elektronicznie za pomocą joysticka oraz układ kierowniczy ze wspomaganiem i kierownicą. Listwa tnąca z podwójną kosą tnącą (w sumie 65 noży) o szerokości roboczej 2,25 m jest sterowana hydraulicznie. Hydraulika kontroluje też regulację wysokości koszenia.

System załadowczy jest wyposażony w poprzeczne pręty, które ułatwiają rozładunek. Odbywa się on z tyłu po uniesieniu kosza i hydraulicznym otwarciu drzwi zamykających. Operator maszyny ma przed sobą wielofunkcyjną deskę rozdzielczą, umożliwiającą obsługę wszystkich ruchów i funkcji bezpośrednio z fotela. Kabina jest dźwiękoszczelna z recyrkulacją powietrza.

Zbiornik (kosz) mieści 1,5–2,5 tony, w zależności od surowca, m.in. jego wilgotności. Kombajn porusza się z prędkością 2–5 km/godz. Podczas naszego spotkania napełnienie kosza trwało 15–20 minut. Załadowany samochód (18 t) odjeżdża do przetwórni Unifreeze w Miesiączkowie, gdzie w ciągu kilku godzin jest blanszowany i zamrożony.

Zbiór i ładowanie samochodu dostawczego odbywa się sprawnie i szybko – rano i po południu. Chodzi o to, by liście zachowały turgor i nie zaparzyły się w dużej objętości. Trzeba też pamiętać, ze w warunkach beztlenowych (dolne partie liści na przyczepie) azotany (V) zawarte w blaszkach i ogonkach liściowych szybko ulegają redukcji do jeszcze bardziej szkodliwych azotynów (azotanów III).

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu ze zbioru szpinaku u Krzysztofa! 

Katarzyna Wójcik

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wygląda zbiór pora zimowego? Relacja z gospodarstwa w gminie Góra Św. Małgorzaty

11 maja 2022 roku w gospodarstwie w gminie Góra Św. Małgorzaty, zbierany był por zimowy odmiany Oslo. Jak wygląda zbiór?

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Pług obrotowy czy zagonowy?

Mimo dużego zainteresowania rolników pługami obrotowymi, pługi zagonowe nie znikają z oferty renomowanych producentów. Wynika to z prostego faktu, że oba te rozwiązania mają swoje zalety i mogą się doskonale sprawdzać w różnych typach gospodarstw. Zatem sprawdźmy, pług obrotowy czy zagonowy?

czytaj więcej

Firma SDF będzie produkować między innymi autonomiczne roboty do pracy w winnicach

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)