Srebrni medaliści Agritechnica 2023, cz.I: Claas, All-In-One, Saphir i Zunhammer
Przedstawiamy kolejnych czterech srebrnych medalistów Agritechnica Innovation Awards 2023. Pozostały laureatów pokażemy w następnych publikacjach.
Claas: Wielowymiarowa 3-punktowa regulacja podnośnika w ciągnikach
W nowoczesnych ciągnikach siła pociągowa jest zwykle regulowana za pomocą dolnych cięgieł. Podnoszenie lub opuszczanie 3-punktowego podnośnika często powoduje, że maszyny do uprawy nie są ustawione równolegle do podłoża, a głębokość robocza z przodu i z tyłu jest różna.
Aby to zoptymalizować, Claas zintegrował hydrauliczny łącznik górny ze swoim 3-punktowym systemem sterowania. Czujniki pomiaru wysokości, które przekazują sygnały do elektroniki sterującej ciągnika, są zamontowane z przodu i z tyłu narzędzia w celu określenia pozycji. Za pomocą dodatkowej jednostki sterującej układu hydraulicznego można je przekształcić w regulację długości górnego łącznika, co prowadzi do automatycznej regulacji nachylenia wzdłużnego narzędzia. Umożliwia to prowadzenie narzędzia równolegle do podłoża, a tym samym umożliwia osiągnięcie stałej głębokości pracy.
All-In-One: Obrotowa maszyna do redlin
Nowa obrotowa formownica do redlin, opracowana przez All-In-One GmbH, umożliwia energooszczędną produkcję równomiernie ukształtowanych redlin ziemniaczanych. Dzięki dodatkowym elementom tnącym resztki pożniwne i międzyplony zostają rozdrobnione, a ryzyko zatkania zostaje wyeliminowane. Element tworzący redlinę wymaga niewielkiej siły uciągu, znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia podczas cofania i poprawia funkcjonalność.
Kształt elementów roboczych prowadzi do odpowiedniego tworzenia się grzbietów o strukturze, która jest wystarczająca do właściwej wymiany powietrza i wody. Zmniejszenie powierzchni erozji i dostateczną filtrację osiąga się za pomocą przymocowanych do tarcz łopatek, przy czym ta pierwsza zapewnia pasywny napęd i jednocześnie perforuje przestrzeń pomiędzy redlinami.
Saphir GrindStar: Koncepcja ultrapłytkiej uprawy
Zunhammer: ECO-Duo Vario
Rozwinięciem zastosowania dwóch pomp, w systemie Eco-Duo Vario firmy Zunhammer jest możliwość regulacji przepływu gnojowicy niezależnie dla każdej połowy belki aplikatora. Dzięki temu można podwoić dokładność precyzyjnego nawożenia, co jest szczególnie ważne przy dużych szerokościach roboczych.
Dzięki temu rozwiązaniu dawka rozlewanej gnojowicy nie musi być taka sama na całej szerokości belki. Wyłączenie części sekcji roboczych nie powoduje zmiany wydatku w pozostałych sekcjach gdyż w tym układzie prędkość obrotowa pompy jest regulowana automatycznie.
Krzysztof Gębski
<p>redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".</p>
Najważniejsze tematy