Co zamiast odszkodowań za szkody powodowane przez ptaki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co zamiast odszkodowań za szkody powodowane przez ptaki?

11.10.2022autor: wk

Rząd nie zamierza wprowadzić przepisów dotyczących odszkodowań za straty wyrządzone przez dzikie ptactwo. Jego zdaniem szacowanie takich strat jest praktycznie niemożliwe. Zamiast tego proponuje odstraszanie i tłumaczy jak to robić skutecznie.  

O wyjaśnienia w sprawie odszkodowań za szkody w uprawach rolnych powodowanych przez chronione gatunki ptaków, zwróciły się Pomorska i Wielkopolska Izba Rolnicza.

Za jakie szkody odpowiada Skarb Państwa?

W wyjaśnieniach przesłanych do Krajowej Rady Izb Rolniczych resort środowiska i klimatu przypomniał, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez:

  • żubry,
  • wilki,
  • rysie,
  • niedźwiedzie,
  • bobry.

Z kolei oględzin i szacowania szkód, a także ustalenia wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, zaś na obszarze parku narodowego  dyrektor tego parku. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, minister właściwy ds. środowiska, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i rybołówstwa, określił na drodze rozporządzenia tryb postępowania przy szacowaniu szkód oraz sposób wypłaty odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta....

Więcej przeczytasz na portalu Top Agara w artykule: Nie będzie odszkodowań za szkody wyrządzone przez ptaki. Są inne pomysły…

wk

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jakim resorcie będzie leśnictwo i łowiectwo? Prezydent Duda podjął decyzję

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, która miała m. in. wprowadzić zmiany w resorcie rolnictwa i włączyć w jego skład gospodarkę leśną i łowiecką. Prezydent nie podpisze tej ustawy i skierował w tej sprawie pismo do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)