Nie pracują, bo wychowują dzieci
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie pracują, bo wychowują dzieci

26.03.2021autor: Paulina Janusz-Twardowska

Aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest niska w porównaniu do pozostałych krajów UE. Mieszkanki wsi pracują zawodowo zdecydowanie rzadziej niż kobiety zamieszkujące miasta.

Niewiele ponad 63% kobiet w wieku produkcyjnym (15–64 lat) jest aktywnych zawodowo, w stosunku do średnio 68% w Unii Europejskiej.
Bierność zawodowa Polek spowodowana jest przede wszystkim obowiązkami rodzinnymi. Ponad 75% kobiet w tej grupie nie pracuje ani nie poszukuje pracy z powodu opieki nad dziećmi lub innych obowiązków rodzinnych. Część z nich chciałaby pracować, ale nie szuka zatrudnienia. Główne powody to: mała liczba miejsc pracy w miejscu zamieszkania, nieopłacalność podejmowania niskopłatnej pracy i wysokie koszty np. dojazdów i zapewnienia opieki dzieciom, presja kulturowa i normy społeczne kształtujące decyzję o opiece nad dziećmi.

Niska dostępność różnych form opieki dla dzieci do lat 3 również ogranicza możliwość podjęcia pracy. Tylko co dziesiąte dziecko w wieku 0–3 lata ma zapewnione miejsce w żłobku – a w ponad 2/3 gmin w Polsce nie ma żadnego miejsca dla dzieci do lat 3. Ograniczona dostępność placówek przedszkolnych stanowi dodatkową barierę zatrudnienia dla mieszkanek wsi. Tam korzysta z nich tylko 50% trzylatków, znaczniej mniej niż w miastach, w których jest to 90%.

Do spadku aktywności zawodowej kobiet po 2016 r. przyczyniło się świadczenie 500+. W pierwszym roku funkcjonowania z rynku pracy wycofało się ok. 100 tys. kobiet, długofalowo może być to ok. 160 tys.

Źródło: Raport "Jak zwiększyć aktywność zawodową kobiet w Polsce?" Iga Magda, IBS SGGW
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

5 pomysłów na prezent dla dzieci rolnika

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dziecka nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza dla dziecka, które jest zafascynowane rolnictwem. Jednak mamy kilka ciekawych propozycji upominku dla dziecka rolnika. Znaleźliśmy prezenty do 20, do 50, do 100 i do 200 złotych. To co ucieszy małego rolnika? 

czytaj więcej

Barwy jesieni - pomysły na dekoracje

Późną jesienią ogród stroi się w intensywne barwy – czerwone, pomarańczowe, żółte i różowe. W słotne dni zasuszone kwiatostany i kilka zerwanych gałązek z kolorowymi liśćmi czy owocami będą idealną dekoracją w domu, altanie lub obejściu.

czytaj więcej

Kiedy tracimy bliską osobę. Pięć etapów żałoby [Dzień Zaduszny]

Listopad sprzyja myśleniu o tych, którzy odeszli. Nie tylko dlatego, że 2 listopada chrześcijanie zwyczajowo modlą się za ich dusze. Także dlatego, że to moment, kiedy przyroda na jakiś czas zamiera, krajobraz staje się monotonny i melancholijny, i robi się jakoś ciszej, a w ciszy łatwiej nam usłyszeć swoje myśli i silniej mówią wspomnienia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)