Soi również zagrażają szkodniki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Soi również zagrażają szkodniki

10.05.2020autor: Jacek Daleszyński

Wzrasta popularność soi, a wraz z nią pojawiają się szkodniki. Na razie jest ich niewiele, ale niezwalczane mogą wyrządzić znaczące szkody.

W 2019 r. w Polsce mieliśmy prawie 20 tys. ha soi i i wydaje się, że ta powierzchnia będzie rosnąć. Oznacza to, że uprawa ta staje się coraz bardziej popularna wśród rolników, ale także coraz bardziej atrakcyjna dla szkodników. Można je więc częściej spotkać na plantacjach soi, o czym najlepiej świadczy zeszłoroczny atak rusałki osetnika.

Susza im niestraszna

Szkodniki soi, podobnie zresztą jak i innych upraw, niekoniecznie muszą być ograniczane przez suszę. Może ona za to spowodować, że pojawią się wcześniej i nawet w większym nasileniu, np. oprzędziki. Ma to miejsce także np. w przypadku szkodników łuszczynowych rzepaku, kiedy owady pojawiają się na plantacji już na początku fazy rozwoju łuszczyn. Jeśli zatem wiosna w dalszym ciągu będzie sucha i ciepła, to raczej nie można liczyć na to, że warunki zaszkodzą szkodnikom i obniżą ich populację.
W soi mamy do czynienia przede wszystkim ze szkodnikami wielożernymi, uszkadzającymi także inne gatunki m.in. bobowatych. Są to np. mszyce, wspomniane oprzędziki, zmieniki, ale także omacnica prosowianka (żeruje w roślinach z grubszymi łodygami) czy śmietki. Poza nimi soję uszkadzają gąsienice rusałki osetnika oraz piętnówek.

Więcej o stosowaniu mocznika i siarczanu magnezu w mieszaninach zbiornikowych w majowym numerze „top agrar Polska”.



jd, fot. Klejdysz
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Myśliwi odmówili rolnikom możliwości wstąpienia do koła

Jak podaje KRIR rolnicy z powiatu limanowskiego otrzymali odmowę przyjęcia do koła łowieckiego, gdyż jako argument podano wystarczającą liczbę myśliwych. 

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej
Strączkowe

Soja i słonecznik - jak plonowały i jaka powierzchnia została zasiana?

Soja i słonecznik w tym roku rokują dobre plony na południu Polski. W pozostałej części kraju nie jest zawsze tak różowo i rolnicy zaczynają rezygnować z ich siewu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)