Międzyplon pod strączkowe – jaki wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Międzyplon pod strączkowe – jaki wybrać?

18.03.2023

Warto mieć na uwadze, że w przypadku strączkowych uprawiamy je rzadziej niż np. zboża. W związku z tym, że płodozmian jest w nie uboższy, praktycznie niemal każdy gatunek można włączyć w mieszankę międzyplonową (oprócz bobiku – drogie nasiona). Jakie są najlepsze międzyplony pod strączkowe?

W poplonach uprawianych pomiędzy roślinami strączkowymi sprawdzają się jednak przede wszystkim rośliny nie strączkowe, takie jak:
  • żyto,
  • owies,
  • facelia,
  • rzodkiew oleista,
  • gorczyca.

Facelia trwale wpisała się w nasz krajobraz jako bardzo popularna roślina międzyplonowa. Z powodzeniem można ją wykorzystać na polach, na których uprawia się rośliny strączkowe w plonie głównym.

Jakich roślin unikać przy uprawie strączkowych?

W przypadku mieszanki międzyplonowej wysiewanej przed gatunkami strączkowymi unikać powinno się słonecznika i malwy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zgnilizny twardzikowej, porażającej także strączkowe.

Rzodkiew to coraz popularniejszy gatunek wysiewny w międzyplonach. Sprawdzi się także w płodozmianie, w którym występują gatunki strączkowe.

r e k l a m a

Czytaj także: Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Badania prowadzone w latach 2016 – 2018 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu nad wpływem m.in. rzodkwi i facelii wysianych w międzyplonie przed strączkowymi wykazały, że np. groch po takich międzyplonach zwiększał swój plon nasion o 6 – 13%, a soja od 5,5 – 10%.


fot. envato.elements i arch. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Odmiany grochu dostępne na polskim rynku

Strączkowe to wdzięczne rośliny, jeśli chodzi o uprawę przygotowującą stanowisko do ich wysiewu. Można je uprawiać zarówno w tradycyjnym, orkowym systemie, jak i w uproszczeniach. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zastanowić się nad doborem odmiany. Oto część odmian grochu dostępnych na polskim rynku.

czytaj więcej
Strączkowe

Kiedy najlepiej siać bobik?

Wczesny siew bobiku zapewnia dostęp nasion do wody z opadów zimowych. Dzięki temu rośliny wschodzą równomiernie i nie ma przerw w rzędzie. Jakie są najlepsze terminy siewu dla bobiku?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rozszerzenie listy roślin uprawnionych do ubezpieczenia o słonecznik, facelię, len i konopie włókniste

Poszerzenie listy roślin, których ubezpieczenie będzie w części refundowane przez rząd to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający twierdzi samorząd rolniczy, który proponuje wprowadzenie kolejnych zmian. Chodzi o dołączenie do wspomnianej listy słonecznika, lnu, facelii i konopi włóknistych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)