Smart wieś - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Smart wieś

Konkurs "Moja smart wieś - Wizje i Inicjatywy - pula nagród to aż 44 tys. zł

Masz pomysły, dzięki którym Twoja wieś może stać się lub stała się bardziej przyjazna do życia? Jeśli tak to podziel się nimi. W związku z tym, IRWiR PAN zachęca do udziału w konkursie "Moja smart wieś - Wizje i Inicjatywy". Do kiedy można wysyłać zgłoszenia?

czytaj więcej

Zgłoś inicjatywę wiejską w konkursie Moja Smart Wieś. Do wygrania aż 44 tys. złotych

Niebawem rusza trzecia odsłona konkursu "Moja smart wieś - Wizje i Inicjatywy". Stawka jest wysoka i niebywale atrakcyjna. Konkurs odbywa się pod patronatem TPR! Więcej informacji wkrótce.

czytaj więcej

Uprawy konserwujące pomagają chronić glebę i ograniczają koszty

Konserwująca uprawa roli – efekty środowiskowe, przyrodnicze i produkcyjno-ekonomiczne – taki tytuł nosił wykład prof. Janusza Smagacza z IUNG – PIB Puławy. Wysłuchali go rolnicy podczas szkolenia w Podgórze (pow. radomski) zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

czytaj więcej

Słonecznik idealny na płodozmian. Jaka jest opłacalność uprawy?

Słonecznik wymaga stosunkowo niewielkich nakładów ponoszonych na uprawę. Daje także sporą elastyczność związaną z zakładaniem plantacji. Ma również umiarkowane potrzeby pokarmowe, co przy aktualnych cenach nawozów mineralnych ma niebagatelne znaczenie. Wzrost cen nasion spowodował zaś, że w tym roku rolnikowi we własnym gospodarstwie oraz usługowo udało się zasiać aż 500 ha plantacji słonecznika.

czytaj więcej

Bożena ma innowacyjne ekologiczne gospodarstwo i zarabia na róży i zielonych pomidorach

Bożena Jaszczowska wraz z mężem Ryszardem prowadzi ekologiczne gospodarstwo „Sedina” w Dolicach w woj. zachodniopomorskim. Została jedną z laureatek w konkursie „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”. A dlaczego oboje zamieszkali w budynku po banku? Jakie przetwory można zrobić z róży czy zielonych pomidorów?

czytaj więcej

Rolnik z Lubelszczyzny przechowuje 12 tys. ton kukurydzy w rękawie foliowym

Mariusz Zuń z Majdanu-Grabiny (pow. kraśnicki) zaczynał od 11 ha, a teraz prowadzi 17-ha gospodarstwo. Od kilku lat stosuje technologię magazynowania kukurydzy w rękawach foliowych. – Jesienią zapakowaliśmy w ten sposób ponad 12 tys. ton – mówi plantator. A od najbliższej jesieni w jego gospodarstwie ma ruszyć nowa suszarnia o wydajności między 700 a 1000 ton na dobę.

czytaj więcej
r e k l a m a

Cyberbezpieczeństwo rolnika. Jak o nie zadbać?

Ostatnie lata to niesamowity rozwój technologii i łączności, która wkracza do rolnictwa, najczęściej na pokłady maszyn rolniczych zaawansowanych linii przetwórczych i produkcyjnych zakładów spożywczych. Aby służył nam one na lata, warto pamiętać o cyberbezpieczeństwie.

czytaj więcej

EFRWP uruchamia nabór na pożyczki dla samorządów

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej 1 marca rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP), który potrwa do 26 marca. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje na terenach wiejskich.

czytaj więcej

Monika prowadzi innowacyjne gospodarstwo i produkuje soki "Smaczek z doliny Radomki"

Monikę Bankiewicz do konkursu „Rolniczki motorem innowacji gospodarstw rolnych w Polsce” zgłosiła, jedna ze znajomych z okolic Szydłowca, która obserwowała jej konto w mediach społecznościowych. Rolniczka do samego końca, czyli do ogłoszenia wyników i rozdania nagród w siedzibie MIR nie wiedziała, że została zdobywczynią II miejsca, co było dużym i pozytywnym zaskoczeniem.

czytaj więcej

Danuta Karpińska prowadzi innowacyjne gospodarstwo mleczne, w którym postawiono na jakość mleka

Zdobywczyni III miejsca na szczeblu wojewódzkim w konkursie dla kobiet, które zmieniają obraz polskiego rolnictwa to Danuta Karpińska produkująca mleko wysokiej jakości spełniające wyśrubowane normy wewnętrznej klasy premium OSM Piątnica

czytaj więcej

Roboty same usuną chwasty z pola. Jak działają?

Automatyzacja rolnictwa to proces, który wciąż postępuje. Pozwala rolnikowi zaoszczędzić wiele czasu. Jednym z rozwiązań są roboty rolnicze - dwa modele takich maszyn oferuje Naio Technologies. Są to roboty, które samodzielnie odchwaszczają nawet duże pola. Czego możemy się po nich spodziewać?

czytaj więcej

Jak obniżyć koszty nawożenia stosując rolnictwo precyzyjne?

Przy coraz wyższych cenach nawozów rolnicy muszą z jeszcze większą uwagą dbać o odpowiednie dawkowania nawozów azotowych. Istotne w tym zakresie jest nie tylko badanie zasobności gleby, ale także precyzja w dawkowaniu. Pomocne mogą być element rolnictwa precyzyjnego, zwłaszcza, że niektóre z nich są darmowe.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)