Raport z rynków rolnych 20.05.2022: brakuje nawozów, rosną ceny zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport z rynków rolnych 20.05.2022: brakuje nawozów, rosną ceny zbóż

20.05.2022autor: Magdalena Szymańska

W Polsce i na świecie rosną ceny zbóż. Podwyżek nie notują za to producenci trzody chlewnej, bo rynek znajduje się pod presją uwalniania wieprzowiny z magazynów. Pojawiły się też problemy z dostępnością nawozów. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych sektorach rolnych? Sprawdź w naszym cotygodniowym RAPORCIE.

Pszenica będzie trzymać cenę

Na krajowym rynku zbóż mamy do czynienia z korektą w górę cen pszenic oraz żyta konsumpcyjnego, ceny skupu tych zbóż wzrosły o 50– 100 zł/t. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują deszczu.

Na giełdzie Matif w Paryżu kontrakty wrześniowe poszybowały w górę, podobnie jak lipcowe na CBOT w Chicago. Inaczej jest z kukurydzą na paryskiej giełdzie ceny zmieniły się nieznacznie, natomiast za oceanem zdecydowanie spadły. 

Napiętą sytuację na światowym rynku zbóż miał rozładować eksport z Indii, ale sytuacja się w ostatnich dniach diametralne zmieniła. Przyczynił się do tego głównie brak opadów w kluczowych regionach produkcyjnych. Rząd Indii zmienił swoją politykę eksportową dotyczącą pszenicy i nałożył natychmiastowe znaczne ograniczenia w eksporcie pszenicy durum, pszenicy zwyczajnej o wysokiej, niskiej i średniej jakości oraz pszenicy orkisz. Jeszcze niedawno tamtejszy rząd zachęcał swoich, aby wykorzystali oczekiwania co do ogromnych zbiorów pszenicy i przejęli od Rosji i Ukrainy udziału w globalnym rynku. Brak opadów spowodował jednak, że produkcja pszenicy spadnie tam do 95 milionów ton, podczas gdy wcześniejsze przewidywania opiewały na 110 milionami ton.

Te dane znajdują potwierdzenie w najnowszym raporcie Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), która szacuje, że możliwości eksportowe Indii z początkowo oczekiwanych 9,5 mln spadnę do zaledwie 4,9 mln. 

W przypadku Ukrainy analitycy IGC podnoszą prognozę zbiorów pszenicy na rok 2022/23 bez zmian do 19,4 mln ton. To o 13,6 mln ton, czyli o 42% mniej niż przed rokiem.

Prognoza zbiorów pszenicy w Unii Europejskiej, która jest drugim po Rosji co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie wynosi 134,9 mln ton, co jest (w związku z pogodą) o 0,6 mln ton mniej, niż zakładano wcześniej i o 3,2 mln ton mniej, niż w zeszłym roku 138,1 mln ton. Pomimo tego, wg IGC, eksport pszenicy z UE ma wynieść 40 mln ton, tj. o 2 mln t więcej niż zakładano, i o 6,2 mln t więcej, niż w bieżącym sezonie. Może to oznaczać spadek zapasów, z jednej strony, a z drugiej brak podstawę do wysokich cen.  

r e k l a m a

Rynek żywca wieprzowego pod presją uwalniania mięsa z magazynów 

Na rynku żywca wieprzowego ceny bez większych zmian. Niektórzy skupujący zdecydowali się nieznacznie podnieść dolne progi cenowe. U naszych zachodnich sąsiadów do 25 maja cena za tucznika w E klasie, pomimo wielu sygnałów przemawiających za spadkiem, została utrzymana na poziomie 1,80 euro/kg. 

Eksperci zajmujący się unijnym rynkiem żywca wieprzowego nie mają jednak dobrych wieści, w ich ocenie spodziewane ożywienie na rynku m.in. z powodu rozpoczęcia sezonu grillowego zostanie zahamowane pojawieniem się na unijnym rynku już pod koniec maja pierwszej partii wieprzowiny, która trafiła do prywatnego przechowywania. Łącznie bowiem w 17 krajach UE zarejestrowano do prywatnego przechowywania dotowanego przez Komisję Europejską (PHL) około 47 541 t wieprzowiny. Termin rejestracji wieprzowiny do tego mechanizmu upłynął 29 kwietnia 2022 r.

Najwięcej wieprzowiny zmagazynowano w Niderlandach, tj. 12 512 ton (26%). Duńskie firmy wystąpiły o pomoc na 9935 ton, a Hiszpanie i Niemcy odpowiednio na 7724 ton, i 7380 ton.

Pomimo tego, że magazynowana w ramach PLH ilość jest niewielka w porównaniu z zapasami wieprzowiny dostępnymi np. w Niemczech (200 tys. ton), jej pojawienie się na rynku jeszcze bardziej opóźni pilnie wyczekiwane przez rolników ożywienie rynku. 

PO długim okresie wzrostów, obniżki trafiły też na rynek żywca wołowego, tutaj, jak na razie lekkie korekty cen w dół odnotowano w Polsce tylko w przypadku byków. Z unijnych rynków płyną sygnały o dużej podaży żywca wołowego. 

Nawozów brakuje? 

Dystrybutorzy nawozów zgłaszają problemy z realizacją zamówień. Dostawy nawozów azotowych są realizowane w ciągu 3 tygodni i dłużej. Ze względu na brak nowych dostaw ceny pozostają bez większych zmian. 

Z kolei dystrybutorzy nawozów wapniowych apelują do rolników, aby nie czekali do żniw z zakupem wapna, ponieważ mając na względzie możliwości produkcyjne branży nawozowej w najbliższych tygodniach oraz ogromne przedsezonowe zainteresowanie wielce prawdopodobne jest, że nie każdy otrzyma wapno na czas. Zwracają ponadto uwagę, iż z tygodnia na tydzień rosną koszty transportu, a im bliżej żniw dostępność wolnych ciężarówek maleje. 

Benzyny gonią ON

Analitycy z epetrol.pl nie mają dobrych wieści W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 będzie się tankować średnio po 7,33–7,49 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy będzie trzeba zapłacić 7,19–7,34 zł/l. Tylko tankujący autogaz w przyszłym tygodniu zapłacą za paliwo nieco mniej, tj. 3,64–3,73 zł/l. 

Magdalena Szymańska, fot. elements.envato.com

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny nawozów 2022: ile płacą rolnicy w Ukrainie i w Niemczech?

Na Ukrainie nawozy drożeją, w Niemczech tanieją. Sprawdziliśmy, ile rolnicy z naszych sąsiednich krajów płacą za saletrę, mocznik czy RSM. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ceny nawozów 2022 - ile za nie płacą ukraińscy rolnicy?

W pierwszym tygodniu maja (2-8.03.2022) w Ukrainie zdrożały prawie wszystkie rodzaje nawozów mineralnych. Wtedy tylko Amophos i CAS utrzymały stawki na tym samym poziomie co tydzień przed. Teraz ceny nawozów nie zmieniły się znacząco. Zauważono tylko niewielki wzrost cen nawozów NPK 16:16:16 i NPK 10:26:26. 

czytaj więcej

GUS: wzrosły ceny skupu produktów rolnych. Ale rolnicy wciąż pod kreską

Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie cen podstawowych produktów rolnych w skupach i na targowiskach za kwiecień 2022. Odnotowano wzrosty zarówno w stosunku do marca, jak i do kwietnia ubiegłego roku. Za jakie produkty rolne płacono więcej w skupach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)