Ponury raport rynkowy: ceny zbóż i świń w dół, a ceny paliw w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ponury raport rynkowy: ceny zbóż i świń w dół, a ceny paliw w górę

27.01.2023autor: Magdalena Szymańska

Polscy rolnicy mają duże powody do zmartwień. Nasz rynek z jednej strony zalało tanie zboże z Ukrainy, a z drugiej zaczyna coraz szerzej napływać tania wieprzowina z zachodu Europy. Na dodatek ceny nawozów nie spadają, tak jak wskazują na to obniżki cen gazu. A ceny paliw pójdą w górę. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych pod koniec stycznia 2023?

Z artykułu dowiesz się

  • Punkty skupu zbóż tworzą listy rolników chętnych do sprzedaży ziarna
  • ARiMR na szybko prowadzi narodowy spis zapasów zbóż
  • Ile zboża z Ukrainy trafiło do Afryki i na Bliski Wschód, a ile zostało w Europie?
  • Ceny świń znowu spadają. Jak tym razem to tłumaczą ubojnie?
  • Czy ceny nawozów wreszcie spadną?
  • Ceny oleju napędowego znowu w górę!
r e k l a m a

Punkty skupu zbóż tworzą listy rolników chętnych do sprzedaży ziarna

Sytuacja na krajowym rynku zbóż kolejny tydzień ulega pogorszeniu. Niektóre punkty skupu mają tylu chętnych na sprzedaż ziarna, że tworzą listy zakupowe. Trudno jest im jednak kupować, bo magazyny mają prawie pełne. Niektóre młyny zgłaszają ponadto kłopot także z tym, że mają na stanie mąkę, która została zrobiona jeszcze z droższego zboża. Teraz jednak nie mają wyjścia, jak sprzedać ją taniej.

ARiMR dzwoni do rolników i na szybko prowadzi narodowy spis zapasów zbóż

Pod koniec miesiąca, tj. 30 stycznia odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej, na którym odbędzie się dyskusja nad propozycjami ograniczającymi eksport produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

W Polsce resort rolnictwa zdecydował się przeprowadzić narodowy spis zapasów zbóż. Pracownicy biur powiatowych ARiMR dzwonili do rolników, którzy we wnioskach o dopłaty bezpośrednie zadeklarowali w ubiegłym zboża. Te informacje mają wpłynąć na stanowisko polskiej strony w negocjacjach środków zaradczych. Wyniki tego spisu będą bez wątpienia bardzo wartościowy dla dalszego kształtowania się cen zbóż na naszym rynku.

Do Afryki i na Bliski Wschód trafiło zaledwie 30% ukraińskiego zboża. 40% zostało w Europie

Strona ukraińska informuje, że w styczniu liczba statków, które wypłynęły z towarami rolnymi z portów ukraińskich utrzymała się na poziomie 2,7, czyli średnio 2-3 statki dziennie. Jest to jeden z najniższych wskaźników w ciągu funkcjonowania „korytarza zbożowego”. Wynika to głównie ze sztucznego blokowania „korytarza zbożowego” przez rosyjskich inspektorów.

Parcie na transport zbóż droga lądową będzie więc nadal bardzo duże. Ponadto warto zwrócić uwagę również na to, że od momentu uruchomienia „inicjatywy zbożowej”, Ukrainę opuściło w sumie 675 statków z ładunkiem 18,4 mln ton, przy czym do Afryki trafiło 2,3 mln ton, na Bliski Wschód – 3,4 mln ton, do Azji – 5,1 mln ton a Europy aż 7,5 mln ton! Oznacza to, że około 40% ukraińskiego ziarna zostało w Europie!

Ceny świń znowu spadają. Jak tym razem to tłumaczą ubojnie?

Na rynku żywca wieprzowego sytuacja się komplikuje. Spadające ceny zbóż wpływają co prawda na koszty produkcji, ale niestety cena skupu tuczników pozostaje na poziomie z ubiegłego tygodnia lub spada. Producenci trzody chlewnej nie mają więc powodów do optymizmu, a poprawa sytuacji wieńczona spadkiem podaży żywca odsuwa się po raz kolejny w czasie.

Tym razem niskie ceny skupu tłumaczy się napływem na polski rynek taniej wieprzowiny z Zachodu, której nie udało się sprzedać na rynki azjatyckie, w tym głównie do Chin ze względu na zastój spowodowany tam m.in. obchodami Nowego Roku.  Eksportu poza Europę nie poprawia utrzymujący się spadek kursu dolara.

Za naszą zachodnią granicą ceny skupu świń na kolejny tydzień pozostają na poziomie 2 euro/kg w E klasie (ok. 9,4 zł).  W Danii, głównie ze względu na problemy z eksportem na rynki azjatyckie, ceny spadają. Tuczniki w przedziale wagowym WBC 72,00–96,90 kg są o 0,2 DKK/kg tańsze niż przed tygodniem i kosztują 11,10 DKK/kg (7 zł/kg).

Inaczej zachowują się ceny duńskich warchlaków, które trzeci tydzień z rzędu drożeją. W Polsce za warchlaki importowane trzeba zapłacić o 10–20 z/szt. więcej. Podobnie jest z cenami krajowych warchlaków.

Na krajowym rynku żywca wołowego ceny stabilne.

Czy ceny nawozów wreszcie spadną?

Taniejące zboża i rzepak nie sprzyjają ruchom w punktach oferujących nawozy, tym bardziej, że niektóre bardzo łagodnie zachowawczo do obniżek cen.

W punktach, które wraz ze sprzedażą nawozów oferują także skup zbóż, pytania rolników zawsze zaczynają się od cen zbóż, skoro jednak nie są one atrakcyjne a nawozy nie staniały tak, jakby tego oczekiwali rolnicy, nie dochodzi do zawarcia transakcji. To co obecnie dzieje się z cenami gazu, nie przemawia za tym, by nawozy azotowe kosztowały krocie.

Ceny oleju napędowego znowu w górę

Analitycy z epetrol.pl przewidują, że do 5 lutego 2023 ceny paliw będą kształtować się w następujący sposób:

  • benzyna Pb95 będą kosztować między 6,60 i 6,74 zł/l, czyli o 11 do 12 gr więcej niż w mijającym tygodniu;
  • cena oleju napędowego wyniesie od 7,64 do 7,79 zł/l, co oznacza podwyżkę o ok. 5 – 7 groszy;
  • autogaz LPG na poziomie 3,18–3,24 zł/l, co oznacza wzrost do 5 groszy na litrze.

Magdalena Szymańska
Fot . Zamojskie Towarzystwo Rolnicze

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 na nowych zasadach. Terminy, stawki, wniosek

Od 1 lutego 2023 r. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Warto pamiętać, że od tego roku obowiązują nowe stawki „dopłat do paliwa rolniczego”. Wyjaśniamy jakie są obecnie limity, kto może złożyć wniosek i kiedy otrzyma pieniądze. Załączamy także sam wniosek do pobrania.

czytaj więcej

Janusz Kowalski: KOWR jest gotowy na skup interwencyjny zbóż, ale...

Czesław Siekierski z PSL zwraca uwagę, że rolnicy z wschodniej południowej Polski nie mogą sprzedać swoich zbóż, ze względu na napływ ziarna z Ukrainy. Czy rząd coś zamierza z tym zrobić? Według zapewnień wiceministra rolnictwa, Janusza Kowalskiego, KOWR jest przygotowany do przeprowadzenia interwencyjnego skupu zbóż. Ale jego zdaniem rolnicy nie będą nim zainteresowani. Jaka byłaby cena skupowanego przez KOWR zboża?

czytaj więcej

Będą dopłaty dla rolników w związku z nadmiernym importem zbóż z Ukrainy?

Jest szansa, że polscy rolnicy poszkodowani w wyniku nadmiernego importu zbóż z Ukrainy otrzymają dopłaty. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie wyklucza uruchomienia rezerwy kryzysowej na ten cel. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)