KGS uruchomi 200 punktów dystrybucji nawozów. Kowalczyk ujawnia ceny nawozów [WIDEO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGS uruchomi 200 punktów dystrybucji nawozów. Kowalczyk ujawnia ceny nawozów [WIDEO]

30.11.2022autor: Kamila Szałaj

Krajowa Grupa Spożywcza zamierza uruchomić 200 punktów sprzedaży nawozów w Polsce. Czy nawozy te będą tańsze niż u innych dystrybutorów? Czy rolnicy będą mogli kupić mniejsze ilości? O to pytamy ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. 

Krajowa Grupa Spożywcza została autoryzowanym dystrybutorem nawozów Grupy Azoty i ANWIL. Niestety, większość zainteresowanych rolników nie może dziś kupić nawozów w KGS, bo albo ich nie ma, albo są dostępne tylko dla plantatorów buraków, albo trzeba kupić duże ilości. Poza dochodzą koszty transportu, więc finalna cena nie jest de facto niższa niż u lokalnego dystrybutora. Zresztą KGS ma tylko 9 punktów sprzedaży, więc zdecydowanie za mało, by zaopatrzyć wszystkich chętnych. 

r e k l a m a

KGS uruchomi 200 punktów dystrybucji nawozów

Jednak to ma się niebawem zmienić. Jak wyjaśnił nam minister rolnictwa Henryk Kowalczyk KGS zamierza uruchomić 200 punktów dystrybucji nawozów w Polsce.

- Krajowa Grupa Spożywcza stała się autoryzowanym dilerem Grupy Azoty i Anwilu w poprzednim tygodniu. A budowanie sieci sprzedaży musi potrwać. Obecnie KGS przymierza się do uruchomienia około 200 punktów sprzedaży nawozów dla wszystkich rolników, nie tylko plantatorów buraka cukrowego – wyjaśnił wicepremier.

Czy nawozy z KGS będą tańsze?

Tuż po tym, jak KGS został autoryzowanym dilerem Grupy Azoty i Anwilu, rzecznik spółki Szymon Smajdor zapewniał, że oferuje ona atrakcyjniejsze ceny nawozów dla polskich rolników. Niestety, w rzeczywistości cennik nie odbiega od oferty Agrochem Puławy, dystrybutora Grupy Azoty - saletra jest sprzedawana w cenie ok. 3650. Przyznaje to zresztą sam minister rolnictwa i informuje, że ceny te nie będą niższe.

- Oferta Krajowej Grupy Spożywczej nie będzie odbiegać cenami od autoryzowanej firmy sprzedającej nawozy Grupy Azoty, czyli od Agrochemu Puławy. Dystrybutor ten jest wzornikiem cen, a nam zależy na tym, aby Krajowa Grupa Spożywcza utrzymała te ceny, dzięki czemu inni dystrybutorzy też ich nie podniosą. Prawdę mówiąc, nawozy w obecnych cenach są sprzedawane niemalże po kosztach produkcji – wyjaśnił minister rolnictwa.

Kowalczyk: utrzymanie ceny nawozów na poziomie 3500 zł/t będzie sukcesem

Zdaniem ministra Kowalczyka ceny 1000 czy 1500 zł/t za nawozy prędko nie wrócą.

- Dopóki jest wojna na Ukrainie i dopóki są tak wysokie ceny gazu, trzeba zapomnieć o cenach nawozów na poziomie 1000 czy 1500 zł/t. Niestety, żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. Ceny gazu wzrosły wielokrotnie, więc wzrost cen nawozów był nieunikniony – powiedział minister.

Dodał, że rząd chce utrzymać ceny nawozów przynajmniej na obecnym poziomie.

- Ponieważ kontynuacja dopłat do nawozów bezpośrednio dla rolników jest już nierealna, utrzymanie ceny rzędu 3,5 tys. zł będzie ogromnym sukcesem. Krajowa Grupa Spożywcza została więc autoryzowanym dystrybutorem, by nie były narzucane zbytnio wysokie marże na sprzedaż nawozów przez innych dilerów – wyjaśnił minister.

Minister Kowalczyk zaznaczył, że rząd cały czas zabiega o to, by cena nawozów była akceptowalna dla rolników. 

- Skupiamy się na tym, żeby utrzymać akceptowalny poziom cen oscylujący wokół 3500 - 4000 zł/t. Niestety, jest niebezpieczeństwo, że zakłady azotowe będą produkować ze stratą. Ale dzięki rozporządzeniu Komisji Europejskiej jest możliwość pokrywania tych strat, jeśli nastąpiłby gwałtowny wzrost cen gazu. Chcemy więc stabilizować ceny poprzez rekompensatę dla zakładów nawozowych – wyjaśnił minister.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tańszych nawozów nie ma, a drogie zalegają w składach. Jakie są aktualne ceny nawozów u dystrybutorów?

Większość dystrybutorów nie zmieniła w tym tygodniu cen nawozów. Są jednak wyjątki - na Opolszczyźnie RSM28 staniał o 160 zł/t. Problemem jest jednak dostępność tańszego towaru. Rolnicy podejrzewają, że produkowane obecnie po niższych cenach nawozy wyjeżdżają na Ukrainę. Niewykluczone, że tak jest, bo oferta państwowych punktów sprzedaży KGS też jest uboga. Jakie są aktualnie ceny nawozów w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej

Dystrybutorzy nie sprzedają nawozów. Dlaczego? Jakie są aktualne ceny nawozów?

Ceny nawozów w Polsce przestały spadać. Ale dystrybutorzy narzekają, że rolnicy przestali je kupować. - Od trzech miesięcy nie sprzedaliśmy nic - mówi przedstawiciel branży. Z kolei rząd zapowiada, że KGS uruchomi 200 punktów dystrybucji nawozów. Po ile je będzie sprzedawać? Jakie są obecnie ceny nawozów w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej

Kolejny cios w rolników. Materiał siewny kukurydzy drogi jak złoto! Jakie ceny?

Rolnicy na koniec 2022 roku nie łudzą się już, że cokolwiek uda się kupić w cenie porównywalnej z tą z przed 12 miesięcy. Nie wszyscy spodziewali się jednak, że ceny materiału siewnego kukurydzy wystrzelą w górę na taką skalę. Ile kosztuje ten towar u polskich dystrybutorów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)