Jakie będą ceny rzepaku w 2023 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą ceny rzepaku w 2023 roku?

15.12.2022autor: Kamila Szałaj

Rzepak tanieje z tygodnia na tydzień. Niestety, zdaniem analityków rynkowych jego notowania nadal pozostaną w trendzie spadkowym. Jakie będą ceny rzepaku w 2023 roku? 

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do wyraźnego spadku cen rzepaku. Jeszcze w żniwa rolnicy dostawali za nasiona 3100-3300 zł/t, a teraz stawki spadły nawet do 2455 zł/t. Tyle płaci obecnie Komagra. Niewiele więcej oferuje Mosso, Ampol-Merol czy Pol-Tor. Maksymalne ceny oscylują wokół 2600 zł/t.

r e k l a m a

Rolnik z Podlasia stracił na rzepaku już 400 tys. zł

Niskie ceny rzepaku martwią rolników, którzy zmagazynowali rzepak w nadziei lepszy zarobek w dalszej części sezonu. W takiej sytuacji jest np. pan Dariusz Ciochanowski, rolnik z Podlasia, który w tym roku otworzył skup. Latem przyjął od rolników prawie tysiąc ton rzepaku w cenie 2900-3100 zł/t. 

– Zawiozłem 800 ton tego skupionego rzepaku oraz rzepak z mojego pola do Kruszwicy, gdzie co miesiąc płacę 20 zł/t za magazynowanie. Zrobiłem to z nadzieją, że wiosną wezmę za ten rzepak 3300 zł/t. Niestety dziś dostanę najwyżej 2500-2600 zł/t. Jestem więc do tyłu 400 tys. zł na rzepaku – żali się rolnik.

Rekordowy import rzepaku do Polski. Na koniec sezonu nadwyżka może wynieść 1 mln ton

Sytuacji nie poprawia fakt, że w tym sezonie mamy bardzo duży import rzepaku do Polski.

Mirosław Marciniak z Infograin wylicza, że według danych KE do Polski w bieżącym sezonie (od 1 lipca) do Polski wjechało już spoza UE 605 tys. ton. rzepaku. Ale analityk zaznacza jednocześnie, że dane z Ukrainy są jeszcze wyższe. 

- Tamtejsze statystyki pokazują blisko 750 tys. ton eksportu rzepaku do Polski od początku lipca do końca listopada – wyjaśnia ekspert. 

W ocenie Przemysława Błażejewskiego z BST Brokers dane te wskazują, że do końca sezonu będziemy mieć rekordowy import rzepaku do Polski. 

- Nadwyżka na koniec sezonu coraz bardziej realna na poziomie 1 mln ton – ocenia Błażejewski.

Jeśli zaś porównamy handel rzepakiem rok do roku, okaże się, że import nasion do Polski od stycznia do końca września wyniósł 866 tys. ton, czyli o prawie połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku! Warto też zauważyć, że rok temu, przy mniejszym imporcie wyeksportowaliśmy więcej rzepaku niż obecnie.

Rzepak na Matifie staniał w miesiąc o 100 euro/t

Ale rzepak mocno spada także na rynkach światowych. Na Matifie staniał przez kilka ostatnich tygodni ok. 100 euro i jest najtańszy od września 2021 roku. 

Wpływ na te przeceny miał spadek cen innych surowców oleistych.

- Sytuacja popytowo-podażowa na rynku roślin oleistych jest obecnie o wiele lepsza niż na rynku zbóż, stąd odnotowany w ostatnich miesiącach spadek cen roślin oleistych był głębszy niż w przypadku zbóż - wyjaśniają analitycy Credit Agricole w najnowszej, zimowej AgroMapie.

Jakie będą ceny rzepaku w 2023 roku?

Zdaniem analityków Credit Agricole, ze względu na relatywnie wysoką opłacalność produkcji, kolejny sezon przyniesie dalszą odbudowę zapasów roślin oleistych, a w konsekwencji kontynuację spadku cen. 

- Prognozujemy, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 2500 zł/t - czytamy w opublikowanym dziś zimowym raporcie AgroMapa. 

Analitycy zastrzegają jednak, że głównymi czynnikami ryzyka dla tej prognozy jest dalszy przebieg wojny w Ukrainie, realizacja porozumienia w sprawie ukraińskiego eksportu roślin oleistych przez Morze Czarne, kształtowanie się cen ropy naftowej i warunki agrometeorologiczne wśród największych producentów i eksporterów roślin oleistych.

Światowe zapasy rzepaku wyższe prawie o 60 proc.!

Spadek cen ma też związek m.in. ze wzrostem produkcji rzepaku na świecie. Zgodnie z prognozą USDA z 9 grudnia br. produkcja rzepaku w sezonie 22/23 zwiększy się aż o 14 proc. w sezonie 21/22. 

- Wzrost produkcji rzepaku będzie efektem znaczącego wzrostu zbiorów w Kanadzie (+38,1 proc.), które powrócą do poziomów obserwowanych przed ubiegłoroczną suszą. – wyjaśniają analitycy Credit Agricole.

Zgodnie z prognozą USDA globalne zużycie rzepaku w sezonie 22/23 zwiększy się o 7,8 proc.  w sezonie 21/22. 

- W efekcie zapasy końcowe w sezonie 22/23 wzrosną do 6,8 mln t wobec 4,3 mln t w sezonie 21/22 (+57,0 proc.). W konsekwencji wskaźnik zapasy końcowe/zużycie zwiększy się do 8,3 proc. wobec 5,7 proc., co oznacza istotną poprawę sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku rzepaku – wyjaśnia Credit Agricole.

oprac. Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie będą ceny pszenicy i kukurydzy w 2023 roku?

Rolnicy, którzy zmagazynowali zboże są mocno rozczarowani spadającymi cenami skupu. Czy w 2023 roku stawki w skupie wzrosną? Jakie będą ceny pszenicy i kukurydzy w 2023 roku? Przedstawiamy prognozy analityków rynkowych.

czytaj więcej

Polscy rolnicy wściekli. „Oligarchowie z Ukrainy już sprzedali kukurydzę i kupili nawozy. A my nie"

Rolnicy ze wschodniej Polski tracą setki tysięcy złotych przez niskie ceny kukurydzy. Alarmują, że firmy skupujące wprowadziły duże potrącenia za wilgotność, by jeszcze bardziej zbić ceny. Okazuje się też, że samochody, które przywożą ukraińskie zboże, wracają za wschodnią granicę wyładowane po brzegi polskimi nawozami. – Oligarchowie z Ukrainy mają już sprzedane ziarno i zakupione nawozy. A my nie – denerwują się rolnicy.

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)