Dlaczego ropa na rynku tanieje, a ceny na stacjach wciąż są wysokie?
W trakcie wakacji na wielu stacjach w kraju trwały promocje umożliwiające zakup tańszego paliwa. Choć niektóre z koncernów zdecydowały się na przedłużenie okresu, w którym przyznawane będą rabaty na paliwo, to w ostatnim tygodniu sierpnia nie dało się nie zauważyć, że ceny uległy wzrostowi. Jak to możliwe, że ceny ropy na rynku światowym spadają, a na stacjach jest to niezauważalne?
Dlaczego ceny ropy spadły?
Jak wynika z informacji przekazanych przez portal energia.rp.pl na spadek cen ropy naftowej miały wpływ następujące czynniki:
- obawy przed zapotrzebowaniem na surowiec,
- podwyższenie ryzyka recesji w USA i strefie euro,
- spowolnienie gospodarcze w Chinach,
- mniejszy spadek produkcji ropy w Rosji niż przewidywano.
Jak wygląda sytuacja na rynku ropy na świecie?
Ceny ropy z gatunku WTI w ciągu ostatnich trzech miesięcy utrzymywały się na następującym poziomie:
- 31 sierpnia 2022 r. po południu cena spadła o 3%,
- w sierpniu cena tego surowca spadła łącznie o 5%,
- od tegorocznego szczytu cena ropy spadła o 32%.
Natomiast produkcja ropy na rosyjskim rynku przedstawiała się tak:
- w lutym 10,2 mln baryłek dziennie,
- w kwietniu 9,2 mln baryłek dziennie,
- w lipcu 9,8 baryłek dziennie.
Na rynku ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej odnotowano wzrost od 10,2 mln baryłek w lutym do 10,7 mln baryłek w lipcu. Wzrost produkcji miał również miejsce w USA od 10,3 mln baryłek do 11,1 mln baryłek dziennie.
Arabia Saudyjska zastanawia się nad ograniczeniem produkcji
W związku z rozwijającą się sytuacją na rynku ropy naftowej Arabia Saudyjska zastanawia się nad ograniczeniem produkcji surowca. Na 5 września 2022 r. wyznaczono termin debat związanych z omówieniem zmian w poziomach produkcji.
Mały popyt na ropę w Chinach doprowadzi do spadku cen paliw na świecie
Chiny są największym konsumentem ropy naftowej na świecie. Jak się okazuje, w Shenzen i Kanton ponownie wprowadzono restrykcje covidowe.
– W 41 miastach odpowiedzialnych za 32 proc. chińskiego PKB wykryto ogniska zakażeń i jest ich najwięcej od kwietnia. Obecnie zakłócenia gospodarcze z tym związane są umiarkowane, ale ryzyko wprowadzenia niszczących lockdownów się zwiększa. Nawet jeśli się uniknie większych zakłóceń, to można się spodziewać, że wzrost gospodarczy pozostanie przytłumiony – stwierdza Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.
To właśnie osłabienie popytu na ropę w Chinach może przyczynić się do ponownego spadku cen. Spadek ten może natomiast powstrzymać ograniczenie podaży.
Z jakiego powodu jesienią ceny paliw wzrosną?
Powodów jest kilka, a jednym z nich wspomniany import paliwa z Rosji. Ponadto znaczący wpływ na zwyżkę kwot, które musimy regulować, ma wzrost cen pali w hurcie, a także problemy z transportem, wynikające z suszy i niskiego poziomu wody na rzekach, którymi jest transportowane paliwo. Choć stacje paliw Lotos, Orlen, Moya i BP przedłużają wakacyjną akcję rabatową na wrzesień, to już niedługo koszt oleju napędowego zaskoczy niejednego rolnika.
Zaoszczędź na paliwie z "Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym"
Nie tylko stacje paliw, ale również "Tygodnik Poradnik Rolniczy" stwarza rolnikom możliwość zakupu paliwa w niższej cenie i nie jest to promocja z terminem końcowym. Od 2018 roku czytelnicy, prenumerujący "TPR", kupując paliwo na stacjach Orlen, mogą zaoszczędzić 8 gr/l benzyny, oleju napędowego oraz LPG. Więcej na temat rabatu na paliwo od "Tygodnika Poradnika Rolniczego" przeczytasz tutaj.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: energia.rp.pl
zdjęcia: envato elements
Justyna Czupryniak
Najważniejsze tematy