Ceny zbóż rosną, nawozy też w górę. Raport z rynków rolnych na koniec lipca
W Polsce zboża i rzepak odrabiają starty. Skupujący musieli podnieść ceny, bo podaż ziarna jest niewielka. Surowca brakuje też na rynku żywca wieprzowego, ale ubojnie mniej chętnie oferują podwyżki. W ekspresowym tempie rosną za to ceny nawozów azotowych. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych na koniec lipca 2022 roku?
W skupach ruch niewielki
Żniwa w pełni, ale w skupach ruchu nie ma. Niska podaż zbóż spowodowała, że skupujący zdecydowali się na podwyżki cen. Widać to najbardziej po cenach pszenicy i żyta.
Jeśli spojrzy się na to, co się dzieje obecnie na światowym rynku zbóż, nie można temu zaprzeczyć. Kolejne próby uruchomienia portu w Odessie, przez który mogłoby wyjechać ukraińskie zboże, pomimo zawartego porozumienia w tej sprawie, nie wróżą powodzenia tej akcji. Zgodnie z umową za pośrednictwem ONZ pierwsze dostawy ukraińskiego zboża mogłyby teoretycznie opuścić porty Morza Czarnego w ciągu kilku dni, ale jest problem z załogą do obsługi statków oraz z ubezpieczeniem transportów. Ze względu na to, międzynarodowy rynek ubezpieczeniowy sklasyfikował cały region jako obszar wysokiego ryzyka, koszty transportu tego zboża byłyby bardzo wysokie.
Tym samym kraje Afryki Płn. eksportują zboże, w tym głównie pszenicę, zamiast z Ukrainy, z Niemiec, Francji Rumunii oraz z Polski i Bułgarii. Według Komisji Europejskiej w pierwszych trzech tygodniach lipca sprzedano krajom trzecim 1,4 miliona ton pszenicy, o około jedną trzecią więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z Francji wyjechało 418 tys. ton, Rumunii – 362 tys. ton, z Polski 225 tys. ton, Bułgarii – 114 tys. ton i Niemiec ponad 68 tys. t.
Ceny zbóż wspierają również pogoda w Europie i USA. Ostanie raporty opublikowane zarówno przez USDA, jak i IGC wskazują na spadek globalnej produkcji zbóż, do czego przyczyni się spadek, w wyniku suszy w UE, zbiorów pszenicy, jęczmienia i kukurydzy.
Nieco aktywniejsi niż ze sprzedażą zbóż są krajowi rolnicy w przypadku sprzedaży rzepaku. Tutaj tez jednak aktywność jest mniejsza niż normlanie o tej porze. Ceny na rynku krajowym wahają się wokół 3 tys. zł/t. Ceny kontraktów sierpniowych na rzepak na giełdzie Matif w Paryżu umocniły się do 690 euro/t. Jak na razie nie ma jednak parcia na zakup rzepaku do przerobu ze strony krajowych przetwórców, ponieważ posiłkują się oni rzepakiem, który opóźniony dotarł do Polski z Australii.
Jednym z powodów wzrostu cen nasion oleistych jest też zapowiedziane ograniczenie dostaw gazu gazociągiem Nord Stream 1, które spowodowało wzrost europejskich cen gazu. W rezultacie ceny ropy naftowej w Europie i USA ponownie znacząco wzrosły, ciągnąc za sobą olej roślinny.
Niska podaż żywca, ceny nieznacznie w górę
Zarówno rynek wieprzowiny jak i wołowiny, pomimo niewysokiej podaży żywca, nie przejawia zachęt do podwyżek cen skupu. Jest to spowodowane wysokimi cenami w handlu detalicznym co spowalnia konsumpcję, zwłaszcza w przypadku produktów o wyższej cenie.
W notowaniach VEZG, pomimo presji ze strony zakładów mięsnych, cena skupu tuczników w Niemczech została utrzymana do 3 sierpnia na poziomie 1,85 €/kg (wbc). Zapasy wieprzowiny u naszych zachodnich sąsiadów pozostają ciągle na wysokim poziomie, chociaż liczba ubijanych świń pozostaje poniżej wyników z ubiegłego roku. Na krajowym rynku notowane są wzrosty cen skupu tuczników, ale ich dynamika nie satysfakcjonuje producentów świń.
Producenci ze względu na wysokie koszty pasz, energii i paliwa oraz niepewności w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę ograniczają pogłowie trzody chlewnej. Sytuację popytową na unijnym rynku poprawił wzrost zainteresowanie duńską wieprzowiną ze strony kupców z Azji. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście ceny skupu tuczników w rzeźniach Danish Crown.
Nawozy w górę
Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty znowu podniósł 27 lipca ceny nawozów. Ostania podwyżka nawozów azotowych została przeprowadzona 8 lipca, a nawozów wieloskładnikowych 21 czerwca.
Mniej spektralne, ale również duże są podwyżki nawozów wieloskładnikowych. Polifoska 6 zdrożała do 4325–4375 zł/t a polifoska z Krzemem do 4160–4210 zł/t. Z kolei ceny amofoski 4:16:18 wzrosły do 2915–2865 zł/t a amofoski 4:12:12 do 2445–2495 zł/t. Superfosfat wzbogacony zmienił cenę na 3685–3735 zł/t.
Paliwa w dół
Nie wszyscy dystrybutorzy dostawali jeszcze swoje cenniki do Agrochemu Puławy. Aczkolwiek w przypadku nawozów azotowych ich aktywność w tym temacie jest większa niż w przypadku nawozów wieloskładnikowych.
Jak wskazują analitycy z epetrol.pl, pierwszy tydzień sierpnia przyniesie obniżki cen paliw na stacjach. Średnia cena benzyny 95 będzie się mieścić się w przedziale 7,17–7,32 zł/l, a oleju napędowego – 7,47–7,59 zł/l. Za litr LPG kierowcy będą płacić między 3,33–3,42 zł.
Magdalena Szymańska
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy