Zboże techniczne z Ukrainy, czyli jakie? KAS wyjaśnia i prowadzi postępowania o tzw. oszustwa celne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zboże techniczne z Ukrainy, czyli jakie? KAS wyjaśnia i prowadzi postępowania o tzw. oszustwa celne

05.05.2023autor: Karol Bujoczek Bartłomiej Czekała

Z opublikowanych przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego danych wiemy ile zbóż, kukurydzy i rzepaku wjechało do Polski w okresie od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Ale w przypadku zbóż rolników najbardziej interesuje to co oznacza termin "zboże techniczne", którym operowały państwowe służby i instytucje gdy organizacje rolnicze sprzeciwiały się nadmiernemu importowi zbóż z Ukrainy i organizowały protesty. Postanowiliśmy zapytać o to Krajową Administrację Skarbową.  

W czwartek wieczorem komisarz Janusz Wojciechowski na Twitterze opublikował dane dotyczące importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy do Polski z zaznaczeniem, ile ton zostało w Polsce, a ile opuściło nasz kraj.

Według danych komisarza były to następujące ilości (w nawiasie ilość ton pozostałych w Polsce):

- kukurydza - 2,391,617 (1,806,630),
- pszenica - 874,186 (808,200),
- jęczmień - 63,746 (61,099),
- rzepak - 777,420 (728,418)

r e k l a m a
Łącznie - 4,107,069 (3,404,348) Tranzyt: 702,721

Ile zboża technicznego sprowadzono do Polski z Ukrainy?


Ponieważ największe obawy zarówno u rolników, jak i konsumentów wzbudziła sprawa importu ziarna określonego w dokumentach jako "zboże techniczne" postanowiliśmy skierować do Krajowej Administracji Skarbowej kilka pytań dotyczących tego zagadnienia, które dla wyjaśnienia tego tematu wydały nam się kluczowe.  Zapytaliśmy więc KAS o to:
  1. Jakie przepisy prawne regulują definicję zboża technicznego i na jakiej podstawie zostało ono dopuszczone do wwozu na teren Polski przez ukraińską granicę?
  2. Jaki kod CN ma zboże techniczne?
  3. W jakiej ilości w okresie od 1. Czerwca 2022 do 15 kwietnia 2023 sprowadzono do Polski zboże techniczne?
  4. Jak zostało zagospodarowane zboże techniczne
    1. Do jakich podmiotów trafiło i na jaki cel zostało przeznaczone?
    2. Czy KAS ma pełną informację nt. sposobu zagospodarowania tego zboża
  1. Ile zboża technicznego z podziałem na gatunki znajduje się w magazynach firm importujących i kto sprawuje nad nim kontrolę?
  2. Czy KAS ma pełne informacje nt. importu zbóż do Polski? Ile łącznie zboża wjechało do Polski?


Zboże techniczne z Ukrainy nie ma osobnych kodów CN


W odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy odpowiedź, której obszerne fragmenty publikujemy poniżej.

"15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. poz. 717) i od tego momentu zboża nie są importowane do Polski. Wcześniej przepisy prawa nie zakazywały przywozu do Polski zboża z Ukrainy, w tym również zboża przeznaczonego do innych celów niż konsumpcyjne, na paszę czy do siewu czyli tzw. „technicznego”. Zboże „techniczne” może być wykorzystane jako surowiec opałowy, do produkcji np. etanolu technicznego lub jako biokomponenty do biopaliw. Import do Polski zbóż oznaczonych jako „techniczne” lub „energetyczne”, odbywał się od wielu lat (co najmniej od kilkunastu), zatem nie jest to rodzaj importu, który pojawił się w związku z wojną w Ukrainie" - czytamy w odpowiedzi KAS.
 
Dalej Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśnia, że zboże importowane do Unii Europejskiej w celach technicznych (energetycznych lub przemysłowych) nie ma własnego kodu CN.

"Wspólna Taryfa Celna UE odróżnia rodzaje zbóż ze względu na ich gatunek (pszenica, żyto, owies etc.), nie wprowadza natomiast rozróżnienia ze względu na przeznaczenie. Są one klasyfikowane do tych samych kodów CN niezależnie od tego czy zboża przeznaczone są do konsumpcji czy do celów energetycznych lub przemysłowych (wyjątek stanowi zboże do siewu, posiadające wyodrębnione kody CN). Deklarowane przeznaczenie zboża nie ma również znaczenia dla wysokości stawek celnych" - wyjaśnia KAS i podkreśla, że wszystkie przesyłki zbóż przewożone przez polsko-ukraińskie przejścia graniczne do Polski była poddawane przez nią obligatoryjnej kontroli celnej.

KAS nie bada importowanych zbóż pod kątem zagrożenia fitosanitarnego

 
Dalej w piśmie do nas KAS zaznacza, że do jej zadań nie należy prowadzenie badań pod kątem zagrożenia fitosanitarnego, oceny wymagań z zakresu bezpieczeństwa pasz czy też jakości zdrowotnej i jakości handlowej.

"Właściwe do przeprowadzenia tych badań są inspekcje działające w zakresie unijnego i krajowego prawa żywnościowego i paszowego oraz zdrowia roślin. Przepisy prawa żywnościowego precyzyjnie określają jakim kontrolom podlega importowane zboże w zależności od deklarowanego przeznaczenia" - tłumaczy KAS.

Kontrole te powinny przebiegać wg następującego podziału:

- zboże do siewu – graniczna kontrola fitosanitarna wykonywana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
- zboże na pasze – graniczna kontrola weterynaryjna wykonywana przez Inspekcję Weterynaryjną,
- zboże konsumpcyjne – graniczna kontrola sanitarna wykonywana przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

W przypadku zbóż przeznaczonych do celów konsumpcyjnych wykonywana jest jeszcze kontrola jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych przez Inspekcję Handlową Artykułów Rolno – Spożywczych.
 
KAS zaznacza, że kierowała przesyłki ze zbożem przywożonym z Ukrainy do kontroli właściwych ww. inspekcji.

"Działania takie były prowadzone nawet w przypadku importu zboża o deklarowanym przeznaczeniu innym niż do siewu, na pasze czy do konsumpcji.  Przesyłki zawierające tzw. zboża „techniczne” były również, po uzgodnieniu z MRiRW jeszcze w 2022r., kierowane przez KAS do wszystkich czterech ww. inspekcji odpowiedzialnych za kontrolę żywności" - czytamy w odpowiedzi od służb celnych.

KAS prowadzi postępowania w sprawach o tzw. oszustwa celne

Krajowa Administracja Skarbowa zaznacza, że podejmowała i podejmuje szereg działań w celu wsparcia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywnościowe. Temu miało służyć m.in. wprowadzenie obligatoryjnego deklarowania w zgłoszeniach celnych przeznaczenia zbóż (za pomocą specjalnych krajowych kodów, innych niż kod CN Wspólnej Taryfy Celnej).

"Informacje te pozwalały na łatwiejszą identyfikację towaru i ułatwiały typowanie do kontroli na rynku. Ponadto KAS przeprowadziła analizy dotyczące importerów zboża technicznego, w wyniku których rozpoczęto, jeszcze w styczniu 2023 r., szereg kontroli celno-skarbowych w zakresie rzeczywistego wykorzystania sprowadzonego zboża. Obecnie we wszystkich tych sprawach toczą się postepowania przygotowawcze w sprawach o tzw. oszustwa celne" - czytamy w piśmie KAS.
 
Służba celna nie chce jednak ujawnić listy podmiotów, o do których trafiło to zboże powołując się na tajemnicę celną.

"Informujemy również, że zgodnie z art.  95b ustawy prawo celne - indywidualne  dane  zawarte  w zgłoszeniu  celnym  oraz  innych dokumentach składanych przez zgłaszającego objęte są tajemnicą celną. Naruszenie tajemnicy celnej podlega odpowiedzialności karnej jak za naruszenie tajemnicy skarbowej uregulowanej w ustawie ordynacja podatkowa. W związku z tym ograniczeniem prawnym dane podmiotów, które importowały zboże nie podlegają udostępnieniu" - informuje KAS.

Z wcześniejszych zapowiedzi opublikowania listy podmiotów importujących ziarno z Ukrainy wycofał się także minister rolnictwa Robert Telus, który w jednym z wywiadów telewizyjnych powiedział, że firmy te nie złamały prawa, bo kupiły ziarno zgodnie z nim. Zaznaczył, jednak, że w jego ocenie postąpiły niemoralnie, bo sprzedały polskiemu rolnikowi paszę z ziarna z Ukrainy nie kupując tego ziarna od niego.
 
Fot. KAS
autor Karol Bujoczek

Karol Bujoczek

<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do zbóż: KE proponuje rolnikom dodatkowe 100 mln euro. Ile pieniędzy trafi do Polski?

W ostatnim tygodniu kwietnia Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie czasowego ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy.  W środę 3 maja KE zaproponowała przedstawicielom wszystkich państw członkowskich propozycję dodatkowego wsparcia o wartości 100 mln euro.   

czytaj więcej
Aktualności

Które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy, a także przekazanie tych informacji do publicznej wiadomości. Czy to prawda, że CEDROB, wynajmuje od Elewarru powierzchnie i składuje tam zboże pochodzące z Ukrainy?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)