Umowa zbożowa została przedłużona o 120 dni. Zboże z Ukrainy będzie dalej płynąć w świat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa zbożowa została przedłużona o 120 dni. Zboże z Ukrainy będzie dalej płynąć w świat

18.03.2023autor: Maryia Khamiuk

Porozumienie w sprawie umowy zbożowej pomiędzy Ukrainą a Turcją i ONZ oraz ONZ, Turcją a Rosją zostało przedłużone. Zdaniem Ukrainy o 120 dni, natomiast według Rosji – tylko na 60 dni. Według nieoficjalnych informacji podczas negocjacji ONZ prawdopodobnie zgodziło się na warunki Rosji.

Jak poinformował na Twitterze wiceminister ds. odbudowy Ukrainy, minister rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, umowa zbożowa została przedłużona o kolejne 4 miesiące. Ukraiński minister podziękował zarówno sekretarzowi generalnemu ONZ i prezydentowi Turcji oraz innym krajom partnerskim za pomoc przy negocjacjach.

Drogą morską z Ukrainy wyeksportowano 25 mln ton zbóż

- Ta informacja oznacza, że Ukraina kontynuuje eksport swoich produktów rolnych przez trzy porty morskie. W szczególności od 1 sierpnia do dzisiaj wysłaliśmy 25 mln ton na potrzeby świata – poinformował minister.

Ołeksandr Kubrakow dodał również, że pierwszym głównym wyzwaniem dla jego kraju jest przyspieszenie kontroli statków w Turcji, co pozwoliłoby światu uzyskać jeszcze więcej ukraińskich produktów rolnych. Drugim są trwające prace nad przyspieszeniem inicjatywy uruchomienia portów z wyzwolonego obwodu mikołajowskiego

- Ukraina była i pozostaje mocno osadzona w światowej gospodarce i na światowych rynkach. Możliwość większego eksportu pozwoli na usunięcie zagrożeń inflacyjnych, a co za tym idzie, napięć społecznych w wielu krajach świata – podsumował.

r e k l a m a


Umowa zbożowa została przedłużona, ale są rozbieżności...

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, strona ukraińska poinformowała o przedłużeniu umowy zbożowej na 120 dni. Natomiast rosyjskie media, powołując się na słowa rzeczniczki MSZ Rosji, twierdzą, że Rosja zgodziła się przedłużyć umowę tylko na 60 dni.

- Widzimy doniesienia stron, że umowa została przedłuzona o 120 dni. Wielokrotnie oświadczaliśmy – zarówno MSZ, jak i przedstawiciele Rosji przy ONZ – że strona rosyjska (…) przedłuża umowę o 60 dni – cytuje wypowiedź Mariji Zachariwej agencja RIA Novosti

Rzeczniczka dodała, że wszystkie strony zostały powiadomione nie tylko ustnie, ale i pisemnie o żądaniach Rosji dot. przedłużenia inicjatywy tylko o 60 dni. Informował o tym także rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko jeszcze 14 marca br

Jak donosi Kommersant, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ 17 marca, Vasily Nebenzya, stały przedstawiciel Rosji, stwierdził, że Zachód powinien usunąć wszelkie ograniczenia dot. rosyjskiego eksportu rolnego w ciągu tych 60 dni, zanim Rosja zgodzi się przedłużyć umowę zbożową na okres 120 dni.

Co dalej z eksportem zbóż z Ukrainy?

Przypomnijmy, że umowa na eksport żywności z Ukrainy została zawarte po raz pierwszy 22 lipca 2022 roku w Stambule, która reguluje procedurę eksportu zboża z trzech ukraińskich portów. Jednocześnie w tymże okresie zostało podpisane także drugie memorandum pomiędzy ONZ a Rosją, które implikuje zobowiązania światowej organizacji do zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich nawozów i produkcji rolnej na rynki światowe. Rosja już niejednokrotnie zgłaszała nieprzestrzeganie tej części porozumień przez Organizację Narodów Zjednoczonych i wskazywała to jako jedną z przyczyn, dlaczego może nie przedłużyć inicjatywy zbożowej.

ONZ w swoim oświadczeniu opublikowanym w sobotę informującym o przedłużeniu umowy czarnomorskiej podkreśliło zarówno znaczenie inicjatywy zbożowej (Black Sea Grain Initiative), jak i porozumienia w sprawie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów dla zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza dla krajów rozwijających się. Wg danych organizacji międzynarodowej obecnie nad tym pracują sekretarz generalny Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju Rebeka Grynspan oraz jej zespół, a także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

oprac. Mkh na podst. Ołeksandr Kubrakow/Facebook, United Nations, RIA Novosti, Kommersnat

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa zbożowa przedłużona. Eksport towarów z Ukrainy przez Morze Czarne możliwy przez kolejne 60 dni

Jako pierwszy o porozumieniu i przedłużeniu umowy zbożowej o 60 dni poinformował Prezydent Turcji Tayyip Erdogan, następnie Rosja, Ukraina i ONZ potwierdziły tę informację. Ambasador Rosji nie ukrywa jednak, że dalej mają nadzieje, na spełnienie rosyjskich postulatów.

czytaj więcej

Raport KE: Import zboża z Ukrainy do UE będzie wysoki

Komisja Europejska opublikowała raport perspektyw dotyczący sytuacji na rynku zbóż w Unii Europejskiej, z którego wynika, że import zbóż z Ukrainy nie ulegnie zmniejszeniu. Jak wygląda sytuacja w eksporcie i uprawach?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)