Umowa zbożowa przedłużona. Eksport towarów z Ukrainy przez Morze Czarne możliwy przez kolejne 60 dni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa zbożowa przedłużona. Eksport towarów z Ukrainy przez Morze Czarne możliwy przez kolejne 60 dni

18.05.2023autor: Patrycja Bernat

Jako pierwszy o porozumieniu i przedłużeniu umowy zbożowej o 60 dni poinformował Prezydent Turcji Tayyip Erdogan, następnie Rosja, Ukraina i ONZ potwierdziły tę informację. Ambasador Rosji nie ukrywa jednak, że dalej mają nadzieje, na spełnienie rosyjskich postulatów.

Umowa zbożowa na Morzu Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące do 18 lipca 2023 roku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, uznał że jest to dobra wiadomość dla świata.



r e k l a m a
Jako pierwszy o przedłużeniu umowy zbożowej poinformował w przemówieniu Prezydent Turcji Tayyip Erdogan, następnie zostało to potwierdzone przez Rosje, Ukrainę oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jakie są żądania Rosji?

Rosja początkowo wydawała się niechętna, aby przedłużyć pakt, wcześniej zaznaczyła, że stanie się tak, gdy zostaną spełnione wystosowane przez niech postulaty, które zostały zawarte w liście do urzędników Organizacji Narodów Zjednoczonych z 16 marca. 
  • Przywrócenie Rosyjskiego Banku Rolnego (Rosselkhozbank) do systemu płatności SWIFT.
  • Wznowienie dostaw do Rosji maszyn rolniczych i części zamiennych.
  • Zniesienie ograniczeń w ubezpieczeniu i dostępie do portów dla rosyjskich statków i ładunków.
  • Wznowienie rurociągu amoniakalnego z rosyjskiego Togliatti do Odessy na Ukrainie.
  • Odblokowanie rachunków i działalności finansowej rosyjskich firm nawozowych.
Rosyjskie MSZ oświadczyło również, że jest to również szansa, aby zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko w słowach, ale w realnych czynach, a przede wszystkim jest to pomoc krajom potrzebującym. Zaznaczono jednak, że umowa została przedłużona, ponieważ nie tracą nadziei na spełnienie postulatów.

Bernat Patrycja
Źródło: Reuters
Fot: envato.elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa zbożowa: Dlaczego Rosja blokuje statki?

Na początku czerwca Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule ogłosiło, że Rosja odmówiła zarejestrowania floty, która miała brać udział w Inicjatywie zbożowej. Takie postępowanie wymusiło oczekiwanie aż 50 statków w kolejce na inspekcję. Trzy dni po odmowie, Rosjanie wznowili rejestrację przybywającej do załadunku floty, niestety poważnie naruszając ustalone procedury.

czytaj więcej
Aktualności

Chłodnie przepełnione towarem z Ukrainy – 60% ukraińskich malin znalazło się w Polsce

Na teren Polski w związku z kontrolami nie zostało wpuszczonych 58 przesyłek z żywnością z Ukrainy w 2023 roku. Kontrole te wykazały nieprawidłowości, a w przypadku sprawy tzw. zboża technicznego w dwóch przypadkach przekazano sprawę do prokuratury.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Czy Rosja przedłuży umowę zbożową, która wygasa 18 maja? Jakie są żądania?

Dzisiaj 17 maja port w Ukrainie opuści ostatni statek w ramach umowy zbożowej na Morzu Czarnym. Rosja zgodziła się przedłużyć pakt w listopadzie o 120 dni, a następnie w marcu ponownie ale na okres 60 dni. Umowa, która miała pomóc w rozwiązaniu globalnego kryzysu żywnościowego, wygasa z dniem 18 maja. Jakie żądania stawia Rosja? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)