Ukraina zebrała już 3,6 mln ton zbóż w te żniwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina zebrała już 3,6 mln ton zbóż w te żniwa

22.07.2022autor: Maryia Khamiuk

Ukraińskie żniwa wkraczają w szczytową fazę. Jak przebiegają zbiory nowych zbóż u naszych wschodnich sąsiadów oraz jak kształtują się u nich ceny ziarna?

Według danych Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy, zbiór wczesnych zbóż i roślin strączkowych przeprowadzono na powierzchni 1,2 mln ha, co stanowi tylko 10% całości zasianych powierzchni, z plonem 2,93 t/ha.

Z tych 10% Ukraińcy zebrali już 3,6 mln ton nowego zboża, w tym:
  • pszenicy – 1,7 mln ton z powierzchni 588,3 tys. ha
  • jęczmienia – 1,8 mln ton z powierzchni 589,6 tys. ha
  • grochu – 77,3 tys. ton z powierzchni 42,1 tys. ha
Liderami zbiorów są producenci rolni z Odessy, którzy przeprowadzili już żniwa na 39% planowanej powierzchni (404 tys. ha) i zebrali 982,8 tys. ton. Następny na liście jest obwód mikołajowski, gdzie z powierzchni 247 tys. ha (37% planowanych obszarów) zebrano prawie 680 tys. ton zboża. Ponadto w 15 obwodach ruszył zbiór rzepaku ozimego. Na dzień 15 lipca zebrano 259,2 tys. ton nasion rzepaku z 11% planowanej powierzchni (133,7 tys. ha).
r e k l a m a

Ceny rzepaku z nowej uprawy 

APK-Inform opublikował dane, jak w ukraińskich portach na Dunaju kształtowały się ceny rzepaku z tegorocznych zasiewów..

I tak, od 13 lipca ceny w portach Izmaił i Reni mieściły się najczęściej w granicach 12-13,7 tys. hrywien/t (CPT-port), czyli ok. 1,93-2,2 tys. zł/t. Dla porównania, w ubiegłym roku cena rzepaku wynosiła 18,3-19,3 tys. hrywien/t (około 2,94-3,1 tys. zł/t). Jakość tegorocznych zbiorów eksperci określili mianem zadowalającej. 

Ceny kukurydzy spadają

Tendencja spadku cen na kukurydzę była spowodowana nadmierną liczbą ofert na rynku krajowym i ograniczeniami eksportowymi. Dodatkową presję na ceny wywiera zmniejszające się zainteresowanie ukraińskim zbożem na rynku zagranicznym. Niewątpliwie do spadku cen kukurydzy przyczyniła się także promocja zbiorów nowej pszenicy i jęczmienia.

Taka tendencja charakterystyczna jest zarówno dla wewnętrznego rynku Ukrainy – spadek popytu ze strony przedsiębiorstw przetwórczych i hodowlanych, które wcześniej zgromadziły wystarczające ilości paszy i kupowały ziarno w niewielkich ilościach.
Ile kosztuje kukurydza? Według stanu na 14 lipca jej cena w większości obwodów wyniosła 3,4-4,8 tys. hrywien za tonę (CPT-port), czyli ok. 547-772 zł/t. W niektórych miejscach na południu kraju ceny sięgały natomiast do 4,8-5,4 tys. hrywien/t (ok. 772-868 zł/t). W porównaniu z ub. tygodniem, ceny spadły o 100-400 UAH/t (ok. 16,09-64,36 zł/t), a w niektórych przypadkach nawet o 500-600 UAH/t (ok. 80,45-96,54 zł/t).

Jęczmień mocno w dół

Na 15 lipca br średnia cena jęczmienia w skupach wynosiła 800 hrywien/t, czyli ok. 126 zł/t. To siedem razy mniej niż na początku sezonu w ub. roku, kiedy cena wynosiła aż 5600 tys. hrywien/t (ok. 884 zł/t).

Według Jurija Hawryluka, analityka Barva Invest, ceny na rynku krajowym pozostają niskie ze względu na wysokie koszty logistyki.

– Sytuacja z nową uprawą jęczmienia jest bardzo trudna. To, co się dzieje dzisiaj, katastrofa. Jeśli na granicy można znaleźć cenę 240 USD/t, w Konstancy – 285 EUR/t, to wewnątrz kraju np. nad Rene – 150 USD/t, przy elewatorze Chołodna Bałka (obwód odeski) cena wyniesie 105 USD/t. A rolnikom oferuje się bezpośrednio 800 hrywien za tonę. To jednoznacznie poniżej kosztów własnych – powiedział ekspert.

W ubiegłym roku Ukraina odnotowała wysokie zbiory jęczmienia, nawet powyżej tradycyjnych dla kraju wartości zbiorów – 10 mln ton. W związku z tym potencjał eksportowy był również wysoki. W porównaniu z pszenicą sytuacja z eksportem była lepsza, ponieważ z zaplanowanych 6 mln ton jęczmienia Ukraińcy zdążyli wyeksportować około 5,5 mln ton.

– Zasadniczo obwody produkujące tę uprawę są pod rosyjską okupacją. Tak naprawdę spodziewamy się dość poważnych problemów w przyszłym sezonie. Zbiory zmniejszą się z 8,2 mln ton do 4,6 mln ton. Potencjał eksportowy wyniesie około 2,7 mln ton, zamiast 4,6 mln ton – przewiduje Jurij Hawryluk.

mk

Fot. Envato Elements
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rosja celowo podpala ukraińskie pola zbóż. Rolnicy: „umyślnie palą nasze plony”

Władze Ukrainy oskarżyły Rosję o celowe niszczenie upraw pszenicy. W obliczu nadciągającego globalnego kryzysu żywnościowego prezydent Rosji Władimir Putin utrzymuje, że Moskwa jest gotowa ułatwić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jednak ukraińscy rolnicy obserwujący swoje płonące pola nie mają zaufania do jego obietnic.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ukraina straci w te żniwa co najmniej 20% plonów z upraw ozimych

Całkowita utrata zbiorów upraw ozimych na Ukrainie osiągnie co najmniej 20%. Świadczą o tym badania satelitarne zespołu ekspertów krajowych i międzynarodowych, informuje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej. Resort szacuje, że Ukraina straci ponad 4 mln ton zboża.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rosjanie ostrzelali rakietami port w Odessie. Tyle są warte wczorajsze porozumienia z Turcją i ONZ

Wczoraj wszyscy cieszyli się z podpisania lustrzanych umów pomiędzy ONZ, turcją i Ukrainą oraz ONZ, Turcją i Rosją gwarantujących bezpieczny wywóz zboża z Ukrainy. Dziś okazało się ile w praktyce warte są te ustalenia. Rosjanie ostrzelali w sobotę przed południem najważniejszy port w tym kraju - Odessę. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)