Te kraje ucierpią najbardziej na braku zboża z Ukrainy. Jak go uzupełnią?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Te kraje ucierpią najbardziej na braku zboża z Ukrainy. Jak go uzupełnią?

17.07.2022autor: Maryia Khamiuk

Potencjał eksportowy Ukrainy w sezonie 2022/23 znacznie się zmniejszy w porównaniu z poprzednimi okresami. W związku z tym główni nabywcy ukraińskiego zboża (Egipt, Indonezja, Turcja, Arabia Saudyjska, Chiny) muszą się przestawić na inne rynki.

Z artykułu dowiesz się

Jakie to będą rynki, opowiedziała ukraińska ekspertka i analityczka rynku zbożowego Maryna Marynycz z agencji UkraAgroConsult.

Jakie to będą rynki, opowiedziała ukraińska ekspertka i analityczka rynku zbożowego Maryna Marynycz z agencji UkraAgroConsult.

Indonezja

W Indonezji, która była głównym importerem pszenicy z Ukrainy, ze względu na niską cenę zboża spodziewany jest w tym sezonie wzrost konsumpcji, co oznacza także wzrost importu. Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym sprawia, że handel na tak dużej odległości jest prawie niemożliwy. Najprawdopodobniej Indonezja zastąpi ukraińską pszenicę bardziej dostępną logistycznie, czyli w grę wchodzi import z Australii.

Egipt

Egipt produkuje własną pszenicę, natomiast wielkości jej zbiorów nie wystarcza na zaspokojenie krajowych potrzeb. Dlatgeo od lat importuje ją mi.in. z Ukrainy.

- Pszenica krajów czarnomorskich była najbardziej korzystna pod względem stosunku ceny do jakości, a atrakcyjną cenę uzyskuje się dzięki bliskości geograficznej – twierdzi Maryna Marynycz.

W tym roku rząd zwiększył powierzchnię upraw pszenicy w Egipcie, co oznacza wzrost zbiorów w sezonie 2022/23. Taka decyzja władz egipskich wpłynie na zmniejszenie wolumenu importu.

r e k l a m a

Turcja

W Turcji, zarówno jak w Egipcie, własnej produkcji pszenicy nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb kraju. Ponadto to jest największy światowy producent mąki, dlatego musi kupować znaczne ilości pszenicy, które są potrzebne dla wyrobu mąki.

Jak wspomina ekspertka, ubiegły rok w Turcji był nieurodzajny przez warunki pogodowe, natomiast w tym sezonie kraj prawdopodobnie powróci do typowych wielkości zbiorów. Ale wraz z tym wzrośnie import uwzględniając rosnącą konsumpcję i popyt na mąkę na rynku światowym

Chiny

Jednocześnie Maryna Marynych zauważa, że spożycie jęczmienia w Chinach w 2022/23 powinno wzrosnąć w porównaniu z ubiegłym rokiem. Biorąc pod uwagę stabilnie niską produkcję, oczekuje się importu na poziomie 10 mln ton. To stanowi wzrost o 18% w stosunku do 2021/22.

Prawie jedna trzecia chińskiego importu to jęczmień z Ukrainy. Ze względu na blokadę ukraińskich portów wielkość eksportu z Ukrainy do Chin będzie niewielka. Chiny będą musiały kupować jęczmień w Europie, Kanadzie, a możliwe nawet powrócić do zakupów w Australii.

Arabia Saudyjska

- Nie tak dawno temu Arabia Saudyjska była głównym kierunkiem eksportu ukraińskiego jęczmienia, natomiast wraz z otwarciem chińskiego rynku eksport tam stał się mało opłacalny. Popyt na jęczmień w 2022/23 utrzyma się na tym samym poziomie i najprawdopodobniej będzie zaspokajany dostawami z Rosji – podsumowała Maryna Marynycz.

oprac. mk na podst UkrAgroConsult

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Opozycja proponuje jak rozwiązać problem napływu zboża z Ukrainy

Importerzy ukraińskiego zboża, które przekracza tranzytem Polskę będą zobowiązani do wpłacenia kaucji, która zagwarantuje, że towar dotrze do kraju docelowego. Opozycja złożyła w Sejmie ustawę, która ma rozwiązać problem nadmiernego napływu ziarna ze Wschodu. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ukraina: Brakuje kombajnistów na żniwa - walczą na froncie

Żniwa w Ukrainie rozpoczęły się już jakiś czas temu, ale już w przededniu zbiorów producenci rolni zgłaszali problem – brakuje kombajnistów, które zostali zmobilizowani do armii i walczą na froncie - mówi Rusłan Chomicz, właściciel gospodarstwa rolnego „Lebedyn”.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Przez blokadę portów Ukraina traci krocie

Odblokowanie portów Ukrainy oraz wznowienie eksportu zbóż i nasion oleistych ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa żywności na świecie, jak i dla gospodarki Ukrainy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)