Rynek zbóż w Polsce. Jakie wsparcie dla rolników planuje ministerstwo rolnictwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż w Polsce. Jakie wsparcie dla rolników planuje ministerstwo rolnictwa?

20.07.2022autor: Bartłomiej Czekała

- Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami chciałbym przedstawić nasze plany i założenia dotyczące rynku zbóż - tak wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk rozpoczął środowy briefing prasowy zatytułowany: "Polski rynek zbóż - eksport, import, zagrożenia". Szef resortu rolnictwa zapowiedział podczas niego formy pomocy polskim rolnikom w zakresie sprzedaży zbóż podczas tegorocznych żniw.

Sytuacja na krajowym rynku zbóż

Jak poinformował Henryk Kowalczyk, zapasy w jakimi wchodzimy w nowy sezon to ok. 5 mln ton zbóż. Stało się tak ponieważ rolnicy zachowali dużą część zbiorów z zeszłego roku.

- Zbiory tegoroczne szacowane na 32 mln ton zbóż, ale czas pokaże i żniwa. Te dane dotyczą także kukurydzy, a tu może być wiele zmian z uwagi na pogodę - mówił wicepremier. Dodał, że zdolności eksportowe polski to ok. 7 mln ton rocznie.

 
Ile zboża z Ukrainy trafiło do Polski?


Minister Kowalczyk odniósł się także do informacji krążących w mediach i dotyczących napływu zbóż z Ukrainy do Polski. Jego zdaniem wiele z nich mija się z prawdą - eksport zboża z Polski jest 2 razy większy niż import z Ukrainy.

- Eksport zboża z Ukrainy do Polski do końca czerwca wyniósł 640 tys., ton, głównie kukurydzy, która stanowi 98% tego wolumenu. Ona trafiła częściowo na eksport, głównie do Hiszpanii, a częściowo do krajowych firm paszowych. W tym czasie z Polski wyeksportowano 1, 2 mln ton zbóż, czyli prawie dwa razy więcej. Oczywiście w rejonach granicznych może być tak, że magazyny są zasypane zbożem z Ukrainy. Ale wszędzie w kraju, także przy granicy z Ukrainą prowadzony jest skup zbóż po cenach rynkowych - deklarował szef MRiRW.

r e k l a m a

Rządowe propozycje skupu zbóż w żniwa 2022

Najwięcej uwagi wicepremier poświęcił rządowym planom skupu zbóż od rolników w te żniwa. Ale zaznaczył, że niezależnie od rządowych działań, resort rolnictwa posiada listę kilkuset firm skupujących zboża w kraju w te żniwa, które zadeklarowały, że skupią łącznie ok 6 mln ton zbóż od rolników.

- Mamy Krajową Grupę Spożywczą, która wprowadza mechanizmy skupowe w te żniwa. Jak wygląda ten skup? Skup prowadzi Elewarr, który może skupić 300 tys. ton zbóż i tylko ziarno krajowe. Do tego dochodzą jeszcze młyny w zasobach KGS, które mogą skupić 60 tys. ton zbóż konsumpcyjnych - deklarował Henryk Kowalczyk.

W ramach 4 mechanizmów skupowych minister rolnictwa wyróżnił następujące działania:

  1. Bieżący skup zbóż w żniwa przez podmioty skupione w Krajowej Grupie Spożywczej po cenach rynkowych.
  2. Skup zbóż przez Elewarr w żniwa, ale na zasadzie 30% ziarna rolnik dostarcza do magazynów Elewarru, a 70% ziarna pozostaje u rolnika przez okres kilku miesięcy po żniwach.
  3. Skup zbóż w żniwa przez Elewarr, ale z odbiorem za 2 miesiące od rolnika. To oznacza, że rolnik ma pewność sprzedania ziarna, ale musi je przechować u siebie przez ok. 2 miesiące, aż Elewarr nie dokona rotacji ziarna zakupionego w żniwa. W tym wariancie Elewarr zapłaci rolnikowi 30% ceny za zakontraktowane zboże w żniwa, a 70% przy odbiorze z gospodarstwa. Dodatkowo spółka zapłaci za przechowanie ziarna w magazynie rolnika po stawkach rynkowych.
  4. Uruchomienie nadbrzeża portowego w Gdańsku, które ma zostać wydzierżawione i udostępnione na potrzeby skupu, załadunku i eksportu zboża z Polski. Nadbrzeże portowe ma zacząć funkcjonować w ciągu kilku tygodni. Jest tam magazyn na 100 tys. ton ziarna.
- Możemy w ten sposób bardzo sprawnie ładować statki o pojemności ładunkowej do 70 tys. ton, ale to już nam sporo pomoże - mówił wicepremier w odniesieniu do nowych możliwości eksportowych polskiego zboża przez terminal w Gdańsku.

Jakie ceny skupu zbóż przez podmioty Krajowej Grupy Spożywczej? 

Jak zaznaczył wicepremier Kowalczyk, ceny skupu – zależą od giełd i rynków światowych. Obecnie pszenica konsumpcyjna kosztuje średnio 1400 zł netto. Im bliżej portu tym drożej. - Nie wiemy jak sytuacja będzie wyglądała w najbliższych miesiącach, ale cena minimalna jest na poziomie średniej w kraju - dodał.

A skąd mają pochodzić pieniądze na akcję skupu zbóż? Ma się tym zająć Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który ma takie możliwości prawne i finansowe.

- Środki finansowe na te akcje zapewniamy dla Elewarru jako pożyczkę od KOWR na akcję skupu zbóż. W tej sprawie będzie stosowna uchwała. KOWR ma możliwość kredytowania takich akcji skupowych.. Zboże będzie u rolnika, a Elewarr zapłaci rolnikowi wg tych wytycznych i ustaleń. To te działania, które zostały wdrożone już teraz, inne od poniedziałku. Skup Elewarru już funkcjonuje. Firmy prywatne składają nam oferty skupu zboża z przechowaniem - informował szef resortu rolnictwa.

Zaznaczył, że w gronie podmiotów zinwentaryzowanych w MRiRW są także podmioty z Lubelszczyzny i Podkarpacia, więc tam też rolnicy mogą bez problemu sprzedać ziarno na ok. 1 mln ton.

Czy Polska będzie nadal pomagać Ukrainie w eksporcie zboża?

Zapytany o dalszą pomoc Ukrainie w wywozie ziarna, wicepremier powiedział, że spółki kolejowe przygotowują szklaki transportowe i pracujemy nad usprawnieniem przeładunku zboża na stacjach kolejowych przygranicznych.

Minister rolnictwa Ukrainy prosił o pomoc w wywozie 4-5 mln ton ziarna. Tylko Polska i Rumunia mogą realnie pomóc. Teraz wszyscy czekają na odblokowanie portów czarnomorskich, negocjacje trwają, są nadzieje i presja na nas jest mniejsza. Ale 4-5 mln ton nie jesteśmy w stanie wywieźć.

Swój pomysł na rozwiązanie problemu ziarna z Ukrainy zgłosiła też wczoraj opozycja sejmowa z Koalicji Polskiej.

 Fot. MRiRW/Twitter


 

 

 

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zmiany w budżecie rolnym 2022! Kto dostanie więcej pieniędzy?

Zmieni się tegoroczny budżet państwa na rolnictwo. Pieniądze z funduszu gwarancji w rolnictwie trafią do szeregu instytucji państwowych, w tym m.in. do szkół rolniczych. Dofinansowanie dostaną też producenci świń i plantatorzy chmielu. Czy to wystarczy?

czytaj więcej

Ziarno zbóż po tuningu: co daje alkalizacja ziarna w żywieniu krów?

Ziarno zbóż, choć zasobne w skrobię, nie zawiera zbyt wiele białka, ale można to zmienić dzięki alkalizacji, która jednocześnie podnosi pH skarmianej paszy, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza.

czytaj więcej
Aktualności

Ruszył nabór do społecznej Rady Produkcji Ekologicznej

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zaprasza zainteresowanych przedstawicieli organizacji branżowych działających w rolnictwie ekologicznym do udziału w pracach powołanej do życia w dniu 1 lipca 2022 r. Rady Produkcji Ekologicznej. Czym zajmą się jej członkowie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)