Rynek zbóż: dane z handlu międzynarodowego i perspektywy na 2023 rok
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: dane z handlu międzynarodowego i perspektywy na 2023 rok

09.01.2023autor: dr Juliusz Urban

Dane z międzynarodowego handlu oraz perspektywy na rynku zbóż na VII Forum Rolników i Agrobiznesu omawiał Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jakie są czynniki prowzrostowe, a jakie prospadkowe i które przeważą w 2023 r.?

Z artykułu dowiesz się

  • Produkcja zboża mniejsza, a potrzeby rosną
  • Prognoza zbiorów i eksportu pszenicy
  • Co się dzieje na rynku kukurydzy?
  • Produkcja zbóż w Ukrainie
  • Polska jest samowystarczalna. Ile produkujemy zbóż?
  •  Polski eksport i import zbóż
  • Czy będzie presja na obniżki cen?
  • Czynniki prowzrostowe
  • Czynniki prospadkowe

Przez ostatnie 20 lat ilość miejsca przechowalniczego u prywatnych rolników w Polsce tak wzrosła, że trudno mówić o prostej zależności, jaka była kiedyś, że na przednówku jest drogo, bo rolnicy obecnie nie sprzedają zboża prosto spod kombajnu – podkreślał Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR. Według jego szacunków, krajowi rolnicy mają obecnie wybudowane magazyny mogące pomieścić ponad 20 mln t zbóż.

marcin wroński kowr
Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR

Produkcja zboża mniejsza, a potrzeby rosną

Analizując światowe prognozy zbiorów zbóż i porównując je ze zbiorami w poprzednich sezonach, obecnie w pszenicy mamy minimalny wzrost w skali świata o 4 mln t. Szczególnie istotne są dwa objęte działaniami zbrojnymi kraje. W Ukrainie zbiory pszenicy spadną prawie o 38%, a w Rosji wzrosną o 21%.

W pozostałych zbożach mamy spadek 43 mln t, co daje nam ogólnie gorsze zbiory w tym sezonie o 41 mln t. Jeżeli chodzi o prognozę struktury światowej zbiorów zbóż w sezonie, to pszenica stanowi 738 mln t, czyli 35% z 2,2 mld t ogółem, a kukurydza 52% (1,17 mld t), udział jęczmienia wynosi 7%, a pozostałe zboża: sorgo, owies, żyto i inne, to już od 3% do odpowiednio 0,5%.

Prognoza zbiorów i eksportu pszenicy

Wśród głównych producentów i eksporterów zbóż wymienić można USA, Unię Europejską, Indie, Brazylię i Federację Rosyjską. Zauważmy również, że u największych światowych producentów zbóż – Chin, produkujących 420 mln t, potencjał eksportowy jest nieznaczny i wynosi tylko 1 mln t.

r e k l a m a
– Jest też bardzo ważne, żebyśmy zrozumieli, że mamy mniejsze zbiory zbóż, ale liczba osób do wyżywienia na kuli ziemskiej ciągle wzrasta. Niedawno przekroczyliśmy 8 mld osób, a globalny eksport zbóż zmniejszy się o 2,1% do 432 mln t – zwracał uwagę Marcin Wroński. Za najbardziej uzależnione od stałego importu pszenicy regiony należy uznać Bliski Wschód, Afrykę Północną, Azję Południowo-Wschodnią i Afrykę Południową.

Co się dzieje na rynku kukurydzy?

Globalne zbiory kukurydzy spadają o 4% – do 1,17 mld t, a eksport, wynosząc 183 mln t, będzie mniejszy o prawie 5%. Światowe potrzeby importowe określono na 219 mln t, a wśród regionów o największym popycie na zboża paszowe wymienić należy Azję Wschodnią, Bliski Wschód, Amerykę Północną.

A przecież także Unia Europejska musi zaimportować 21,4 mln t zbóż paszowych. Aż 40% ukraińskiej kukurydzy jest importowane do Unii Europejskiej, w mniejszym stopniu jedzie ona do Polski, a głównie sprowadzana jest do krajów Europy Południowej, bo właśnie tam mieliśmy naprawdę trudne warunki pogodowe.

Wśród największych producentów zbóż w Unii Europejskiej mamy Francję (60,9 mln t), Niemcy (43,5 mln t)
oraz Polskę z rekordowymi zbiorami 36 mln t zbóż razem z kukurydzą.

– W UE zbiory kukurydzy zmniejszyły się o 22,8%, a import, wynoszący 20 mln t, praktycznie pozostanie bez zmian. Dlatego w następny sezon wejdziemy z zapasami końcowymi niższymi o 26% – prezentował dyrektor.

Produkcja zbóż w Ukrainie

Analizując bilans pszenicy w Unii Europejskiej prelegent zauważył, że pomimo wzrostu zapasów początkowych na początek sezonu 2022/23 przy prawie 3-proc. zmniejszeniu zbiorów i zużyciu 109 mln t, rosnący o 9,7% eksport spowoduje, że zapasy końcowe skurczą się prawie o 30%. Dlatego tak ważny jest import, a głównym źródłem importu pszenicy do UE jest Ukraina, natomiast jeżeli chodzi o kukurydzę, głównymi dostawcami są Brazylia i Ukraina.

W Ukrainie praktycznie każde zboże zanotowało w tym sezonie spadki. I są to spadki duże, bo pszenicy Ukraina zebrała mniej o 38%, ponad 25% mniejsze są zbiory kukurydzy, jęczmienia o 35,5%, żyta ponad 50% i owsa ponad 16% – mówił Wroński.

Obserwując obecny układ sił w globalnym eksporcie pszenicy dostrzegamy, że Rosja zwiększyła swoje udziały z 16% do 20%, Unia Europejska z 16% do 17%, a udziały Ukrainy i Argentyny spadły z 9% do 5%. Wśród krajów, dla których największe znaczenie miał import pszenicy z Ukrainy, wskazać można Libię, Tunezję, Etiopię i Mauretanię.

Polska jest samowystarczalna. Ile produkujemy zbóż?

Porównując dane dotyczące zbiorów zbóż w Polsce w 2022 r., dostrzegamy 11,2-proc. wzrost zbiorów pszenicy, do 13,5 mln ton i 16,2-proc. wzrost zbiorów kukurydzy, do 8,7 mln ton. Natomiast w życie, jęczmieniu i owsie notujemy 5–7-proc. spadki zbiorów. Odnosząc się do często ostatnio poruszanego tematu bezpieczeństwa żywnościowego Polski, przedstawiono relację zbiorów zbóż do zużycia całkowitego.

– Praktycznie od roku z sezonu 2012/13 nasza produkcja jest powyżej samowystarczalności, a ostatni sezon jest rekordowy, bo wskaźnik samowystarczalności wynosi 144% – wykazał dyrektor KOWR.

Porównując polski handel zagraniczny dostrzegamy, że w pierwszych trzech miesiącach obecnego sezonu eksport zbóż rośnie o ponad 0,5 mln t – do 2,47 mln t, a import z 272 tys. t w 2021 roku – do 940 tys. t, ale saldo bilansu handlowego pozostaje na podobnym, a nawet niższym poziomie.

Polski eksport i import zbóż

– Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem, widzimy, że wolumen się zwiększył, ale zwiększył się zarówno w eksporcie, jak i w imporcie zbóż tak, że nie ma tutaj jakiegoś dużego zalania zbożem z Ukrainy – twierdził prelegent.

Według niego w ostatnich miesiącach, od szczytu jaki mieliśmy w lipcu, cały czas spada import kukurydzy z Ukrainy do Polski. W okresie od lipca do października 2022 r. mamy aż 32-proc. spadek importu.

Czy będzie presja na obniżki cen?

Jeśli porozumienie o korytarzu zbożowym na Morzu Czarnym pozostanie w mocy, to popyt eksportowy na polskie zboże na rynkach międzynarodowych powinien się utrzymywać na dobrym poziomie, a słabszy złoty względem euro i dolara będzie wspierał nasze zboża na rynkach konkurencyjnych.

Przyglądając się zbiorom zbóż w całym bloku wschodnim, okazuje się, że tu zmiany nie są duże.

– Zbiory w krajach dawnej Wspólnoty Niepodległych Państw w poprzednim sezonie wyniosły 239 mln t, a w tym sezonie będzie to 233 mln t. Rosja zbierze więcej o ponad 20 mln t, a Ukraina o ponad 26 mln t mniej, za to Kazachstan, Uzbekistan i Białoruś zbiorą nieco więcej niż przed rokiem, więc spadek, wynoszący w sumie 6 mln t, jest nieznaczny – zakończył Marcin Wroński.

Możemy pokusić się o wnioski, że pomimo sporego zapotrzebowania na polskie zboża na światowym rynku, presja wysokich cen jest tak duża, że biedniejsze kraje ograniczają konsumpcję i obroty się spowalniają, co w świetle dobrych zbiorów krajowych może powodować presję na obniżki.

Czynniki prowzrostowe

  • Zerwanie lub nieprzedłużenie przez Rosję podpisanego porozumienia dotyczącego wywozu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
  • Utrudnienia logistyczne w eksporcie zbóż w krajach położonych w Basenie Morza Czarnego.
  • Przewidywane zmniejszenie światowych zapasów zbóż.
  • Szacowany spadek produkcji zbóż w Unii Europejskiej.
  • Prawdopodobieństwo występowania niekorzystnych zjawisk pogodowych (susze, ulewy) na rynkach głównych światowych producentów zbóż.
  • Konkurencyjność cenowa i jakościowa polskiego ziarna zbóż w UE.
  • Popyt na polskie zboże na rynkach międzynarodowych.
  • Tendencja do długoterminowej deprecjacji złotego względem euro i dolara amerykańskiego.

Czynniki prospadkowe

  • Podaż zbóż z trwających zbiorów w Australii.
  • Zmniejszenie popytu na ziarno w krajach najbiedniejszych ze względu na wysokie ceny zbóż.
  • Konkurencja na rynku światowym
    ze strony Rosji i Ukrainy.
  • Import zbóż do UE.
  • Dobre krajowe zbiory zbóż.
  • Aprecjacja złotego względem euro od początku października do połowy listopada 2022 r.

ju
fot. Sierszeńska
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Trudna sytuacja na rynku zbóż. Rolnicy zapowiadają strajk

Zaczął się nowy 2023 rok, ale w rolnictwie nadal są stare problemy. Największym z nich jest obecnie ogromny problem na rynku zbóż, który się nasila. Ziarno z Ukrainy nadal wjeżdża do kraju, minister rolnictwa przyznaje, że sytuacja jest trudna i rozkłada ręce, ceny na światowych rynkach spadają, a rolnicy w Polsce mają problem ze sprzedażą zbóż. I nie chodzi tu tylko o samą niską cenę, ale problem ze znalezieniem kupca. Zdesperowani rolnicy zapowiadają kolejne protesty. Tym razem strajk odbędzie się 17 stycznia br.

czytaj więcej
Aktualności

Lubelszczyzna: Rolnicy kontra minister rolnictwa w sprawie sytuacji na rynku zbóż

Kryzys na rynku zbóż i przywóz ziarna z Ukrainy to nadal temat nr 1 dla rolników, zwłaszcza z województw graniczących z z naszym wschodnim sąsiadem. Rolnicy z Lubelszczyzny od tygodni alarmują, że do Polski trafiają ogromne ilości zboża, rzepaku i kukurydzy, które powinny jechać dalej do Europy i w Świat, ale zapełniają polskie magazyny wywierając presję na obniżki cen skupu w kraju. Dziś rolnicy chcieli porozmawiać o tym problemie z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, który odwiedził woj. lubelskie.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)