Przez koronawirusa rolnicy mają problem ze sprzedażą zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez koronawirusa rolnicy mają problem ze sprzedażą zbóż

24.03.2020autor: wk

Producenci zbóż skarżą się na negatywne skutki epidemii koronawirusa i apelują do rządu o podjęcie konkretnych działań. Wśród postulatów m.in.  skrócenie okresu zwrotu VAT przez Urzędy Skarbowe i czasowej rezygnacji z rozliczeń w systemie split payment w stosunku do rolników będących płatnikami podatku VAT.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił uwagę, że jednym z bezpośrednich skutków epidemii dla rolników — producentów zbóż, jest  pełne lub czasowe zamykanie punktów skupu, w obawie przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. Rolnicy w wielu rejonach kraju nie mają możliwości sprzedaży swojego ziarna, a to ogranicza możliwości pozyskiwania środków finansowych na bieżącą działalność gospodarstwa.

- Niestety, okoliczności tych nie poprawiają opóźnienia w realizacji wypłat przyznanych rolnikom płatności bezpośrednich mimo posiadanych decyzji oraz brak realizacji płatności suszowych i dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego - napisał w piśmie do MRiRW Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

PZPRZ zwraca także uwagę, że epidemia koronawirusa działa paraliżująco na logistykę na rynku nawozów i środków ochrony roślin, a rolnicy mają duży problem z dostępnością tych towarów.

– Zamówienia, jeśli są realizowane, to nawet z 2-3 tygodniowym opóźnieniem, co w obliczu zalecanych terminów stosowania jest ogromnym problemem w normalnym funkcjonowaniu gospodarstw. Ograniczenia w podaży tych produktów skutkują również wzrostem ich cen, czego rolnicy — w sytuacji gdy uzyskiwane ceny zbóż od dawna nie pokrywają kosztów produkcji - nie są w stanie zaakceptować - pisze S. Kacperczyk.

Dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w piśmie do MRiRW postuluje następujące rozwiązania:

  • skrócenie okresu zwrotu VAT przez Urzędy Skarbowe,
  • czasową rezygnację z rozliczeń w systemie split payment w stosunku do rolników będących płatnikami podatku VAT.
  • W obliczu problemów, jakie przysparza gospodarzom epidemia koronawirusa w naszym kraju, należne rolnikom środki finansowe z pewnością nieco złagodziłyby ich problemy wynikające ze zmaganiem się aktualną rzeczywistością, w jakiej przyszło nam funkcjonować - podsumował Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

PFHBiPM zawiesiła prowadzenie oceny użytkowej bydła mlecznego

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka uważa, że w obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym zawiesiła prowadzenie oceny wartości użytkowej bydła i ksiąg hodowlanych. Co to oznacza dla rolników?

czytaj więcej
Aktualności

AgroUnia – tradycyjne łańcuchy dostaw zostały przerwane

AgroUnia pod Pałacem Kultury i Nauki ułożyła napis „żywność” z kilku tysięcy bratków, które zaczynają się psuć u polskich ogrodników w całym kraju, podobnie jak polska żywność. Organizacja zaznacza, że zamykane są bazary i targowiska, natomiast sieci handlowe prowadzą działalność normalnie...

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – koronawirus wprowadza rynkowy zamęt

W ubiegłym tygodniu ceny żywca bardzo spadły i wydawało się, że epidemia koronawirusa spowoduje iż obniżki będą kontynuowane i w tym tygodniu. Niespodziewanie jednak pojawiły się lekkie podwyżki...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)