Jak Polska powinna rozwiązać trudne problemy na rynku zbóż? Rozmowa z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem KRiR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak Polska powinna rozwiązać trudne problemy na rynku zbóż? Rozmowa z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem KRiR

23.03.2023autor: Karol Bujoczek Bartłomiej Czekała

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbywało się nie tylko wiele debat i dyskusji panelowych na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie i wyzwań stojących przed rolnikami, ale także liczne rozmowy i dyskusje kuluarowe. Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych zapytaliśmy o to jak Polska powinna rozwiązać problemy na rynku zbóż, spowodowane przez niekontrolowany napływ ziarna z Ukrainy. 

Karol Bujoczek: Za nami bardzo burzliwa dyskusja na temat obecnej sytuacji, zwłaszcza na rynkach w kontekście tego dużego napływu ziarna z Ukrainy. Jak zdaniem szefa Izb Rolniczych powinniśmy rozwiązać ten problem? Bo nie jest tylko problem Polski, jak usiłuje się nam powiedzieć, ale jest to problem też w całej Unii Europejskiej, tyle, że my jesteśmy pierwszymi, którzy na barki cały ten ciężar przyjmują.


Wiktor Szmulewicz: Temat debaty miał był inny. Debata poszła w kierunku sytuacji na rynku polskim, która praktycznie trwa od pół roku. Dzisiaj wiemy, że sytuacja jest trudna i tutaj to rolnicy przyszli ze swoją informacją taką, że jest źle, żeby pokazać, że czują się oszukani. Czują się w jakimś sensie niedowartościowani przy tym wszystkim i wynika z tego jednoznacznie, że sami sobie z tym wszystkim nie dadzą rady. To nie tylko niskie ceny zbóż, czy mleka, ale i ceny warzyw, które rolnicy dostają. Problem się robi nawet z tym jak to sprzedać.

r e k l a m a
Karol Bujoczek: Mamy wrażenie, że rynek jest zasypany, nikt tak naprawdę do końca nie wie, ile tego ziarna mamy, ale jak rozmawiamy z rolnikami, to widzimy, że w magazynach jeszcze mnóstwo zboża. 


Wiktor Szmulewicz: Myślę, że to nie tylko wrażenie, tylko to są fakty, że podmioty skupowe nie są zainteresowane kupnem ziarna. Jeśli już, to płacą bardzo tanio, więc rolnicy są zmuszeni to sprzedać. Jest wiosna, więc trzeba mieć środki na to, żeby wejść na pola.  No i ta cena zbóż jest bardzo niska. Wiemy o cenach światowych, że jest cały czas spadek, ale u nas jest o 250 - 300 zł/t tańsza niż na giełdzie Matiff na przykład.


Karol Bujoczek: I z każdym dniem ta cena zamiast się ustabilizować to spada, bo mamy co tydzień niższe notowania. 


Wiktor Szmulewicz: Niższe notowania na giełdzie, a tutaj bardzo duża presja na rynek. Rolnik chce sprzedać, bo chce wyjść w pola, trzeba kupić nawozy, trzeba kupić paliwo, środki ochrony roślin, więc ta cena jeszcze dodatkowo spada, więc tutaj powinna się ta dyskusja przetoczyć. O tym, że taka sytuacja jest, rozliczyć i wskazać winnych, ale myślę, że powinniśmy także dyskutować o tym co z tym zrobić, żeby się tej górki pozbyć i jak zagospodarować te nadwyżki. Z jednej strony mieliśmy bardzo dobry rok ubiegły, bo zebraliśmy prawie 35 milionów ton zbóż. Teraz wpłynęło do nas z Ukrainy - według różnych szacunków 2, 5 do 10 milionów ton. Szacuje się, że do Unii Europejskiej wpłynęło 10 mln ton, czyli tak naprawdę wpłynęło do Polski, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. Co zrobić z tymi nadwyżkami? Metod jest kilka, można szukać. Ja robię wszystko co można w ramach COPA i to się udało zrobić, że rolnicy w całej Unii Europejskiej popierają pomoc dla krajów sąsiadujących z Ukrainą. Wiedzą, że trzeba znaleźć dla nich środki finansowe.

Obejrzyj cały wywiad!
autor Karol Bujoczek

Karol Bujoczek

<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szmulewicz: “Zbudujmy duży port zbożowy zamiast CPK”

Prezes Krajowej Rady Izb Rolnych Wiktor Szmulewicz zaproponował inicjatywę, dzięki której mogłyby rozwiązać się problemy związane z nadmierną ilością importowanego zboża z Ukrainy. O swoim pomyśle napisał w liście do ówczesnego ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka. 

czytaj więcej
Aktualności

Problemy w rolnictwie są zdiagnozowane, teraz potrzeba lekarstwa. Rozmowa z Władysławem Kosiniakiem - Kamyszem, liderem PSL

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego był uczestnikiem debaty pt. "Przyszłość polskiej wsi. Jak odpowiedzieć na oczekiwania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?" podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. Postanowiliśmy go jednak zapytać też o przyczyny kryzysu w polskim rolnictwie i pomysły na ich zażegnanie.

czytaj więcej
Aktualności

Rolnicy stracili zaufanie do ministra Kowalczyka i PiS. Jan Krzysztof Ardanowski ocenia aktualną sytuację w rolnictwie

Sytuacja w polskim rolnictwie i na polskiej wsi jest coraz bardziej napięta. Rolnicy czują się bezradni wobec dramatu na rynku zbóż, ziarno z Ukrainy płynie nadal do Polski i płynąć będzie, bo UE nie chce zamykać ani uszczelniać swoich granic na Wschodzie. O to jak doszło do takiej sytuacji i czy można jej jakoś zaradzić zapytaliśmy w kuluarach Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Jana Krzysztofa Ardanowskiego, byłego ministra rolnictwa i obecnego szefa Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)