Rynek trzody chlewnej nadal w trudnej sytuacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek trzody chlewnej nadal w trudnej sytuacji

13.01.2021autor:

Producenci tuczników co pewien czas przeżywają świńskie górki związane z nagłymi spadkami cen. Świński dołek cenowy, który zaczął się ponad dwa lata temu utrzymywał się wyjątkowo długo, bo ponad rok. Ponad rok temu cena zaczęła jednak spadać, aby zimą i wiosną ubiegłego roku wzróść mocniej niż zwykle. Od jesieni jednak cena jest niska.

Regularnie na naszym portalu informujemy o sytuacji rynkowej, publikując także ceny oferowane przez zakłady przetwórcze i ubojnie w całym kraju. Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest skomplikowana z wielu powodów.

Przede wszystkim strefy ASF w Polsce stawiają producentów świń w gorszej pozycji w rozmowach z kupcami. Chęć sprzedaży tuczników z jakiejkolwiek strefy ASF wiąże się z obniżeniem ceny skupu już na starcie.

Szalejący w Niemczech ASF także powoduje większy eksport tamtejszego żywca na polski rynek. Obecnie mamy za sobą okres świąteczno – noworoczny, który w minionych latach potrafił zdjąć z rynku sporą ilość żywca wieprzowego. Teraz mamy duże uspokojenie, co oznacza, że nie ma szans na szybki wzrost cen skupu.

Więcej o sytuacji na rynku w materiale filmowym. O problemach z hodowlą trzody opowiadają: Bernard Dembczak – rolnik ze Starych Kotkowic, prezes Związku Śląskich Rolników i Rafał Gawlica - rolnik z Brożca. O komentarz poprosiliśmy także Zbigniewa Patynę z  zakładu przetwórstwa mięsnego w Turawie.

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pejsak: tylko wieś produkcyjna pozwoli na rozwój trzody chlewnej w Polsce

Polska wieś powinna mieć charakter produkcyjny, uważa prof. Zygmunta Pejsaka. Tylko chlewnie o odpowiedniej skali produkcji są w stanie konkurować na trudnym europejskim rynku, dlatego należy robić wszystko, by rozwijać gospodarstwa. Podczas konferencji towarzyszącej targom Ferma Świń profesor podkreślał, że brak perspektyw w sektorze trzody chlewnej przynosi jednak odwrotny skutek i likwidację stad, gdyż następcy nie są skłonni do ich przejmowania i inwestowania w niepewną gałąź produkcji.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

GUS: wzrósł import i pogłowie świń

- Pogłowie świń w grudniu 2020 r. liczyło 11 727,4 tys. sztuk. To o 4,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – poinformował dziś GUS. Wzrost pogłowia wystąpił we wszystkich grupach świń. W końcówce roku nastąpił duży spadek ceny żywca.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak ministerstwo zamierza pomóc producentom trzody chlewnej?

Sytuacja producentów trzody chlewnej jest wyjątkowo trudna. Resort rolnictwa zapewnia, że stara się o unijne wsparcie w tym zakresie. Chodzi m.in. o uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i rekompensat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)